Test: Nokia 500

Nokia 500 to najnowszy smartfon fińskiego giganta. Patrząc na nazwę widać od razu, że Nokia zmieniła nazewnictwo. Owszem, pozostaje tylko pytanie, czy te zmiany okażą się trafne. Już po pierwszym modelu – 500 stwierdzam, że nie. Dlaczego? Otóż Nokia, pod modelem 500 wcześniej wypuściła nawigację samochodową, przez co po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę „Nokia 500” pojawiają się wyniki dotyczące w pierwszej kolejności nawigacji. Patrząc, że model tej Nokii zaczyna się od liczby 5, można śmiało stwierdzić, że jest to średnia półka. Czym ten model wyróżnia się na tle innych tego producenta? Posiada przede wszystkim pojemnościowy wyświetlacz (co nie było standardem w średniej półce – ba, a nawet wysokiej!), procesor 1 GHz oraz system… Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Nokia 500 pracuje pod kontrolą systemu Symbian w wersji Anna (będzie aktualizacja do wersji Belle). Zapraszam do lektury pierwszego testu Nokii 500, w którym dowiecie się wszystkiego o tym telefonie.


Aktualne ceny Nokia 500

Co znajdziemy w pudełku?

Nokia 500 przyjechała do mnie w ekologicznym opakowaniu (co chyba już nikogo nie dziwi 😉 ), które na szczęście jest optymalnej wielkości (niektórzy producenci z tym przesadzają, gdyż czasami po rozpakowaniu wszystkich akcesoriów ponowne zapakowanie i zamknięcie pudełka jest nie lada wyczynem).  W pudełku znajduje się:

 • Nokia 500
 • Bateria BL-4U (1110 mAh)
 • Wydajna i energooszczędna ładowarka AC-8E (890 mA)
 • Zestaw słuchawkowy WH-102/HS-125
 • Kabel USB o mikroskopijnej długości CA-101D
 • Dwa dodatkowe tylne panele w kolorze bordowym i lazurowym błękitnym

Czego brakuje? Mogę jedynie się przyczepić do braku karty pamięci, ale telefon został wyposażony w „wbudowaną kartę pamięci” o pojemności 1 GB, zatem problem związany z brakiem dostępnego miejsca w urządzeniu na gromadzenie danych został wyeliminowany. Oczywiście, smartfon posiada slot na karty microSD, dzięki czemu w każdej chwili można zwiększyć obszar przechowywania danych o maksymalnie 32 GB. Miłym zaskoczeniem są dwie dodatkowe, kolorowe osłony baterii, dzięki temu każdy może w dowolnej chwili zmienić kolor swojego telefonu jednym, prostym ruchem 😉


 

Obudowa
Materiały wykorzystane na produkcję obudowy są świetnej jakości. Telefon wykonany został w pełni z tworzywa sztucznego. Projektanci zrobili kawał dobrej roboty, ponieważ łączy ona w sobie cztery atuty, które według mnie zasługują na szczególną uwagę (co zazwyczaj nie szło ze sobą w parze). Zatem obudowa jest elegancka, modna, praktyczna i porządna. Do tej pory zazwyczaj bywało tak, że albo telefon był zamknięty w modnej obudowie, która była wykonana z dość tandetnych materiałów, albo eleganckiej, biznesowej wykonanej zazwyczaj z wysoką starannością. Nokia 500 to świetny kompromis zarówno dla nastolatka, jak i osoby w średnim wieku, ale także nie pogardzi nią biznesmen 😉 W komplecie znajdują się łącznie trzy tylne osłony w różnych kolorach. Testowany egzemplarz posiada w komplecie klapkę w kolorze czarnym, bordowym oraz lazurowym błękitnym – jak to  producent określił. Dzięki temu w każdej chwili można zmienić kolor swojego telefonu w zależności od nastroju 😉

Części obudowy są wyśmienicie ze sobą spasowane. Tylna klapka wykonana została z gumowanego plastiku, przez co telefon wyśmienicie leży w dłoni i na pewno nawet z wilgotnych rąk się nie wysmyknie. Osobiście uważam, że tego typu obudowy w takich urządzeniach są strzałem w dziesiątkę! Są znacznie bardziej trwałe i wygodne, niż te metalowe. Poza tym telefon jest dość wąski, co niewątpliwie dobrze wpływa na komfort pracy z  nim. Jego grubość wynosi 14 mm, co sprawia, że Nokii 500 z pewnością nie można zaliczyć do smukłych. Jednak wszystko to sprawia, że  leży ona w dłoni wyśmienicie i nawet długie korzystanie z tego smartfona nie męczy użytkownika.

