Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Konwerter gier 3D od LG

Podczas tegorocznej edycji targów elektroniki użytkowej IFA 2011, które rozpoczynają się w tym tygodniu w Berlinie, LG Electronics (LG) zaprezentuje pierwszy na świecie, silnik do konwersji gier z technologii 2D do 3D stworzony z myślą o użytkownikach smartfonów. Oparty na technologii OpenGL konwerter gier 3D, jest wynikiem działań LG zmierzających do wzbogacenia oferty treści trójwymiarowych oraz zwiększenia stopnia wykorzystania urządzeń 3D jako platform do gier. Rozwiązanie LG ma duże szanse otworzyć kolejne furtki do świata trójwymiarowych treści dla graczy na całym świecie.

Konwerter gier 3D zostanie dodany do najnowszej wersji smartfona LG Swift 3D, która trafi do sprzedaży w październiku tego roku. Dokładne daty jego wprowadzenia zostaną wyznaczone przez poszczególnych operatorów sieci komórkowych.

Szacuje się, że na wdrożeniu konwertera gier 3D skorzystają zarówno producenci gier, jak i użytkownicy smartfonów. Ci pierwsi, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw będą mogli wprowadzić do swojej oferty „trójwymiarowe” wersje gier, które są obecnie dostępne w technologii 2D, bez większych inwestycji w zasoby ludzkie oraz kosztów czy nakładów czasowych. Jednocześnie użytkownicy smartfonów będą mogli korzystać z możliwości darmowej konwersji gier z technologii 2D do 3D w dowolnym miejscu i czasie.

„Nasz konwerter gier stanowi przełom w branży” — powiedział dr Jong-seok Park, prezes i dyrektor generalny LG Electronics Mobile Communications. „Gry mobilne to niezwykle popularny trend, który niebawem będzie się nasilać w oszałamiającym tempie. Firma LG jest zdeterminowana, by zostać liderem w tym segmencie”.

Po zainstalowaniu konwertera gier 3D, wystarczy jego aktywacja, aby użytkownicy mogli cieszyć się z trójwymiarowego efektu w grach zakupionych uprzednio w formacie 2D . W równie prosty sposób będą mogli w dowolnym czasie powrócić do trybu 2D sprzed konwersji.

Po uruchomieniu gry mobilnej w formacie 2D za pomocą konwertera gier 3D program automatycznie zeskanuje grę, by sprawdzić, czy znajduje się ona na liście gier mobilnych w formacie 2D zoptymalizowanych do konwersji na format 3D. Jeżeli gra została zoptymalizowana, nastąpi jej konwersja na standard 3D za pomocą domyślnych ustawień obrazu. Natomiast gry w formacie 2D oparte na technologii OpenGL, z poza listy gier zoptymalizowanych, będzie można przekonwertować na format 3D poprzez ręczne dokonanie tych ustawień. Zoptymalizowane ustawienia dla ok. 50 gier w formacie 2D zostaną udostępnione przed początkiem października, a kolejnych 50 zostanie dodanych przed końcem roku.

„Konwerter Gier 3D firmy LG nie jest zwykłym gadżetem, lecz rozwiązaniem, które automatycznie odczytuje informację o głębi na podstawie położenia każdego obiektu, dokonując separacji obrazu graficznego 2D na każde oko oddzielnie” – wyjaśnia dr Henry Nho, zajmujący się rozwojem technologii 3D w firmie LG. „Wykorzystując dostępną informację o głębi, konwerter gier 3D generuje dwa różne obrazy – jeden dla pierwszego planu i jeden dla drugiego planu. Następnie za pomocą cienkiej przesłony zwanej barierą paralaksy – umieszczonej na wyświetlaczu – ukazuje lewy obraz lewemu oku, a prawy obraz prawemu oku, tworząc iluzję wizualnej głębi”.

Firma LG przedłożyła kilka wniosków o licencje patentowe w zakresie technologii wykorzystywanych przy funkcjach konwersji gier z 2D do 3D, na kilku największych światowych rynkach, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone.

Źródło: LG

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x