Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia C3-00

 

W roku 2010 Nokia wprowadziła nową linię telefonów- Cseries. Do naszej reakcji trafił drugi przedstawiciel tej serii, Nokia C3. Telefony te skierowane są dla młodych odbiorców, którzy pragną być cały czas w kontakcie ze światem przy wykorzystaniu sieci społecznościach (np. Facebook, Twitter). Cechują się również niską ceną, średnimi parametrami, a wzornictwo zaczerpnięte jest z biznesowej serii fińskiego producenta. Czy aby stosunkowo niska cena nie odbiła się na jakości urządzenia? Zapraszam do lektury testu telefonu Nokia C3.

Co w zestawie?
Oprócz telefonu Nokia C3 oraz dokumentów , producent daje do ładnego, ekologicznego pudełka także ładowarkę AC-3E, baterię oznaczoną symbolem BL-5J, standardowy zestaw słuchawkowy WH-102 oraz kartę pamięci microSD o pojemności 2GB. Na pierwszy rzut oka brakuje przewodu USB do transmisji danych.

Obudowa
Nokia C3 to telefon z niskiej półki, dedykowany dla niewymagających użytkowników. Bardzo często w przypadku telefonów marki Nokia bywało tak, że producent bardzo oszczędzał na tworzywach, z których produkował obudowy swoich telefonów. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Telefon jest solidny, wykonany z bardzo dobrej jakości plastiku i aluminium; poszczególny elementy są świetnie ze sobą spasowane. Telefon jest cienki (13,6mm), szeroki (58mm), ale i tak dobrze leży w dłoni. Porządna obudowa, bardzo ładne wzornictwo i klawiatura typu QWERTY sprawia, iż telefon prezentuje się świetnie, wygląda na typowo biznesowe urządzenie z wysokiej półki.

W górnej części przedniego panelu zamontowano poniżej głośnika służącego do prowadzenia rozmów, duży (2,4”) wyświetlacz o rozdzielczości 240×320 pikseli wyświetlający paletę 256 tys. kolorów. Poniżej znajduje się pełna klawiatura. Klawisze są wypukłe, co powoduje, że wprowadzenie tekstu na tym urządzeniu jest bardzo wygodne (po przyzwyczajeniu się). Klawiatura bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, śmiało można ją porównać do tej, która została zastosowana w telefonach biznesowej z wyższej półki (tj. Nokia E71 i E72). Obok klawisza nawigacyjnego znalazły się dwa klawisze skrótów, które można przypisać do dowolnych aplikacji.

Na bocznej ścianie obudowy po lewej stronie na wysokości wyświetlacza zamontowano złączę microUSB służące do komunikacji telefonu z komputerem oraz slot kart microSD (max 8GB), które są zabezpieczone zaślepkami. Po prawej stronie w dolnej części jest miejsce na przypięcie smyczy bądź zawieszki. Po obu stronach w dolnej części znajdują się przyciski spustu tylnego panelu, pod którym znajduje się karta SIM oraz bateria. Głośnik oraz oko aparatu zostało umiejscowione z tyłu telefonu, nad aluminiową klapką.

Oprogramowanie
Nowa propozycja od fińskiego producenta telefonów komórkowych została oparta na platformie S40 szóstej edycji, którą można spotkać również w wielu prostych modelach, np. 6303i Classic. Obsługa menu telefonu jest bardzo prosta, układ ikonek jest logiczny i przejrzysty- wszystko to powoduje, że menu wygląda bardzo estetycznie. Czcionka jest bardzo dużego rozmiaru, tak więc osoby z nieco słabszym wzrokiem równie dobrze poradzą sobie z obsługą tego modelu. System pracuje wręcz idealnie, podczas użytkowania tego telefonu nie spotkałem się z tym, aby się zawiesił czy też dłużej „myślał”. Po naciśnięciu „czerwonej słuchawki” przy zablokowanej klawiaturze wyświetla się zegarek niemałego rozmiaru, a także data i opcjonalnie informacja o nowym zdarzeniu  (nieodebranie połączenie bądź nowa wiadomość). Jest to bardzo praktyczne i przydatne w codziennym użytkowaniu. Niestety, Nokia zrezygnowała ze świetlnych powiadomień, które było można spotkać w starszych modelach. Standardowo w telefonie znajduje się kilka aplikacji ułatwiających codzienne życie i organizację czasu, tj. konwerter, budzik, dyktafon, minutnik, lista zadań, kalkulator czy nawet aplikację umożliwiającą zamieszczanie zdjęć w Internecie. Nie zabrakło również trzech gier – Sudoku, Bounce Tales oraz Block’d przypominający kultowy Tertis.
Pulpit telefonu niewiele różni się od tego, które można spotkać w innych telefonach tego producenta. Istnieje możliwość włączenia tzw. ekranu głównego, czyli skrótu do często używanych aplikacji. Widok ekranu składa się z trzech boksów, które można przypisać do różnych aplikacji, np. kalendarz, sieci WLAN. Wersja oprogramowania w testowanym telefonie to v04.60.

