Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Samsung S5830 GALAXY Ace

 Samsung GALAXY Ace to telefon, który zdaniem producenta łączy w sobie elegancję z wręcz nieograniczonymi możliwościami. Jest to nowy przedstawiciel serii GALAXY (telefonów Samsung z Androidem) ze średniej półki. Czy cel, jaki wyznaczył sobie Samsung wypuszczając właśnie ten model na rynek, który zapewne polegał na połączeniu funkcjonalności drogich smartfonów w telefonie z nieco niższej półki, został osiągnięty? Zapraszam do lektury testu.

Zestaw

Patrząc na pudełeczko, które dostałem od producenta wraz z telefonem GALAXY Ace, wygląda ono, jakby w nim był jakiś malutki, z najniższej półki telefon wraz z ładowarką i zestawem dokumentów. Miniaturyzacja u Samsunga jak widać pełną parą, do takiego stopnia, że miałem poważny problem z zapakowaniem telefonu po testach, zwłaszcza akcesoriów, których aż tak dużo nie było, zresztą sami oceńcie. W pudełku znalazłem jedynie:

 • Telefon Galaxy Ace
 • Baterię litowo–jonową o pojemności 1350 mAh
 • Przewód USB służący do transmisji danych
 • Kartę microSD o pojemności 2 GB z adapterem
 • Ładowarkę zakończoną wtyczką microUSB
 • Dwa tylne panele (w kolorze białym i czarnym).

Rzec by się chciało – gdzie są słuchawki? Niestety, ale od pewnego czasu w zestawach sprzedażowych telefonów Samsung słuchawek próżno szukać, bo jak stwierdził producent – nie ma sensu dodawać zestawu słuchawkowego do telefonu, który ma jacka 3,5 mm, ponieważ i tak mało kto z nich korzysta… Czy aby niedługo trend ten nie przeniesie się na ładowarki? Jeśli tak, to pudełko będzie można zmniejszyć spokojnie o 2/3 wielkości 😉

 

Obudowa, wygląd, wyświetlacz…

Samsung GALAXY Ace to telefon, który z założenia samego producenta ma prezentować sobą elegancję i dodać prestiżu użytkownikowi. Z pewnością jest tak w rzeczywistości, ponieważ telefon łudząco przypomina telefony amerykańskiego producenta telefonów z nadgryzionym jabłkiem. Obudowa jest bardzo elegancka, zawdzięcza to swojej prostocie. Przód telefonu z wygaszonym ekranem prezentuje tylko głośnik służący do prowadzenia rozmów, obok niego zostały umieszczone dwa czujniki: zbliżeniowy i światła, które są dość słabo widoczne, a poniżej dużego, 3,5” wyświetlacza znajduje się tylko jeden kwadratowy przycisk. Sprawia to, że telefon wygląda bardzo elegancko. Obok środkowego przycisku po obu stronach znajdują się też dwa klawisze, które są w pełni dotykowe i widać je dopiero po uruchomieniu wyświetlacza. Po prawej stronie telefonu umiejscowiono przycisk włączania urządzenia, który jednocześnie jest odpowiedzialny za blokadę ekranu dotykowego. Pod nim jest także slot na kartę microSD, który jest zabezpieczony zaślepką. Po drugiej stronie znajdziemy jedynie przycisk służący do regulacji głośności. Złącze minijack oraz microUSB zostało umieszczone na samej górze telefonu, przy czym to drugie jest zabezpieczone zaślepką, która polega na przesunięciu suwaka – świetne rozwiązanie! Z tyłu telefonu znaleźć można aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 Mpx, diodę LED oraz głośnik służący do emisji dźwięków telefonu. W pudełku znajdziemy dwie tylne klapki – czarnym i białym. Biała klapka jest dość śliska i stosunkowo szybko widać na niej ślady użytkowania, które widoczne są w postaci rysek. Wersja czarna jest bardziej odporna na zarysowania, gdyż jest w pełni matowa i chropowata, przez co też telefon znacznie pewniej leży w dłoni. Po założeniu białego panelu widać, że obudowa nie jest w pełni doskonale ze sobą spasowana, zaś problem rozwiązany został przy użyciu ciemnej klapki.

Wyświetlacz tego smartfona, jak wcześniej wspomniałem, jest dość dużej wielkości, która wynosi aż 3,5”. Rozdzielczość wyświetlanego obrazu to 320×480 pikseli, co sprawia, że jakość obrazu jest jedynie zadowalająca i wystarczająca do codziennej pracy. Przy przejrzeniu się widać poszczególne piksele. Powłoka ekranu została pokryta szkłem Gorilla Glass, czyli bardzo cienkim szkłem, które jest odporne na zarysowania, jakie można było spotkać dotychczas w wielu telefonach z wyższej półki, w tym iPhone 4 czy Samsung Wave S8500. Jednakże w testowanym modelu na ekranie znajdowały się rysy, które powstały wskutek użytkowania telefonu przez innych testerów. Czy aby na pewno szkło Gorilla Glass zastosowane w GALAXY Ace jest takie odporne na zarysowania? Nie mam pojęcia, co wcześniejsi użytkownicy robili z tym telefonem 😉 Na pochwałę zasługuje także bardzo czuły panel dotykowy, który w tym modelu sprawuje się idealnie.