Na przodzie znajduje się głośnik do prowadzenia rozmów, czujnik oświetlenia oraz czujnik zbliżeniowy, duży dotykowy wyświetlacz, mikrofon oraz belka z trzema klawiszami fizycznymi (zestaw tzw. czerwonej i zielonej słuchawki i klawisz menu). Po prawej stronie znajdziemy kolejne trzy fizyczne przyciski telefonu – jak łatwo się domyśleć, są to klawisze regulacji natężenia dźwięków oraz przycisk blokady. Właśnie ten ostatni mnie troszkę zdziwił, gdyż Nokia w swoich dotykowych telefonach do tej pory stosowała dość praktyczny suwak, którego w tym modelu nie znajdziemy. Wszystkie złącza telefonu (microUSB, Jack 3,5 mm oraz ładowania) położone są na samej górze obudowy.

Z tyłu obudowy umieszczono tradycyjnie głośnik odpowiedzialny za emisję dźwięków oraz pięciomegapikselową kamerę.

Wyświetlacz
Zastosowany ekran w Nokii 500 ma same zalety. Przede wszystkim jest bardzo czytelny w dużym słońcu (na to wpływ ma także poprawnie działający czujnik natężenia oświetlenia zewnętrznego), wyśmienicie reaguje na dotyk (tutaj nowość – Nokia postanowiła odejść od oporowych wyświetlaczy zastępując je pojemnościowymi – do tej pory większość telefonów tego producenta wyposażonych była w oporowy panel dotykowy) oraz prezentuje niezłą jakość wyświetlanych obrazów. Jego wielkość wynosi 3,2”, co jest bardzo optymalną wielkością wyświetlacza dla tego typu telefonów. Rozdzielczość jest wysoka, patrząc na półkę z jakiej pochodzi nowa Nokia 500 – jest to rozdzielczość 640 x 360 pikseli (nHD) w proporcjach 16:9. Oczywiście, nie zabrakło czujnika orientacji (akcelerometr) oraz czujnika zbliżeniowego, który wyłącza wyświetlacz podczas rozmowy, gdy trzymamy telefon przy uchu. Ekran pozwoli wyświetlić paletę 16 milionów kolorów. Jest to jeden  lepszych wyświetlaczy, z jakimi miałem do czynienia w telefonach ze średniej półki. Brawo!

System
Do tej pory bardzo sobie chwaliłem Nokię 500. Tutaj niestety, na Nokię czeka kubeł zimnej wody za bardzo niedopracowane oprogramowanie. Może od początku. Telefon pracuje w oparciu o autorski system tego producenta – Symbian w wersji Anna, co chyba stało się Nokiowym standardem . Początkowo myślałem, że już taka nowość, jaką z pewnością jest Nokia 500, będzie pracować pod kontrolą nowszej wersji tego systemu – Symbian Belle. Zapewne taka aktualizacja ukaże się w najbliższym czasie. Nokia 500 pracuje pod kontrolą następujących podzespołów: procesor 1 GHz,  256 MB RAM, 512 MB ROM. Owe parametry sprawiają, że telefon działa szybko… i niestety nic poza tym. W systemach operacyjnych ważna jest stabilność, nawet bardziej niż szybkość. Porównując szybkość działania tego telefonu z różnymi innymi smartfonami pracującymi pod kontrolą systemu Android można mieć pewne wątpliwości, czy Nokia 500 to demon prędkości 😉 Z pewnością nim nie jest. Największy problem, jaki zauważyłem w tym modelu dotyczy właśnie niestabilności. Najbardziej irytujące bywa częste „zamrożenie” telefonu gdy jest zablokowany ekran (telefon wtedy nie reaguje przez długi czas na klawisze – pomaga odczekanie czasami nawet kilku minut lub wyjęcie i ponowne włożenie akumulatora). Osobiście uważam, że jest to sytuacja niedopuszczalna, że producent wypuszcza on na rynek taki telefon, niesamowicie go promuje, a podstawowa rzecz jaką jest blokada ekranu działa w nim czasami nieprawidłowo. Czasami telefon potrafił się zrestartować przy prostych czynnościach (stricte telefonicznych) – przeglądanie książki telefonicznej, pisanie wiadomości SMS. Raz zdarzyło się, że telefon pokazywał stan naładowania baterii na poziomie 3/7 kresek, a następnego dnia z rana był całkowicie rozładowany (od razu chciałbym zaznaczyć, że nie była zminimalizowana żadna aplikacja, nie był połączony z siecią Internet itd.). Aczkolwiek taki przypadek odnotowałem tylko raz, poza tym wskaźnik wskazywał prawidłowy stan naładowania akumulatora. Czy jest to dopracowany telefon? Z pewnością, o ile obudowa i wygląd zasługuje na pochwałę, o tyle strona software jest strasznie zaniedbana. Telefon testowałem na obecnie najnowszym oprogramowaniu w wersji 010.029 z 30 sierpnia 2011. Jestem ogromnie rozczarowany softem – może aktualizacja systemu  okaże się być zbawienną dla tego urządzenia. Wewnątrz Nokii 500 znalazła się zainstalowana karta pamięci o pojemności 1 GB, natomiast również nie zabrakło dodatkowego slotu microSD, dzięki któremu zwiększymy pamięć nawet o dodatkowe 32 GB, o czym już na początku testu wspomniałem.

