Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test telefonu: Nokia 113

Test telefonu: Nokia 113

Nokia 113 to budżetowa propozycja fińskiego producenta dla osób, które szukają prostego, lecz niepozbawionego nowych technologii telefonu. Za niewygórowaną kwotę dostajemy mały telefon, który zapewnia łączność z Internetem, obsługę kart pamięci do 32 GB oraz odtwarzacz MP3. To wszystko kosztuje około 150 złotych, więc niewiele. Wszystko brzmi nieźle, ale czy tak jest w rzeczywistości? Zapraszam do lektury testu.


Zestaw zawiera:

 • Telefon Nokia 113
 • Bateria Nokia BL-5CB
 • Ładowarka Nokia AC-11e
 • Zestaw słuchawkowy stereo WH-102
 • Dokumenty oraz pudełko

Jak skomentuję zestaw? Muszę przyznać, że jak na tę półkę, jest nieźle. Mamy tutaj słuchawki, których u konkurencji byśmy nie dostali, nawet kupując telefon z nieco wyższej półki. Do tego telefonu warto dokupić kartę pamięci i oczywiście lepszej jakości słuchawki, jeśli planujemy korzystać z odtwarzacza MP3.

Obudowa
Telefon prezentuje się elegancko, jednakże jego wygląd sugeruje, że jest to urządzenie z niskiej półki.

Jakość użytych materiałów na wykonanie obudowy jest przeciętna (plastik wykorzystany do produkcji tylnego panelu sprawia wrażenie tandetnego), natomiast nieco lepiej wygląda przód obudowy oraz spasowanie, co do którego nie mam żadnych zastrzeżeń.

Obudowa dość szybko się niszczy – już po tygodniu użytkowania były widoczne rysy na tylnym panelu oraz ekranie.

Wyświetlacz Nokii 113 oferuje, jak na tę półkę, dobrej jakości obraz. Barwy są nasycone, natomiast rozczarowuje brak możliwości regulacji podświetlenia (co jest niestety normą u Nokii), ponieważ ekran jest, jak dla mnie, zbyt mocno podświetlone oraz słabe kąty widzenia. Uciążliwe jest też użytkowanie tego telefonu w ciemnych pomieszczeniach (i w nocy), ponieważ zbyt mocne podświetlenie uniemożliwia komfortowe użytkowanie telefonu w takich warunkach. Rozdzielczość to 160 x 128 pikseli, co przy 1,8” ekranie jest akceptowalne. Na pochwałę zasługuje wysoka czytelność ekranu w słońcu.

Wiadomości
Edytor wiadomości SMS jest przemyślany i wygodny w obsłudze, podobnie jak w innych modelach tego producenta. Ważną kwestią jest tutaj klawiatura, która jest naprawdę wygodna.

Na pochwałę zasługuje bardzo zasobny słownik T9, który niewątpliwie ułatwia wprowadzanie tekstu. To wszystko sprawia, że pisanie wiadomości jest bardzo wygodne. Oprócz obsługi tradycyjnych SMSów, w Nokii 113 znalazło się też wsparcie dla wiadomości MMS oraz e-mail.

Połączenia
Jakość połączeń telefonicznych, którą oferuje Nokia 113, jest dobra. Dźwięk jest wyraźny, jak i wystarczająco głośny, co jednak nie znaczy, że jakość jest idealna. Do pełni szczęścia przydałaby się większa głębia dźwięku oraz minimalnie większa głośność. Prowadzenie rozmów telefonicznych przez ten model należy jednak do wygodnych czynności. Zarówno rejestr, jak i książka telefoniczna są dopracowane i ich użytkowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Muzyka
Jakość muzyki, jaką możemy usłyszeć z telefonu Nokia 113, jest przeciętna. Przede wszystkim brakuje korektora dźwięku, natomiast aplikacja służąca za odtwarzacz jest prosta i wygodna w obsłudze. Standardowe słuchawki oferują kiepską jakość, natomiast nawet słuchawki z wyższej półki (ja testowałem odtwarzacz przy użyciu słuchawek Sennheiser HD202) nie poprawiają komfortu słuchania muzyki. Zabrakło głębi i basów, dźwięk jest co prawda głośny, ale płytki. Podobną jakość oferuje wbudowany głośnik.
Radio FM działa prawidłowo. Odbiór fal jest na poprawnym poziomie, natomiast mam wrażenie, że jakość muzyki jest minimalnie lepsza, niż w przypadku słuchania plików MP3. Ponadto aplikacja radia wyświetla informacje RDS.