Android OS

System operacyjny, który został zainstalowany w telefonie S5830 to Google Android w wersji 2.2.1. Android jest bardzo rozbudowaną platformą mobilną, która daje niemal nieskończenie wiele możliwości. Zapewne nasi Czytelnicy wiedzą co to za system i znają jego możliwości, ponieważ na naszym Blogu pojawiały się newsy dotyczące tej platformy, jak i testy telefonów komórkowych, w których można było poznać wszystkie zalety tego systemu. Z pewnością zadowoleni będą miłośnicy szeroko rozumianej rozrywki, gdyż w Android Market znajduje się wiele wciągających gier, a sam system umożliwia przeglądanie Internetu w bardzo wygodny sposób. Parametry telefonu GALAXY Ace przedstawiają się dość ciekawie jak na telefon ze średniej półki. Smartfon działa pod kontrolą procesora Qualcomm MSM7227 o mocy 800 MHz, który pracuje szybko i stabilnie nawet przy bardziej wymagających aplikacjach, jakimi są gry. Mimo wszystko podczas testów kilkakrotnie spotkałem się z sytuacją, że telefon potrafił nieco zwolnić lub nawet zawiesić się do tego stopnia, że musiałem wyciągnąć baterię, ponieważ nie reagował nawet na włącznik. Bardzo często tego typu sytuacje dochodziły wtedy, kiedy telefon leżał bezczynnie połączony z siecią WiFi. Mam dobrą informację dla osób, które planują zakup tego telefonu, otóż Samsung zapowiedział, że niebawem ma ukazać się aktualizacja systemu Android do wersji 2.3, w której ma zostać poprawione działanie telefonu, jak i czas pracy na baterii, o którym wspomnę pod koniec testu.

Komunikacja: rozmowy i wiadomości

Jakość rozmów, którą prezentuje GALAXY Ace jest dobra. Dźwięk, który słyszę w słuchawce rozmawiając ze znajomymi jest głośny i wyraźny, podobnie w drugą stronę. Niestety, ale S5830 dość często zrywał mi połączenia. Nie wiem, czy nie było to spowodowane, tak jak w Nokii E7 umieszczeniem czujnika zbliżeniowego w złym miejscu, czy problem polegał na zupełnie czymś innym. Rozwiązania w tym modelu dotyczące książki telefonicznej, czy historii wykonywanych połączeń niczym nie różnią się od smartfonów z Androidem koreańskiego giganta. W jednym miejscu znajdują się wszystkie kontakty, lista ostatnich numerów czy też klawiatura, wystarczy tylko wybrać odpowiedni tryb na górnej belce.

GALAXY Ace oferuje również możliwość wysyłania oraz odbierania wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Do tych dwóch ostatnich wymagane jest połączenie z Internetem, za które bez pakietu można słono zapłacić. Spowodowane jest to systemem Android, a nie błędem programistów Samsunga. Irytować może fakt, że bez włączonego Internetu przez sieć komórkową nie wyślemy, ale też nie odbierzemy wiadomości multimedialnej MMS. Samsung standardowo instaluje w swoich urządzeniach klawiaturę ekranową SWYPE, która z pewnością ułatwia wprowadzanie tekstu za pomocą dotykowego ekranu telefonu (polega on na łączeniu literek słów). Wiadomości wyświetlane są jako dialog w chmurkach, co doskonale znane jest z wielu innych telefonów różnych producentów.

Aparat

Samsung GALAXY Ace został wzbogacony o pięciomegapikselowy aparat fotograficzny, umożliwiający upamiętnianie miłych chwil, który został wzbogacony o autofocus i diodę LED. Muszę przyznać, że jakość wykonanych zdjęć jest zadowalająca. Zdjęcia nawet podczas ruchu nie wychodzą rozmazane, natomiast autofocus dość dobrze łapie ostrość podczas fotografowania tekstów, a dioda LED spełnia swoje zadanie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Bardzo irytował mnie natomiast brak dedykowanego przycisku aparatu, którego niestety próżno szukać we wszystkich nowszych androidowych smartfonach, nie wiedząc dlaczego…

Telefon oferuje także możliwość nagrywania filmów, ale niestety w tragicznie niskiej, jak na dzisiejszej czasy, rozdzielczości, która wynosi zaledwie 320×240 pikseli, czyli nawet mniejszej, niż rozdzielczość wyświetlacza! Co za tym idzie, kamera w tym telefonie jest bezużyteczna, chyba, że ktoś chciałby wysłać króciutki film za pomocą wiadomości multimedialnej MMS.
Poniżej znajdują się zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem w Samsunga GALAXY Ace:Muzyka