Połączenia
Jak zapewne kilka osób dostrzegło to w moich recenzjach, bardzo zwracam uwagę na jakość połączeń telefonicznych w testowanych przeze mnie telefonach. Jak Nokia 500 sprawowała się podczas dwutygodniowych testów? O ile w przypadku oprogramowania mam wiele zastrzeżeń do nowego produktu Nokii, o tyle do jakości rozmów nie mogę się zbytnio przyczepić. Dźwięk jest czysty, odpowiednio głośny i o dobrym brzmieniu, przez co rozmowa w niesprzyjających warunkach (gdzie przez niektóre telefony komunikacja staje się niemożliwa) nie nastręcza problemów. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że zasięg telefonu nie budzi żadnych zastrzeżeń, a książka telefoniczna – tak jak i rejestr połączeń – są bardzo rozbudowane, z nieograniczoną pamięcią i wygodne w użyciu.

Wiadomości
Standardowo, jak we wszystkich telefonach z wysokiej, niskiej lub średniej półki w Nokii 500 znajdziemy obsługę wszystkich typów wiadomości: od standardowych SMS, poprzez multimedialne MMS kończąc na e-mail. Telefon ten prawidłowo radzi sobie z obsługą wszystkich typów wiadomości. Nie mam odnośnie tego żadnych zastrzeżeń. Jedyną rzeczą, do której mogę się doczepić, to klawiatura, która jest niestety dla mnie niewygodna. Po przechyleniu telefonu wyświetla się pełna klawiatura QWERTY, która ma bardzo nietypowy układ klawiszy. Otóż prawdziwe QWERTY ma odpowiednio ustawione przyciski – „Q” i „W” ma pod sobą na środku „A”, natomiast QWERTY według Nokii to dziwny układ klawiszy „jeden pod drugim”, czyli „Q” jest bezpośrednio pod „A” itd, przez co pisanie na tej klawiaturze jest wyjątkowo niewygodne. Nieco lepiej wypada klawiatura tradycyjna ABC z dość zasobnym słownikiem T9, ale i tak pisanie wiadomości na klawiaturze Nokii nie należy do przyjemności…


Nawigacja GPS
Jak większość współczesnych telefonów, tak i Nokia 500 posiada wbudowany moduł GPS ze wspomaganiem (a-GPS). Patrząc, że jest to smartfon Nokii pracujący na platformie Symbian S60, nie zabrakło preinstalowanej nawigacji Ovi. Jest to świetna aplikacja, która w dość dokładny sposób wyszukuje odpowiednią trasę. Wskazówki głosowe są pomocne dla osób kierujących samochodem, natomiast Nokia nie zapomniała o osobach poruszających się w oparciu o własne nogi i również istnieje opcja przełączenia na nawigację pieszą. Telefon dobrze sobie radzi z wyszukiwaniem satelitów, przez co śmiało może być wykorzystywany jako prawdziwa nawigacja.

