Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

ZTE planuje wprowadzić smarfona z FirefoxOS

firefoxOS_plusblog_plO mobilnym systemie operacyjnym Mozilli słychać coraz więcej, projekt deweloperów Mozilli został zapowiedziany pod koniec lipca 2011 roku. Jego celem było stworzenie całkowicie otwartego systemu operacyjnego na bazie jądra Linuksa i elementów zaczerpniętych z Androida, który pozwalać ma na obsługę smartfona przy pomocy sieciowych technologii HTML5, CSS3 i JavaScript. Na targach CES 2013 system został zaprezentowany, oprogramowanie jest niemal gotowe – producent zakłada, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni uda się zakończyć prace nad tym systemem. Według zapowiedzi pierwsze urządzenia wyposażone w Firefox OS wyprodukuje dla Europy ZTE.

Według mediów chińska firma nie chce polegać jedynie na Androidzie i Windows Phone, dlatego chce zdywersyfikować platformy oprogramowania dla swoich smartfonów i innych urządzeń przenośnych. ZTE chce także rozpocząć walkę z dominacją Google’a i jego Androida w świecie smartfonów.  Firma planuje przynajmniej jeden z tych systemów sprowadzić do Europy i już rozmawia z dużym europejskim operatorem na temat dystrybucji – ujawnił Cheng Lixin, dyrektor wykonawczy amerykańskiego oddziału ZTE.

firefox-os-plusblog

Rozwijany przez Mozillę od kilkunastu miesięcy Firefox OS to mobilny system operacyjny bazujący na aplikacjach stworzonych w HTML 5, przeznaczony przede wszystkim dla low-endowych urządzeń, które charakteryzują się niską ceną. Na start urządzenie, na którym będzie działać Firefox OS, wyposażone będzie w jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 800 MHz. Czołowi, globalni operatorzy telekomunikacyjni, w tym: Sprint, Deutsche Telekom, Etilsalat, Smart, Telecom Italia, Telefonica i Telenor już zapowiedzieli, że wspierają tę inicjatywę.

firefoxos_plusblog firefoxos_plusblogpl_1

 

Mozilla udostępnia również wtyczkę do Firefoksa, dzięki której można się przekonać, jak działa opracowywany przez nią mobilny system operacyjny Firefox OS Aby z niego skorzystać, wystarczy zainstalować rozszerzenie Firefox OS Simulator.

firefoxos_plusblogpl

Jak sądzicie, czy ten system jest godnym konkurentem dla iOS i dla Androida?

(ź) telis.pl, gsmArena

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x