Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test telefonu: LG Optimus 4X HD

Test telefonu: LG Optimus 4X HD

Na rynku telefonów komórkowych na dobre zagościły smartfony z czterordzeniowymi procesorami. Wśród nich możemy wymienić świetnie sprzedającego się Samsunga Galaxy S3 czy też HTC ONE X. Oba telefony posiadają ogromną moc obliczalną i pracują na systemie Android. Wydawałoby się, że ciężko jest wyprodukować telefon, który tym wyżej wymienionym dorówna, aczkolwiek LG sprostał temu zadaniu bardzo dobrze i wypuścił model LG Optimus 4X HD. Uważam, że jest to świetny wybór dla osób szukających wygodnego, szybkiego i dobrze wyglądającego telefonu. Dlaczego moje zdanie jest takie a nie inne? O wszystkim dowiecie się w dalszej części testu. Zapraszam do czytania.

Zestaw

Optimus przybył do mnie w czarnym, eleganckim pudełku o średnich rozmiarach. Producent włożył do niego wszystkie potrzebne rzeczy i znajdziemy w nim następujące elementy:

  • Telefon LG Optimus 4X HD
  • Baterię 2150 mAh SiO+
  • Słuchawki dokanałowe
  • Modułową ładowarkę
  • Tagi NFC
  • Instrukcję obsługi i inne dokumenty

Zestaw wydawałoby się kompletny, aczkolwiek brakuje mi tu karty pamięci bądź jakiegoś pokrowca czy futerału. Moim zdaniem LG mogło coś jeszcze dorzucić do tego modelu, gdyż jest to jeden z najlepiej sprzedających się i najmocniejszych telefonów producenta.

Obudowa i wygląd

LG 4X HD jest oferowany w dwóch kolorach, białym i czarnym. Mój egzemplarz testowy jest akurat w kolorze białym i muszę przyznać, że wygląda naprawdę świetnie. Smartfon jest nieźle spasowany i pewnie leży w dłoni za sprawą chropowatej faktury na pokrywie baterii. Do okoła LG 4X HD ciągną się 2 srebrne obwódki, które wyglądają bardzo dobrze i dodają jeszcze więcej elegancji temu telefonowi.

Na przednim panelu od góry znajdziemy czujnik światła, głośnik rozmów oraz 1,3 Mpx kamerkę do video rozmów. Poniżej wcześniej podanych elementów znajdziemy 4,7” wyświetlacz IPS TFT, a także 3 dotykowe przyciski funkcyjne, które pojawiają się dopiero po dotknięciu ekranu.

Tył telefonu mieści 8 Mpx matrycę wraz z elementem doświetlającym, logo producenta oraz otwór głośnika. Cała tylna klapka jak już wcześniej wspomniałem jest pokryta dobrze wyglądającą, a co najważniejsze nie ślizgającą się chropowatą fakturą.

Od góry znajdziemy złącze 3,5 mm jack, otwór dodatkowego mikrofonu i przycisk odblokowywania telefonu działający również jako włącz/wyłącz.

Na dole znajdziemy otwór mikrofonu oraz centralnie umieszczone złącze microUSB.

Lewy bok telefonu mieści na sobie jedynie klawisz podgłaszania i przyciszania telefonu.

Prawy bok zostaje pusty i jestem tym rozczarowany, według mnie powinien znaleźć się tu spust migawki aparatu. Podsumowując wygląd Optimusa 4X HD oceniam jako perfekcyjny. Jedyne do czego mogę się przyczepić to małe skrzypienia przy mocniejszym ściskaniu telefonu, aczkolwiek nie są one na tyle denerwujące, aby mogły zabrać przyjemność korzystanie z telefonu.

Wyświetlacz

Ekran w jaki został wyposażony testowany smartfon ma przekątną  4,7”. Wykonany jest w technologii IPS, a jego rozdzielczość to 1280 x 720 pikseli. Wcześniej wymienione liczby naprawdę imponują i sprawa wygląda równie dobrze podczas samego użytkowania. Ekran ma bardzo naturalne kolory, co za tym idzie wszystkie wyświetlane elementy są bardzo wiarygodnie odwzorowane. Nie znajdziemy tutaj nadmiernego przesycenia barw jakie ma miejsce chociażby w ekranach Super AMOLED. Osobiście uważam, że panele IPS są jednymi z najlepszych i najprzyjemniejszych dla oka. Oczywistą sprawą jest, że właśnie poprzez ten duży wyświetlacz możemy bardzo wygodnie obsługiwać nasz telefon.

