Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Samsung i5700 Spica

Jakiś czas temu do naszej redakcji miał okazję dotrzeć jeden z ciekawszych telefonów tego sezonu – Samsung i5700 Spica. Jak zapewne większość z Czytelników wie, jest to telefon o charakterze internetowym, a to dzięki systemowi, jaki na jego pokładzie się znajduje w standardzie – Android w wersji 1.5. Czy jest to maszyna godna uwagi? Zechciejcie poświęcić chwilę na przeczytanie niniejszej recenzji, a sami zdecydujecie, czy tak jest, czy też nie. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że opinie wyrażone w tym artykule mogą być subiektywne.

Pudełko z telefonem w standardzie zawiera:

 • urządzenie Samsung Spica i5700,
 • ładowarkę,
 • kabel USB,
 • zestaw słuchawkowy z końcówką mini-jack,
 • kartę pamięci MicroSD 1 GB,
 • płytę CD z oprogramowaniem komputerowym oraz instrukcję obsługi.

Obudowa Samsunga Spica sprawia wrażenie solidnej i wygodnej – telefon zdecydowanie dobrze trzyma się w dłoni. Gumowana tylna obudowa gwarantuje, że urządzenie nie wyślizgnie się nam zbyt łatwo z dłoni, ani nie powinno się ześliznąć z pochyłej powierzchni. Jeśli chodzi o użytkowanie, tutaj w zależności od przyzwyczajeń oraz wielkości dłoni można odnieść mieszane odczucia. Klawisz odblokowania ekranu może wydawać się nieco trudno dostępny, jednak już po kilku chwilach przestaje to przeszkadzać. Większym problemem może być dla osób o dość małych dłoniach obsługa telefonu jedną ręką, w szczególności dla osób praworęcznych utrudniony jest dostęp do klawiszy po prawej stronie telefonu – ekranu głównego oraz „czerwona słuchawka”, trzeba wpierw wykonać trochę gimnastyki i rozciągania kciuka, aby móc te klawisze bezproblemowo osiągnąć; za to po drugiej stronie jest już wszystko w porządku. Aparat na tylnej ściance obudowy schowany jest w zagłębieniu, także telefon można odkładać bez obawy o jego uszkodzenie.

Galeria zdjęć dotyczących niniejszego modelu telefonu dostępna jest na końcu artykułu.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, telefon pracuje standardowo pod kontrolą systemu Android 1.5. Jest to godny uwagi system, jednak ze względu na dość wczesne stadium swojej egzystencji łatwo znaleźć w nim sporo niedociągnięć, począwszy od zawieszania się go w najmniej oczekiwanych sytuacjach aż po niezaimplementowaną jeszcze funkcjonalność, jaką jest chociażby brak obsługi transferu plików przez interfejs Bluetooth czy niedostępność sieci WiFi Ad Hoc. W drugiej wersji systemu Android niedociągnięcia te miały zostać wyeliminowane.

Jeśli chodzi o połączenia, nie można zarzucić telefonowi nic, oprócz jednej rzeczy: dość opornej klawiatury numerycznej, która potrafi czasem z dość dużym opóźnieniem zareagować na żądanie użytkownika. Sama jakość połączeń jest zadowalająca, a książka telefoniczna rozbudowana – umożliwia przypisywanie każdemu użytkownikowi wielu pól informacyjnych, a także kilku numerów.

Wiadomości (tak jak i każdy tekst) w tym telefonie wprowadza się bardzo przyjemnie – dostępna klawiatura ekranowa QWERTY ułatwia tę procedurę, jednak sam ekran przez to, że jest niesamowicie czuły, skutecznie uprzykrza życie osobom niewprawionym. Bardzo łatwo bowiem o liczne pomyłki w pisaniu tekstów. Na szczęście, jako sprawdzona alternatywa dostępna jest również klawiatura numeryczna z większymi klawiszami oraz słownikiem T9. Sam ekran tworzenia wiadomości może trochę odstraszać – za dużo jest wolnej, nieopisanej słowami przestrzeni. Warto nadmienić również, że po lekkim „śmignięciu” palcem po klawiszu „Wyślij” wiadomość zostaje momentalnie przekazana adresatowi w stanie takim, jakim jest – system nie pyta się o żadne potwierdzenie.

Bateria w telefonie jest bardzo wytrzymała – 3,7 woltowe ogniwo litowo-jonowe (Li-ion) zezwala na nawet 3 dni intensywnego użytkowania telefonu. Pisanie wiadomości, słuchanie muzyki, a także korzystanie z zasobów Sieci via HSPA/EDGE nie spowodują, że bateria nie wytrzyma jednego dnia. Za to kiedy telefon leży odłogiem, po pełnym naładowaniu akumulatora, jest w stanie wytrzymać w stanie czuwania nawet 7-8 dni.

Internet w tym telefonie przegląda się naprawdę bardzo wygodnie – duży, 3,5” ekran z dobrym kontrastem jest w stanie zadowolić najbardziej wymagaących użytkowników. Jako że sam osobiście jestem przyzwyczajony do przeglądarki Opera, to mam również dla innych jej miłośników dobre wieści – ta właśnie aplikacja w wersji Mini 5 jest również dostępna bezpłatnie dla systemu Android z poziomu Android Market. Mniej wymagający powinni w pełni zadowolić się przeglądarką wbudowaną w system. Jak wiadomo, Android ma przy sobie logo Google, toteż system ten jest zintegrowany niemalże ze wszystkimi usługami tego internetowego giganta, m.in. GMail, Google Kalendarz czy Google Maps, a także ponadto umożliwia synchronizację kontaktów telefonicznych na serwerze. Oprócz tego można również skonfigurować zwykłego klienta e-mail dla pozostałych kont pocztowych.

Aparat fotograficzny wbudowany w Samsunga Spica posiada 3,2 Mpx i całkiem nieźle radzi sobie w różnych warunkach, zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz przy różnej pogodzie, co można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych poniżej. Autofocus dobrze ujmuje to, co trzeba, jednak wymaga trochę czasu na odpowiednie złapanie ostrości (czasem nawet do 2 sekund), więc robienie szybkich fotek z tym urządzeniem raczej odpada.

Zdarzają się też czasem ciekawe wpadki aparatu – patrz ostatnie 4 zdjęcia w galerii.

Odtwarzacz plików mp3 wbudowany w system jest dość ubogi – nie posiada możliwości korekcji graficzne, a sama jakość dźwięku trochę pozostawia do życzenia. Zdecydowanie bardziej jest to telefon internetowy niż multimedialny. Ważna informacja dla radiosłuchaczy: telefon ten nie posiada wbudowanego odbiornika FM.

Podsumowanie

Telefon Samsung i5700 Spica jest dobrym smartphone’m, który świetnie sprosta internetowym wymaganiom wszystkich użytkowników, jednak nie nadaje się zbytnio do celów multimedialnych. Z czystym sumieniem mogę go polecić wszystkim osobom, które z dobrodziejstw Internetu chcą korzystać nie tylko przy komputerze, ale także chcą mieć możliwość kontrolowania wirtualnej rzeczywistości praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze.

Zalety

 • duży, wygodny, wyraźny i czytelny ekran
 • GPS
 • Mini-jack
 • wytrzymała bateria

Wady

 • ekran zbyt wrażliwy na dotyk
 • brak radia, kiepskie funkcje multimedialne
 • brak obsługi sieci ad-hoc, niedopracowany Bluetooth

Hubert Kosacki (pasqal)

Galeria zdjęć

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x