Połączenia
Nokia C3 posiada książkę telefoniczną o pojemności 1000 wpisów. Jeden wpis składa się nie tylko z imienia, nazwiska i numeru telefonu, ale także z adresu e-mail i www, zdjęcia czy też daty urodzenia. Książka jest bardzo rozbudowana, podobnie jak we wszystkich nowszych telefonach. Nieco gorzej wygląda rejestr połączeń. Przede wszystkim po naciśnięciu „zielonej słuchawki” pojawia się lista z ostatnimi połączeniami. Nie można w łatwy sposób przełączyć widoku na np. połączenia odebrane. Telefon nie pokazuje również ile było wykonanych połączeń do poszczególnych numerów, co za tym idzie nie można sprawdzić czasu połączeń z wybranym kontaktem (C3 pokazuje tylko czas trwania ostatniego połączenia).

Jakość rozmów oferowana przez nowy produkt Nokii jest dobra. Podczas rozmowy nie słychać szumów lub jakichkolwiek innych zakłóceń, nie zrywa połączń, ale czasami jest problem ze zrozumieniem rozmówcy w bardzo głośnym otoczeniu. Gdyby było słychać mojego rozmówcę nieco głośniej w słuchawce, nie miałbym żadnych zastrzeżeń do jakości rozmów. Telefon świetnie sobie radzi przy słabym zasięgu GSM, co w znaczącym stopniu wpływa na jakość połączeń.

Wiadomości
Nokia C3 promowana jest przez Nokię jako znakomity telefon do obsługi poczty elektronicznej. Ciężko się z tym nie zgodzić, w telefonie został zainstalowany dość dobry klient e-mail, wbudowany moduł Wi-Fi, zabrakło jedynie HSDPA (chociaż i tak EDGE jest wystarczającą technologią do wysyłania mailów). Wygodna, pełna klawiatura sprawia, że napisanie nawet bardzo długiej wiadomości nie stanowi większego problemu.

Podobnie jest z wiadomościami SMS, obsługa wygląda wzorowo. Wiadomości obsługiwane są w formie dialogów, jednakże dłuższe wiadomości i tak wymagają tradycyjnego wyświetlenia. Pamięć wiadomości jest ogromna (ograniczenie jest w postaci współdzielonej pamięci telefonu – 55MB, dla przykładu 500 wiadomości SMS zajmuje ok. 2MB), dzięki czemu nie trzeba pilnować o regularnym kasowaniu wiadomości. Mimo wszystko, przy bardzo dużej ilości wiadomości (wyrażanej w tysiącach) telefon potrafi nieco wolniej działać. Przy wysyłaniu wprowadzonego tekstu nie zabrakło listy ostatnio używanych numerów, co z pewnością ułatwia obsługę wiadomości.

Aparat fotograficzny
Nokia C3 została wyposażona w zwykły aparat o rozdzielczości 2Mpx z czterokrotnym zoomem cyfrowym. Po samej specyfikacji można wywnioskować, że zdjęcia prezentowane przez C3 będą na poziomie dużo starszych telefonów fińskiego producenta. Potwierdziło się to w rzeczywistości. Zdjęcia nawet w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych są dość słabej, typowo telefonicznej jakości. Jeszcze gorzej zdjęcia wyglądają zrobione po zmierzchu bądź przy sztucznym świetle. Widoczne są szumy, a kolory mają się nijak do rzeczywistości. Aparat jest jedną z najsłabszych stron tego modelu.

