Ładowarka bez wtyczki – czyli kilka słów o ładowarce Nokia DC-16

W dzisiejszej dobie smartfonów ze słabymi bateriami ładowarka jest niezbędnym urządzeniem dla osób, które bardzo intensywnie korzystają ze swoich urządzeń. Co jednak gdy przebywamy na wycieczce pod namiotem czy w innych miejscach, gdzie próżno szukać gniazdka z prądem elektrycznym?  Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest Nokia DC-16 – zewnętrzna przenośna ładowarka microUSB. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się nowej ładowarce od Nokii, która kusi nie tylko swoimi rozmiarami i możliwościami, ale także bardzo niską ceną.
Przenośna elektrownia w każdej kieszeni

Ładowarka Nokia DC-16 jest kompaktowa, ale zarazem i pojemna, bo została wyposażona w akumulator o pojemności 2200 mAh. Jest to wartość znacznie większa niż w większości telefonów czy też smartfonów, więc powinna wystarczyć do pełnego naładowania baterii różnych telefonów. Do testu wykorzystałem trzy urządzenia: LG Swift L7 (bateria o pojemności 1700 mAh), LG Bali (900 mAh) oraz tablet Samsung Galaxy Tab 2 (4000 mAh). Wszystkie urządzenia rozładowałem w celach testowych do zera i ładowałem je wtedy, gdy były wyłączone. Po zakończeniu ładowania LG L7, telefon wskazywał poziom baterii 84%.  Telefon LG Bali został naładowany do pełna; ładowarka DC-16 wskazywała poziom naładowania 2/4, a tablet Samsung został naładowany tylko w 37%. Szybkość ładowania baterii  urządzeń jest podobna do ładowarek dostarczanych do większości telefonów czy też smartfonów – według specyfikacji wydajność prądowa to 950 mA. Nieco dłużej ładowała się bateria tabletu od Samsunga, ale ładowarka zestawowa dostarczana do Taba 2 7.0 daje prąd o natężeniu aż dwóch amperów – różnica więc jest spora.

Naładowanie samej ładowarki (dość dziwnie brzmi to stwierdzenie) DC-16 trwa dość długo, gdyż ładowarka o natężeniu 2A potrzebowała niecałych 4 godzin do pełnego naładowania akumulatora, natomiast standardowa ładowarka o natężeniu 800 mA potrzebowała aż pięciu godzin. Wnioskuję, iż Nokia DC-16 pozwala na ładowanie baterii prądem, którego maksymalne natężenie wynosi 1A, to aż o połowę więcej, niż ze standardowego gniazda USB.

Teraz pora na kilka słów o obudowie, cenie oraz to, co dostajemy w pudełku z tym urządzeniem. Otóż w pudełku znajdziemy jedynie przewód USB-microUSB, który można wykorzystać zarówno do naładowania baterii DC-16, jak i naładowania z niej dowolnego urządzenia w standardzie microUSB. Wielką zaletą jest bardzo wysoka kompatybilność, gdyż większość nowych telefonów posiada złącze ładowania microUSB i nie wyświetli się komunikat o “niekompatybilności urządzenia”. Boli jednak fakt, że nie wszystkie nowe Nokie obsługują ładowanie z tego portu, co niestety powoduje, że nie naładujemy swojej komórki z DC-16 (potrzebny wtedy jest dodatkowo przewód CA-100, co oczywiście generuje dodatkowe koszty). Ładowarka jest mała i lekka, jej wymiary to 23,3 mm x 23,3 mm x 120 mm, a waga wynosi zaledwie 75 g. Jakość wykonania jest wyśmienita i nie można się do niczego pod tym względem przyczepić.

Cztery diody LED informują nas o aktualnym stanie naładowania akumulatora DC-16, jak i informuje o postępie ładowania. Przycisk z logo baterii służy do uaktywnienia wskaźnika poziomu naładowania akumulatora.

Cena nowych Nokii DC-16 na popularnym portalu aukcyjnym jest zaskakująco niska i wynosi 40 złotych w chwili pisania tego artykułu. Produkt jest dostępny w czterech kolorach: białym, czarnym, różowym i niebieskim. Jest doskonałym gadżetem dla każdej osoby, która posiada smartfona ze słabą baterią, czy też często podróżuje i chce zawsze pozostać w kontakcie. Zdecydowanie polecam ten produkt i śmiało mogę wystawić ogólną ocenę 10/10 – jest to perfekcyjny, a przy tym bardzo dopracowany i efektywny gadżet.

Written by: Piotr Kowalik

10 komentarzy Added

Join Discussion
 1. Michał 21-11-2012 |
  Będzie działało pod Desire HD?
 2. Marcin 22-11-2012 |
  Fajny gadżet
 3. Marcin 23-11-2012 |
  Rozumiem, że taki Battery Bank można sobie naładować w domu ładowarką sieciową do telefonu ?
 4. mateusz 26-11-2012 |
  Czy działa ze zwykłymi telefonami pokroju samsung c3530, wyposażonymi w złącze usb do ładowania?
 5. r@f 22-01-2013 |
  Jeśli jest tylko ten jeden kabel, to jak i czym naładować dc-16 np. z kompa? Czy samą dc-16 ładuje się "z gniazdka" ?
 6. Piotr Kowalik 24-01-2013 |
  Żeby naładować tę baterię, należy po prostu odwrotnie podłączyć kabel USB (czyli microUSB do ładowarki, a zwykłe USB do komputera lub jakiegoś zasilacza 5v) :)
 7. r@f 24-01-2013 |
  Dzięki, myślałem, że jest tam tylko USB. zaraz kupuję to urządzenie :-)

Leave Your Reply