Odtwarzacz plików muzycznych, który został zainstalowany w Samsungu S5830 wyglądem, jak i funkcjonalnością przypomina te, które są zainstalowane w innych telefonach Samsung (nawet bez Androida). To dobra wiadomość, ponieważ aplikacja do odtwarzania muzyki jest intuicyjna, posiada wszystkie najważniejsze tryby i ustawienia. Oczywiście, dzięki otwartemu systemowi operacyjnemu można zainstalować sobie odtwarzacz alternatywny, np. Winamp lub PowerAMP, który może poprawić komfort obsługi. Jakość muzyki oferowana przez telefon GALAXY Ace jest na dość wysokim poziomie. Ale jeśli ktoś zamierza słuchać muzyki na tym telefonie, a nie posiada swoich słuchawek, to niestety jest zmuszony do poniesienia dodatkowych kosztów, ponieważ telefon sprzedawany jest bez słuchawek. Całe szczęście, że znalazł się port Jack 3,5 mm, umożliwiający podłączenie dowolnego zestawu słuchawkowego. Telefon został zaopatrzony również w aplikację służącą do słuchania radia, która również sprawuje się bardzo dobrze i jest przemyślana. Jakość odbieranych fal radiowych przez S5830 nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń.

Internet

Wbudowana przeglądarka w Ace, podobnie jak w innych telefonach opartych o platformę Android, nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń i obaw. Przeglądanie zasobów sieci Internet na tym telefonie jest bardzo wygodne i intuicyjne. Mimo wszystko można jeszcze bardziej poprawić komfort przeglądania Sieci instalując darmową przeglądarkę Opera Mobile, która działa idealnie na telefonach opartych o system Android. Telefon został wyposażony w moduł WiFi obsługujący sieci także w standardzie „g”, natomiast połączenie z Internetem za pomocą telefonii komórkowej zapewni łączność HSDPA, która umożliwia pobieranie danych do 7,2 Mbps w paśmie 2100 oraz 900 MHz.

Bateria

Dedykowany akumulator do modelu S5830 to litowo-jonowa bateria o pojemności 1350 mAh. Producent zapewnia, że telefon jest w stanie wytrzymać (uwaga!) 640h w trybie czuwania oraz 660 minut rozmowy, przeliczając daje to prawie miesiąc bezczynnej pracy telefonu pomiędzy jednym, a drugim ładowaniem oraz 11 godzin ciągłej rozmowy. W rzeczywistości, przy intensywnym użytkowaniu jesteśmy zmuszeni ładować co wieczór, zaś przy małym – co 4, 5 dni. Średni czas pracy telefonu podczas testów to lekko ponad 2 doby. Nie jest to zachwycający wynik, aczkolwiek patrząc na dzisiejsze smartfony – jest zadowalający. Gdyby producent zwiększył pojemność do 1500 mAh, być może udałoby się poprawić średni wynik czasu pracy telefonu do 3 dób. Tak jak wspomniałem wcześniej, producent zapewnił wsparcie systemu GALAXY Ace do wersji 2.3, w której zarządzanie energią ma być bardziej dopracowane.

Podsumowanie

Telefon z pewnością jest zgodny z oczekiwaniami producenta. Na pewno jest to dobra propozycja dla osób, które szukają telefonu z Androidem ze średniej półki, chcą mieć telefon elegancki i stylowy, nie tracąc na wysokiej funkcjonalności. Z drugiej strony telefon ten nie reprezentuje sobą niczego szczególnego w porównaniu do konkurencji. Niestety, troszkę rozczarowała mnie jakość wykonania telefonu, która jest po prostu średnia, a spodziewałem się w telefonie za tyle pieniędzy dużo lepszej jakości. Cena tego modelu na Allegro w chwili pisania tego artykułu wynosiła około 700 PLN, co z pewnością jest wg mnie zbyt dużą kwotą w stosunku do tego, co oferuje ten telefon oraz konkurencja. Na pewno telefon warto kupić, gdy operator przy przedłużeniu umowy zaproponuje  Ace za niewygórowaną cenę.

Wady:

 • Zbyt wysoka cena
 • Średniej jakości obudowa
 • Niezbyt dobry zasięg sieci 3G
 • Dość słaba bateria przy częstym użytkowaniu
 • Ubogi zestaw sprzedażowy

Zalety:

 • Niebanalny wygląd
 • Dobrej jakości aparat i odtwarzacz MP3
 • Przemyślane zaślepki
 • Zadowalająca jakość połączeń telefonicznych
 • System operacyjny Android

Autor: Piotr Kowalik

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x