Odtwarzacz plików MP3
Jest to, szczerze mówiąc, jedna z największych zalet tego telefonu. Muzyka odtwarzana jest na bardzo wysokim poziomie. Standardowy odtwarzacz MP3 jest bardzo prostą, ale zarazem wygodną i funkcjonalną aplikacją. Posiada dość prosty, lecz skuteczny korektor oraz opcję dźwięku przestrzennego. Standardowe słuchawki nie oferują nawet dobrej jakości muzyki, zatem aby wykorzystać potencjał tego urządzenia, zakup dobrych słuchawek staje się wręcz obowiązkowy. Dobrej jakości słuchawki w połączeniu z Nokią 500 oferują świetną głębię dźwięku oraz odpowiednie basy. Z pewnością ten telefon zaspokoi nawet wymagających w tej materii użytkowników.

Radio
Podobnie jak przy odtwarzaczu MP3, tak samo w przypadku odbiornika fal FM nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń odnośnie działania radia w Nokii 500. Przede wszystkim model ten radzi sobie dobrze z wyłapywaniem fal, nie produkuje zbędnych szumów i jest odporny na zakłócenia. Ponadto muzyka odbierana za pomocą radia ma świetną jakość, tak jak sam odtwarzacz MP3. Zazwyczaj odbiornik radiowy oferował dużo gorszą jakość dźwięku od wbudowanego odtwarzacza muzycznego.

Aparat fotograficzny
Jedna z największych wad i niedociągnięć Nokii od strony technicznej w tym modelu to właśnie aparat fotograficzny. Otóż producent stwierdził, że współczesny smartfon nie potrzebuje nic więcej, poza rozdzielczością 5 Mpx. Jeszcze jakiś czas temu dziwiłem się, że Nokia w swoich flagowych smartfonach z bardzo wysokiej półki (np. X7, E6, E7) nie daje autofocusa w aparacie. Teraz stało się to standardem prawie we wszystkich nowszych modelach tego producenta… Nokia 500 została pozbawiona nawet prostej lampy błyskowej w postaci diody LED, przez co aparat w ciemnych sceneriach staje się bezużyteczny. Zdjęcia wykonane tym telefonem nadają się co najwyżej do wysłania MMSem lub podzielenia się na portalu społecznościowym. Jakość wykonanych zdjęć w porównaniu do innych modeli konkurencji, krótko mówiąc, przypomina obraz nędzy i rozpaczy. Nawet przy sprzyjających warunkach oświetleniowych zdjęcia nie są zadowalającej jakości. Przede wszystkim kolory są źle interpretowane przez aparat. W dzisiejszych czasach, przy obecnym postępie technologicznym trzeba wymagać czegoś więcej, niż 5 lat temu. Model 500 utwierdza mnie w przekonaniu, że fiński producent dawno zatrzymał się na pewnym poziomie rozwoju rozwoju aparatów fotograficznych w telefonach i tylko dodają coraz to większą matrycę (pomijam tutaj kilka modeli dedykowanych robieniu zdjęć – np. N8). Ten telefon jest też znakomitym przykładem dla osób, które zaparcie twierdzą, że jakość zdjęć dyktowana jest tylko przez ich rozdzielczość. Na pokładzie Nokii 500 nie zabrakło również kamery, która także nie grzeszy jakością… Nagrywanie filmów jest dostępne w rozdzielczości VGA (640×480 px) – do czego nie mogę się przyczepić, ale fakt, że prędkość nagrywania filmów to zaledwie 15 klatek na sekundę — pozostawia wiele do życzenia…

Internet
Wbudowana przeglądarka w telefonie sprosta wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Bez problemu wyświetla stronę mającą dużo treści flash o wadze około 8 MB. Możliwości systemu operacyjnego umożliwiają zainstalowanie w Nokii 500 przeglądarki Opera Mobile, która jeszcze sprawniej i szybciej wyświetla wszystkie strony w pełnej, komputerowej wersji. Dzięki zastosowanemu łączu HSPA (pobieranie do 10,2 Mbps i wysyłanie do 5,76 Mbps) telefon może służyć jako wydajny modem. Łączność WiFi w standardzie 802.11 b/g pozwala na darmowe przeglądanie zasobów sieci Internet wszędzie tam, gdzie jest zasięg hotspotów . Pod tym względem zostałem bardzo miło zaskoczony nowym produktem Nokii.