Odtwarzacz MP3 i radio
O ile aparat w Nokii C3 jest wręcz fatalny, o tyle zupełnie inaczej wygląda jakość muzyki oferowana przez ten telefon. Aplikacja służąca do odtwarzania muzyki jest bardzo prosta,  ale nie zabrakło w niej podstawowych ustawień, czyli  korektora z możliwością dokonania modyfikacji przez użytkownika. Pliki MP3 sortowane są wg list utworów, wykonawców, albumów i  gatunków. Jest także opcja wyświetlenia wszystkich plików znajdujących się w pamięci telefonu,  a także na karcie microSD. Jakość muzyki jest bardzo dobra, odtwarzane piosenki są głośno. Nokia nie zapomniała o zastosowaniu złącza jack 3,5 mm, przez co do telefonu można podłączyć praktycznie wszystkie słuchawki. Podobna sytuacja wygląda z wbudowanym radiem. Posiada informacje RDS, możliwość automatycznego strojenia czy grania na głośniku. Jakość jest również bardzo dobra, nie ma problemów z zakłóceniami podczas przemieszczania się. Wbudowany głośnik jest kiepskiej jakości. Mimo wszystko, Nokia C3 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła pod tym względem.

Internet
C3 została wyposażona w moduł WLAN. Pozwala to na bezpłatne korzystanie z Internetu miejscach, gdzie znajdują się tzw. Hot-Spoty (np. w galeriach handlowych, restauracjach) lub w domu przy pomocy routera Wi-Fi. Telefon łączy się bezproblemowo z bezprzewodowymi sieciami, jednakże zasięg jest nieco słabszy w porównaniu do innych telefonów (np. Nokia E51). Mimo wszystko, nie przeszkadza to przy obsłudze poczty elektronicznej czy surfowaniu w Internecie. Standardową przeglądarką, ku mojemu zdziwieniu, jest Opera Mini w wersji 4.2, dzięki czemu strony wczytują się płynnie. W menu aplikacje nie zabrakło również programu służącego do korzystania z portali społecznościowych.

Bateria
Zastosowany akumulator w Nokii C3 to litowo-jonowa bateria o pojemności 1320 mAh.  Spora pojemność baterii oraz brak łączności 3G sprawia, że telefon wytrzymuje ponad tydzień bez ładowania przy niewielkim użytkowaniu. Podczas testów nie udało mi się wyczerpać telefonu wcześniej, niż po 3 dniach – przy bardzo intensywnym użytkowaniu (dziennie ponad 100 SMS, 30 minut rozmów, godzina słuchania muzyki). Owe wyniki uważam za rewelacyjne. Jedyną wadą jest ładowarka, która jest o dość małej wydajności (350 mA), co bardzo wydłuża ładowanie telefonu. Spowodowane jest to dużą pojemnością baterii.

Podsumowanie
Nokia C3 to idealny telefon dla osób, które poszukują solidnego telefonu do obsługi poczty, częstego SMS-owania, korzystania z Facebook-a czy też słuchania muzyki w całkiem niezłej jakości, a zarazem nie chcą wydać zbyt dużo na nowy telefon (koszt takiego w momencie publikacji tego artykułu wynosił około 350 złotych na popularnym serwisie aukcyjnym).  Telefon jednak nie spełni się u osób, które wymagają dobrego aparatu. Mimo wszystko, nowa Nokia jest całkiem świetną alternatywą dla dotykowych telefonów.

Wady:

  • Kiepskiej jakości aparat fotograficzny
  • Brak przewodu USB w zestawie
  • Niskiej wydajności zestawowa ładowarka
  • Brak łączności 3G

Zalety:

  • Wi-Fi
  • Świetnej jakości odtwarzacz MP3 oraz radio
  • Bardzo dobry zasięg
  • Bardzo długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu
  • Klawiatura QWERTY
  • Złączę jack 3.5mm oraz microUSB

Autor: Piotr Kowalik


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x