Aparat
Nokią 113 możemy robić zdjęcia w rozdzielczości VGA, czyli 640 x 480 pikseli. Nie ma mowy tutaj o diodzie LED, autofocusu, ani innych wspomagaczach jakości zdjęć. Fotografie wykonane tym telefonem możemy jedynie wysłać wiadomością MMS, ponieważ zdjęcia w tak niskiej rozdzielczości nie nadają się do niczego innego. Mimo wszystko jakość zdjęć nie jest jednak aż tak zła. Ponadto, modelem 113 możemy nagrywać filmy w rozdzielczości… zaledwie QCIF, czyli 144 x 176 pikseli.


Bateria
Zastosowane ogniwo to bateria wykonana w technologii litowo-jonowej, oferująca pojemność 800 mAh. Telefon potrafi wytrzymać do 8 dni w stanie niewielkiego użytkowania, 5 dni umiarkowanego (około 20 wiadomości SMS na dobę oraz 10 minut rozmów), natomiast gdy telefon będziemy używać w sposób bardziej intensywny (tj. 30 minut rozmów oraz 50 wiadomości SMS) to będziemy musieli sięgać po ładowarkę co około 3 dni. Wyniki nie są imponujące, jak na telefony z tej półki, jak i nie odstraszają. Niektóre modele oferowały nieco lepsze czasy pracy na pojedynczym ładowaniu.

Przeglądarka internetowa
Wbudowana przeglądarka, nazwana po prostu „Nokia” wyróżnia się tym, że kompresuje dane zużywając przy tym 90% mniej transferu niż tradycyjna przeglądarka. Jak to wygląda w rzeczywistości, tego nie jestem w stanie określić, ale jedno jest pewne – przeglądarka zużywa naprawdę mało danych. Jednakże jaki sens ma używanie takiej przeglądarki, jeśli na rynku operatorskim w Polsce możemy zauważyć rewolucję – niektórzy operatorzy oferują wręcz bonusowe megabajty za doładowanie, a inni mają spore paczki danych po atrakcyjnej cenie… Bardziej sprawdzi się to na rynkach rozwijających się, gdzie Nokia również sprzedaje dużo swoich telefonów. Przeglądarka działa dość sprawnie i poprawnie wyświetla nawet strony o sporej ilości danych (np. stronę naszego Bloga), natomiast taką stronę musimy długo przewijać aby dotrzeć do pożądanych treści, co nie wpływa korzystnie na komfort przeglądania Internetu. Znacznie bardziej komfortowa jest darmowa Opera Mini, którą warto zainstalować na Nokii 113. Jeśli chodzi o łączność, to mamy moduł GSM – EDGE służący do transmisji danych, natomiast ponadto znajdziemy również moduł Bluetooth. Zabrakło 3G, no ale to nie jest ta półka cenowa :-).

Podsumowanie
Nokia 113 to ciekawa propozycja, która za niewielkie pieniądze oferuje przyzwoitą funkcjonalność. Płacąc około 150 złotych w sklepie stacjonarnym, otrzymujemy nowy telefon, który ma dopracowane podstawowe funkcje, a także oferuje odtwarzacz muzyki, prostą przeglądarkę internetową, obsługę wiadomości MMSów oraz e-mail. Do wad zaliczę zbyt jasno podświetlony wyświetlacz (wystarczyłoby dać w menu opcję regulacji) oraz obudowę, która jest dobrze spasowana, ale jakość materiałów nie zachwyca. Telefon już po tygodniu nosił drobne ślady użytkowania, zarówno na ekranie, jak i tylnym panelu, co może zniechęcić do kupna tego modelu.

Wady:

 • Brak złącza USB
 • Zarówno obudowa, jak i wyświetlacz podatne są na zarysowania
 • Brak regulacji podświetlenia wyświetlacza

Zalety:

 • Bardzo wygodna klawiatura i edytor SMS
 • Złącze kart microSD (do 32 GB), odtwarzacz MP3
 • Transferooszczędna przeglądarka internetowa; obsługa EDGE
 • Przyzwoita jakość rozmów
 • Zadowalający czas pracy baterii
 • Niska cena

Ocena poszczególnych elementów (oceny w skali szkolnej 1-6):

 • Jakość wykonania obudowy: 4
 • Intuicyjność i wygoda obsługi: 4
 • Stabilność i szybkość interfejsu: 3+
 • Wiadomości: 5
 • Jakość połączeń: 4+
 • Czas pracy baterii: 5
 • Aparat: 3
 • Odtwarzacz muzyki: 3
 • Wyświetlacz: 3
 • Internet: 3
 • Stosunek ceny do jakości: 5

Średnia: 3,91 (dobry)
Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x