Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

UKE: transmisja danych najlepsza w Play, następny Plus

Raport z badania jakości transmisji danych w sieciach GSM 900/1800 i UMTS operatorów komórkowych P4, PTC, PTK Centertel i Polkomtel na terenie 16 miast wojewódzkich.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania jakości transmisji danych w sieciach GSM 900/1800 i UMTS operatorów komórkowych P4, PTC, PTK Centertel i Polkomtel na terenie 16 miast wojewódzkich. Pomiary prowadzone były w godzinach od 14:00 do 20:00 jednocześnie dla czterech operatorów komórkowych. Do badań wykorzystano karty SIM pre-paid przeznaczone do transmisji danych.

Pomiary były prowadzone w trybie mobilnym (sprawdzano dostępność usług) i w trybie stacjonarnym w 5 losowo wybranych lokalizacjach na terenie miasta, przy czym punkty dobrano tak, aby poziom sygnału pochodzącym od każdego z operatorów na telefonach był podobny.

W trakcie badań wykonano statystykę liczby zrealizowanych i nieudanych sesji. W protokole z badań zawarto informacje o skuteczności oraz o prędkościach otwierania stron www, skuteczności wysyłania i ściągania poczty z serwera pocztowego oraz skuteczności, prędkości i czasu pobierania pliku testowego z serwera FTP. Wyniki badań zostały przedstawione na histogramach z podziałem na poszczególne usługi i na poszczególnych operatorów w określonych lokalizacjach przedstawionych na mapach. Szczegółowe dane z badań dotyczące poszczególnych miast wojewódzkich zostały przedstawione w załącznikach do raportu.

Podczas badania transmisji danych w sieciach komórkowych wykonano łącznie 5625 połączeń w sieci operatora „ERA”, 5184 połączenia w sieci operatora „ORANGE”, 5776 połączenia w sieci operatora „PLAY” i 5654 połączenia w sieci operatora „PLUS”.

Najlepszy wynik zarówno w badaniach mobilnych i stacjonarnych osiągnął operator sieci „PLAY”. W sieci tego operatora zarejestrowano najmniej nieudanych sesji pomiarowych, strony www otwierały się najszybciej oraz najskuteczniej był pobierany pliki z serwera FTP i wysyłane wiadomości e-mail. Można uznać że operator sieci „PLAY” najskuteczniej realizował usługi spośród wszystkich czterech operatorów. Szczególnie to było widoczne w badaniach mobilnych. W badaniach stacjonarnych różnica między poszczególnymi operatorami nie była tak widoczna.

Zbliżony wynik jakości świadczenia usług transmisji danych osiągnął operator sieci „PLUS”. W jego sieci również strony www otwierały się bardzo szybko, ponadto zarówno w badaniach mobilnych jaki i stacjonarnych operator ten osiągnął najwyższe prędkości transmisji podczas pobierania pliku z serwera FTP.

Najsłabszy wynik w badaniu zarówno stacjonarnym i mobilnym osiągnął operator sieci „ORANGE”. Wprawdzie operator ten osiągnął zbliżoną skuteczność w realizacji sesji pomiarowych co operator „PLAY”, jednak strony www otwierały się najwolniej ze wszystkich czterech operatorów, również przy pobieraniu plików z serwera FTP osiągał jedne z niższych prędkości.

 

Źródło: UKE

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x