Bateria
Telefon został wyposażony w wymienną baterię oznaczoną symbolem BL-4U, której pojemność wynosi 1110 mAh. Czy jest to duża pojemność? Patrząc, że Nokia 500 jest smartfonem, można powiedzieć, że nie. Jak niezbyt duża pojemność przekłada się na czas pracy tego urządzenia bez ładowarki? Otóż czas pracy Nokii 500 na pojedynczym ładowaniu wypada stosunkowo dobrze. Telefon ten średnio wytrzymywał mi 3-4 dni przy umiarkowanym użytkowaniu, co można uznać za zadowalający wynik. Przy mniej intensywnej eksploatacji telefon wytrzyma nawet tydzień, a przy bardzo intensywnej – ponad dobę. Wskaźnik naładowania akumulatora składa się z 7 kresek, które „schodzą” proporcjonalnie.

Podsumowanie
Nokia 500 to połączenie funkcjonalnego telefonu w eleganckiej, porządnej i modnej obudowie. Patrząc, że telefon ten jest bardzo promowany przez producenta (spoty reklamowe w telewizji, kinach itd.) mogą przełożyć się na wysoką sprzedaż tego urządzenia. Co mnie najbardziej rozczarowało w  tym telefonie? Na pewno niedopracowany soft (zapewne kwestia kilku aktualizacji), dość ubogi aparat fotograficzny i niektóre rozwiązania systemu Symbian. Przyznam szczerze, że telefon mimo swoich niedociągnięć, pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenia. Bardzo chętnie przetestowałbym jeszcze raz ten model, ale po aktualizacji do obiecanego Symbiana Belle, co do którego mam spore nadzieje. Zaporowa może być też  cena tego urządzenia (obecnie koszt nowej „pięćsetki” to około 800 PLN), co chyba jest standardem u Nokii. Na szczęście już za około 2 miesiące cena na pewno szybko zostanie obniżona do akceptowalnego poziomu. Przykre jest dla mnie też to, że praktycznie wszystkie modele Nokii pracujące w oparciu o platformę Symbian są bardzo niedopracowane pod względem stabilności oprogramowania. Na szczęście producent po kilku miesiącach wypuszcza odpowiednie aktualizacje, które rozwiązują te problemy (tak było w przypadku Nokii 5230, 5530, 5800, E52, E5 i wiele, wiele innych).

Wady:

 • Niestabilny system (telefon niekiedy zawiesza się i restartuje)
 • Fatalny aparat fotograficzny (brak lampy, autofocusa)
 • Niewygodna klawiatura – dziwny układ przycisków

Zalety:

 • Dobra bateria
 • Dobra jakość połączeń
 • Przyzwoity zasięg
 • Wyśmienity odtwarzacz MP3
 • Dobrze spasowana obudowa i użyte materiały na jej produkcję
 • Modny, a zarazem elegancki wygląd
 • Bogaty zestaw od producenta (dodatkowe dwa tylne panele w różnych kolorach)
 • Wydajna przeglądarka internetowa

Autor: Piotr Kowalik (kowcio).