Interfejs

Optimus 4X pracuje pod kontrolą Androida 4.0.3, czyli Ice Cream Sandwich, a napędza go potężny  4-rdzeniowy układ Nvidia Tegra 3 i 1 GB pamięci RAM. Za sprawne korzystanie z telefonu oprócz wcześniej wymienionej specyfikacji technicznej odpowiada autorska nakładka LG. Według mnie jest ona bardzo wygodna w obsłudze, przyjemna dla oka oraz ma spore możliwości personalizacji. Zaczynając od podstawowych funkcji takich jak tworzenie folderów, poprzez zmianę na jeden z 4 motywów dołączonych od producenta i kończąc na wybraniu potrzebnych nam funkcji, które ukażą się po rozwinięciu paska powiadomień. LG tworząc tą nakładkę zrobiło kawał dobrej roboty i nie ma co z tym dyskutować. Po tych pozytywnych kwestiach znalazła się również jedna mała wada. Wydawałoby się, że tego telefonu nie jest w stanie nic spowolnić, jednak zdarzają mu się czasami zwolnienia, chociażby podczas przewijania muzyki czy zdjęć. Jest to dość niemiłe rozczarowanie, bo od tak potężnego smartfona należy oczekiwać naprawdę wiele. Jednakże nie powinniśmy się tym przejmować, gdyż jest to wina nie do końca dobrej optymalizacji ICS z układem Nvidia Tegra 3. Na szczęście już trwają prace nad aktualizacją do Androida Jelly Bean i ta aktualizacja prawdopodobnie rozwiąże wszystkie niedociągnięcia Optimusa 4X HD. Na koniec tego akapitu szczerze mogę stwierdzić, że nawet pomimo małych zwolnień korzystanie z tego telefonu to czysta przyjemność.

  

Połączenia

Jak wiadomo, głównym zadaniem telefonu jest wykonywanie z niego połączeń. Często ich jakość może nas odrzucić, jak i przyciągnąć do komórki, w tym przypadku zdecydowanie będziemy mieli do czynienia z drugim wariantem. Rozmowy przeprowadzane przez LG 4X HD są wyśmienitej jakości, składa się na to dobrej jakości głośnik do rozmów oraz redukcja szumów. Nawet podczas przechadzki po mieście i rozmawianiu przez ten telefon nie zdarzyło mi się, żebym musiał prosić rozmówcę o powtórzenie tego co powiedział. Tak samo dobrze sprawa wygląda ze słyszalnością  nas, zawsze jak się pytałem jak mnie słyszy osoba po drugiej stronie telefonu uzyskiwałem odpowiedź, że bardzo dobrze. Skoro już jesteśmy przy opisywaniu połączeń ciężko nie wspomnieć o aplikacji „telefon”, w której znajdziemy 4 zakładki, a w nich możemy wystukiwać numery na cyferblacie, zobaczyć ostatnie połączenia, tworzyć grupy ulubionych czy też przeglądać nasze kontakty. Wszystkie wcześniej wymienione zakładki są przejrzyste i intuicyjne. Z najważniejszej funkcji telefonu LG Optimus 4x wyszedł celująco.

   

Wiadomości oraz e-mail

Obsługa wiadomości na tym telefonie jest bardzo dobra. Klawiatura zainstalowana przez LG jest wygodna i duża za sprawą 4,7” ekranu. Oprócz wprowadzaniu tekstu przez QWERTY możemy również użyć funkcji przetwarzania mowy na tekst. Działa ona nieźle, aczkolwiek potrzebuje połączenia z Internetem i z pewnością jest to minus. Nasze konwersacje są wyświetlane w chmurkach, co pozytywnie wpływa na komfort czytania napisanych SMS-ów. Obsługa wiadomości e-mail odbywa się za pomocą aplikacja E-Mail (do innych klientów pocztowych niż Gmail) oraz Gmail. Pierwsza z nich działa bardzo szybko, a wyświetlane wiadomości są czytelne. Druga jest wszystkim znana i każdy doskonale wie, że klient obsługi poczty Google działa bez zarzutu.

   

