Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Nokia 808 w przedsprzedaży w Polsce.

Smartfon Nokia 808 w czasie tegorocznych targów MWC zaczarował wszystkich magią liczb: rozdzielczość matrycy jego aparatu wynosi… 41 megapikseli. Czy Nokia 808 Pure View faktycznie może stanowić konkurencję dla zwykłych aparatów. Smartfon jest już w przedsprzedaży w sieci sklepów Euro-RTV-AGD. Jaka Cena?

Trzeba jednak przyznać, że wyposażenie ma imponujące: obiektyw Carl Zeiss i czterokrotny zoom optyczny oraz matryca o niespotykanej rozdzielczości 41 megapikseli. Pozwala to na robienie zdjęć o mających 7728×5354 piksele w formacie 16:9 lub, jeśli wybierzemy 4:3, o rozdzielczości 7152×5368 pikseli. Za ich jakość odpowiada technologia „pixel over-sampling”, która według deklaracji producenta pozwala na:

(…)uzyskanie ostrych zdjęć pełnych detali, znakomitego działania w trudnych warunkach oświetleniowych oraz zapisu plików w kompaktowych rozmiarach (…)

Duża matryca pozwala też na przybliżanie zdjęć bez straty jakości – zdjęcie o wielkości 41-megapikseli jest przycinane zdjęcia (crop) – przy maksymalnym zoomie otrzymujemy zdjęcie wielkości 5 megapikseli, ale wciąż dobrej jakości.

Jak zauważa Chris Davies z serwisu Slashgear:

Właściwie nie da się zrobić 41-megapikselowego zdjecia – sensor jest kwadratowy, więc jeśli robisz panoramiczną fotografię, otrzymujesz 34-megapikselowy obraz, a największy jaki da się otrzymać to 38 megapikseli.

Fińska firma udostępniła 11 sampli zdjęć wykonanych modelem 808, które można znaleźć na tej stronie internetowej lub kanale Nokii na Flickrze. Jak zapewnia producent, fotki nie były edytowane w żadnym programie graficznym i dostępne są w kilku rozdzielczościach, w tym nawet 7728 x 4345. Poniżej  przykładowe zdjęcie zrobione podczas wypadu wspinaczkowego w RPA (zostały znacznie zmniejszone):

Aparat pozwala też na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p i z czterokrotnym zoomem cyfrowym w trakcie filmowania (6x przy 720p) – producent mówi o jakości porównywalnej z płytami CD. Nakręcone wideo można wyświetlić na dużym ekranie za pomocą wyjścia HDMI umieszczonego na górnej krawędzi telefonu. Zaraz obok jest wyjście 3,5mm na słuchawki – Nokia chwali się technologią Dolby Headphone, która sprawia, że pliki dźwiękowe stereo z telefonu odsłuchiwane na słuchawkach, znakomitą jakość.

Telefon działa pod kontrolą systemu Symbian Belle, ma 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 360 x 640, 512 MB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej oraz 1,3 gigahercowy procesor.

A cena raczej bez rewelacji – na stronach marketu Euro-RTV-AGD można już teraz kupić Nokię 808. Ale cenę ustalono na zawrotne 2699 złotych…

Jak Wam się podoba Nokia 808?

(ź) technologie.gazeta.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x