Written by: Piotr Kowalik

49 komentarzy Added

Join Discussion
 1. sumix 15-10-2011 |
  a czy ekran ma tendencje do rysowania się ?
 2. Piotr Kowalik 15-10-2011 |
  Sumix: podczas dwutygodniowych testów takich tendencji nie odnotowałem. Prędzej niszczy się ten plastik na górze, gdzie są złącza, nie wiedząc dlaczego. Ale na szczęście ekran jest dość dobrze zabezpieczony.
 3. Ekonomista 17-10-2011 |
  Niedopracowane oprogramowanie w premierowych egzemplarzach Nokii 500 to nic innego jak tak zwana choroba wieku dziecięcego. Jest to przypadłość zdarzająca się każdemu producentowi elektroniki, a nawet samochodów. Na przykład dużo, dużo droższe iPhone-y 4 z pierwszej partii jak trafiła na rynek miały między innymi: plamy na wyświetlaczu (prawdopodobnie od niewyschniętego kleju); kompletnie "zażółcone" zdjęcia z aparatu fotograficznego (zresztą do tej pory zdjęcia wykonane iPhone-em 4 maja nienatrualne i przekłamane kolory); błędy w oprogramowaniu (o czym świadczy w pośpiechu wydana aktualizacja softu - niedługo po premierze iPhone 4); czy też nienaprawioną do dzisiaj wadliwą konstrukcję anten zewnętrznych, wyjątkowo narażoną zwarcie i szybką utratę sygnału sieci komórkowej (słynna Antenna-Gate). Na szczęście Nokia jest producentem, który najlepiej dba o aktualizację softu w swoich telefonach (smartfonach również) - nie dość, że aktualizacje firmware dla poszczególnych modeli ukazują się stosunkowo często to jeszcze taka "opieka" nad niektórymi modelami trwa nawet ponad 3 lata (np. dla modelu 5800 XM, który niedługo ma dostać kolejną dużą aktualizację firmware). Dla porównania użytkownicy smartfonów z Androidem o zapewnieniu takim wsparcia mogą tylko pomarzyć - dostają oni zazwyczaj jedna aktualizację na cały żywot smartfonu, albo, jak to jest tani model to w ogóle nie dostają aktualizacji! Jeśli chodzi o aparat fotograficzny w telefonie to obecnie więcej o jakości zdjęć jakie można nim zrobić mówi jego cena z jaką debiutuje na rynku (związana między innymi z pozycjonowaniem produktu) niż rozdzielczość matrycy. No a cena z jaką debiutuje Nokia 500 nie należy do wysokich. Zarówno u Nokii jak i u innych producentów jeden aparat 5 MPix do drugiego aparatu 5MPix bardzo się od siebie różnią - jeśli chodzi o jakość zdjęć, więc nie można generalizować, że niby Nokia "zatrzymał się na pewnym poziomie rozwoju rozwoju aparatów fotograficznych w telefonach", ponieważ to delikatnie mówiąc nieprawda - na przykład leciwa Nokia N95, czy też nieco później wydana N79 wykonywały zdjęcia na dużo wyższym poziomie jakościowym niż większość obecnie montowanych aparatów z matrycą 5 MPix i to się tyczy większości producentów, a nie tylko Nokii 500. Po nich Nokia wydała model specjalnie dedykowany do wykonywania zdjęć, czyli N86, który w swoim czasie plasował się w ścisłej czołówce komórek fotograficznych. Natomiast obecnie, jeśli chodzi o jakość i możliwości oferowane przez aparat ciągle na rynku króluje Nokia N8 - czyli w kwestii aparatów fotograficznych w telefonach nie jest z Nokią tak źle jak sugeruje autor powyższego testu. :-)
 4. tom 17-10-2011 |
  Ale jednak ciekawy model nokii
 5. Ekonomista 17-10-2011 |
  Aha, jeszcze dodam, że na dzień dzisiejszy nową Nokię 500 pochodzącą z polskiej dystrybucji można bez problemu kupić w sklepach internetowych już za 700 zł. Zatem jak na tą ceną oferuje ona naprawdę bogate wyposażenie i sporo funkcji. No i bardzo ważna sprawa - przed chwilą sprawdzałem... i jeśli chodzi o oprogramowanie to jest już dostępna dla Nokii 500 wersja firmware oznaczona numerem 010.031 Wasz test Nokii 500 jest jednym z pierwszych w Polsce (o ile nie pierwszym) zatem podejrzewam, że egzemplarz, który dostaliście do testów mógł mieć jeszcze niezbyt dopracowaną, przedpremierową wersję softu. Pozdrawiam.
 6. Arek 17-10-2011 |
  Aż miło się czyta... Świetna recenzja:)
