Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Współpraca Plusa ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Wiosna już budzi się w Bałtyku – najlepiej o tym wiedzą pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, wspieranej przez sieć Plus, którzy co roku na przedwiośniu cieszą się z narodzin kolejnego foczego przychówku. Operator sieci Plus od 1998 r. nieprzerwanie wspiera Stację Morską w działaniach związanych z ochroną środowiska morskiego, w szczególności dotując projekt restytucji foki szarej na południowym Bałtyku. Stacja Morska prowadzi m.in. badania dotyczące ochrony życia w Bałtyku i zajmuje się projektami mającymi na celu odtworzenie populacji gatunków zagrożonych wyginięciem.

Operator sieci Plus był pierwszą z polskich firm, który wsparł inicjatywę przywrócenia południowym brzegom Bałtyku kolonii fok szarych. Współuczestniczył również w rozwinięciu czynnej ochrony tego gatunku przez budowę specjalnego ośrodka dla ich hodowli, badań i rehabilitacji.
Rok 2011 to już jedenasty rok narodzin foczego potomstwa w stacji Morskiej IO UG. Tuż przed nadejściem wiosny znowu przyszły na świat cztery szczeniaki, których ojcem jest starszy z samców – Bubas. Zgodnie z utartym zwyczajem nadawania nowo narodzonym maluchom w kolejnym roku imion rozpoczynających się na kolejną literę alfabetu, tegoroczne potomstwo otrzymało imiona na K. 6 marca br. przyszedł na świat Knop, 8 marca – Koga, 10 marca – Kil, zaś 11 marca – Klif.

Pierwsze tygodnie życia młode spędzą u boku swoich matek, gdzie odżywiając się tłustym mlekiem (mleko foki szarej zawiera 40-50% tłuszczu), będą przybierać na wadze ok. 2,5 kg dziennie. Potem mama pozostawi młode własnemu losowi. Kolejne dwa do trzech miesięcy będą się uczyć pływać, nurkować oraz polować na ryby w basenach fokarium. Jeszcze przed sezonem letnim wyposażone w nadajniki satelitarne szczeniaki zostaną wypuszczone do Bałtyku, a ich wędrówki będzie można śledzić na stronie www.fokarium.pl. Jest to jeden z elementów projektu odtworzenia populacji tego gatunku na południowym obszarze Morza Bałtyckiego, służący poznaniu strategii migracji małych fok i miejsc ich osiedlania się.
Przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego powstał kompleks basenów z wodą morską, służący badaniom naukowym z zakresu biologii i ekologii fok szarych. Obecnie stado rozrodcze fok szarych w helskim fokarium składa się z 4 samic i 2 samców. Przychówek wypuszczany jest na wolność w miejscach zapewniających zwierzętom spokój i bezpieczeństwo. Dotychczas Stacja Morska wypuściła na wolność 22 foki szare urodzone w helskim fokarium. Podobnie czyni się z rannymi i chorymi fokami, które są do helskiej placówki dostarczane z całego polskiego wybrzeża. Są one w fokarium leczone i poddawane rehabilitacji.
Informacje o znalezieniu lub zaobserwowaniu fok i morświnów można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu alarmowego Stacji Morskiej 601 88 99 40.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x