Aparat oraz kamera

Zdjęcia jakie uzyskamy z 8 Mpx obiektywu są dobrej jakości, aczkolwiek wydają mi się zbyt ciemne. O ile jeszcze w świetle dziennym aparat bez problemu „daje radę”, o tyle przy mocnym zachmurzeniu czy w słabo doświetlonych pomieszczeniach zdjęcia wychodzą zbyt ciemne. Oczywiście mamy do dyspozycji balans bieli, ale niestety nie zawsze się on sprawdza. Po wejściu w ikonkę aparat ukaże nam się spora ilość funkcji, od zwykłych funkcji poprzez retusz, a kończąc na funkcji, która po głośnym wypowiedzeniu słowa „cheese” od razu robi zdjęcie. Filmy nagrywane tym telefonem mają rozdzielczość 1080p czyli FullHD. Podobnie jak ze zdjęciami jest trochę za ciemno, ale w dalszym ciągu jest nieźle. W przypadku filmowania nadal mamy do dyspozycji sporą liczbę funkcji, aczkolwiek moja uwagę przykuły efekty w trakcie nagrywania filmu. Są to jak producent nazwał „Głupie miny” oraz „Tła”. Głupich min mamy do dyspozycji 6, a każda z nich w inny sposób potrafi zniekształcić naszą twarz, np. zrobić nam ogromny nos czy też małe usta. Jeżeli chodzi o tła to jest ich tylko 3, one zaś działają w ten sposób, że w trakcie nagrywania jest za nami wcześniej wybrane z dostępnych teł. Telefon jest wyposażony w przednią kamerkę o rozdzielczości 1.3 Mpx, która zarówno w przypadku robienia zdjęć czy nagrywania filmów te same funkcje, które zostały wymienione powyżej.

   

   

Odtwarzacz MP3

Autorski program LG do odtwarzania muzyki jest przejrzysty i prosty. Nasze piosenki są podzielone na 5 zakładek: Utwory, Albumy, Wykonawcy, Listy Odtwarzania oraz Foldery. Wcześniej wymieniona prostość oraz przejrzystość wraz z grupowaniem naszych utworów według kilku kryteriów tworzy odtwarzacz idealny. Na jeszcze większą pochwałę zasługuje to, że znalazł się w nim korektor dźwiękowy, osobiście jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, że się tu znalazł. Odtwarzanie dźwięku na głośniku również należy do pozytywnych cech. LG 4X HD gra wyraźnie i dość głośno. Dźwięk płynący z słuchawek dokanałowych po podłączeniu do telefonu jest przyjemny dla ucha i czysty, a wcześniej wspomniany korektor umożliwi personalizację dźwięku według własnego uznania. Uważam, że LG Optimus 4X jest godny polecenia nawet osobom, które wymagają sporo od swojego sprzętu muzycznego.

  

Bateria

Ogniwo zamontowane w testowanym telefonie zostało wykonane w technologii Li-ion SiO+ i ma pojemność 2150 mAh (identyczne jak w LG L9). Liczby i technologia SiO+ napawają niemałym optymizmem, niestety czar pryska w trakcie dłuższego obcowania z telefonem. LG 4X HD w trakcie testów byłem zmuszony ładować co noc, nawet jeżeli nie forsowałem go aż tak mocno. Na chwilę obecną największą zaletą tej baterii jest to, że faktycznie szybko potrafi się naładować (od 0 do 100% w niecałe 1.5h). Napisałem na chwilę obecną, gdyż LG pracuje nad aktualizacją 4X’a do Androida 4.1 i wraz z aktualizacją zużycie baterii przez ten potężny czterordzeniowy układ ma być lepiej zoptymalizowane, co wróży dłuższy czas pracy bez konieczności podładowywania telefonu. Jednak pomimo nie najlepszego czasu pracy na baterii, LG 4X ma najbardziej pojemną baterię w porównaniu z HTC ONE X (Li-ion 1800 mAh) oraz SGS III (Li-ion 2100 mAh).

 

Podsumowanie

LG Optimus 4X HD to bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających wydajnego i wygodnego telefonu. Cena nowego egzemplarzu na allegro zaczyna się już w granicach 1200 zł i bije na głowę ceny Samsunga Galaxy S3 (1700 zł) oraz HTC ONE X (1450 zł). Według mnie, LG nie tylko wygrywa ceną, ale również wyglądem oraz ekranem wykonanym w technologii IPS. Koreański producent pokazał, że można wyprodukować potężny i ładny model, który z powodzeniem będzie konkurował z największymi gigantami na rynku smartfonów. Telefon zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, a ocena końcowa testowanego modelu to 9/10.

Zalety:

  • Wygląd i wykonanie
  • Dobrej jakości materiały, z których został wykonany telefon
  • Wygoda obsługi
  • Niska cena jak na czterordzeniowy telefon
  • Ekran w technologii IPS o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli
  • Nagrywanie filmów w full HD
  • Intuicyjna i przejrzysta nakładka LG
  • Świetna jakość połączeń
  • Dobry odtwarzacz MP3 z korektorem dźwięku

Wady:

  • Jak na razie brak aktualizacji do Androida 4.1
  • Nie najlepiej zoptymalizowane zużycie baterii
  • W niektórych przypadkach brak aktualizacji odbija się również na słabej wydajności układu graficznego Nvidia Tegra 3.
  • Zdjęcia i filmy zrobione przy zachmurzeniu lub w pomieszczeniu są zbyt ciemne.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x