 7. Ola 22-10-2011 |
  czy w sieci plus dostępna będzie jedynie nokia 500 w kolorze czarnym z obudowa niebieską i czerwoną? czy mogę liczyć na białą w sieci plus?
 8. Piotr Kowalik 22-10-2011 |
  Ola: na razie nie mamy żadnych informacji odnośnie Nokii 500. Jednakże jest duże prawdopodobieństwo wprowadzenia tego telefonu do oferty Plusa, ale w jakich kolorach ona może być sprzedawana - tego tak naprawdę nikt nie wie.
 9. Anka 26-10-2011 |
  Przecież ten telefon (czarny) jest już w Plusie od jakiegoś czasu. Od początku października, jeśli dobrze kojarzę.
 10. mojimioe 06-11-2011 |
  Mi się nic nie wiesza, nic nie blokuje. Chodzi szybko i stabilnie. Do tego oferuje dobrą jakość głosu i stabilny zasięg.
 11. Jaro070 09-11-2011 |
  Standardową klawiaturę można zastąpić poprzez swype. Wtedy piszę się bardzo wygodnie
 12. Karolina 09-12-2011 |
  Witam, czy jest dostępna Nokia 500 w kolorze białym w ofecie MixPlus?
 13. Janusz 16-12-2011 |
  Ja mam Nokię 5230 i dla mnie ważny jest aparat i kamera. Mimo kamery 2 Mpx, uważam że moja Nokia robi piękne zdjęcia i wspaniałe filmy w dobrym oświetleniu. I mam problem. Muszę zamówić nową Nokię w Mixplusie. Liczyłem na 500 ale opinie w internecie mnie wyleczyły. Jaką niedrogą Nokię polecacie? Chodzi mi o dotyk, navi, dobry aparat i kamera oraz Wi-Fi i RDS.
 14. Ekonomista 16-12-2011 |
  Janusz, ja bym na twoim miejscu nie sugerował się zbytnio opiniami o Nokii 500 jakie zamieszczane są w Internecie, a zwłaszcza na portalach, gdzie ewidentnie nie lubią Nokii (są takie, ale ich nazwy nie będę tu wymieniał, bo taka "reklama" mogłaby się nie spodobać moderatorowi). Trwa tam bowiem niemalże nagonka na ten model Nokii (i nie tylko). Już nieraz spotkałem się z opiniami o Nokii 500, gdzie po stylu i głupotach jakie ktoś pisał od razu można było się zorientować, że nawet nie trzyma tego smatrfonu w rękach :-) Widać androidowi maniacy uznali, że Nokia 500 stanowi mocną konkurencję dla niedrogich telefonów spod znaku zielonego robocika, więc ją ostro atakują ;-)
 15. Piotr Kowalik 17-12-2011 |
  Ekonomista: ja w swoich testach staram się pisać obiektywnie. Jeśli tak by nie było, to testy najnowszych Nokii lub Sony Ericssonów nie byłyby zbyt przyjemne do czytania. Piszę o telefonie, a nie o marce. Tak, jak np. N9 mi bardzo przypadła do gustu, tak ta Nokia 500 średnio - ale testuję telefony dla różnych ludzi, o różnych gustach i wymaganiach, gdzie Nokia 500 idealnie pasuje. Co do zdjęć - powyżej masz zdjęcia z Nokii 500, sam oceń, porównaj. Po to je wstawiam, aby każdy mógł sam pomyśleć, czy mu taka jakość odpowiada, czy jednak szukać będzie czegoś lepszego.
 16. Ekonomista 30-12-2011 |
  Do Piotr Kowalik: Odpowiadam z opóźnieniem, ale nie miałem ostatnio czasu zaglądnąć i odpisać. Ja w komentarzach również staram się pisać obiektywnie dlatego też jak zabrałem tu głos to starałem się prostować pewne sprawy - w których mam rozeznanie i coś o nich wiem :-) Po pierwsze mój wpis z 16 grudnia nie był skierowany do pana, tylko do niejakiego "Janusza". Pisałem w nim o niesprawiedliwych, a nawet kłamliwych i bezmyślnie powielanych opiniach o Nokii 500 wyrażanych w komentarzach na różnych portalach - NIE miałem natomiast w tym miejscu na myśli, ani tego bloga, a tym bardziej powyższej pańskiej recenzji. Tak więc nie trzeba się gorączkować ;-) W temacie związanym z powyższą recenzją wypowiedziałem się znacznie wcześniej, bo 17 października. Tak więc jeśli są co do tego jakieś uwagi, bądź chciałby pan podać jakieś kontrargumenty to proszę się donieść do nich w sposób merytoryczny - to będzie lepsze niż slogany o obiektywizmie ;-) Co do zdjęć to z całym szacunkiem, ale zamieszczenie tu kilku przypadkowych zdjęć nie przesądza o jakości aparatu fotograficznego w Nokii 500 - jedne wychodzą lepiej, inne gorzej; raz się uda strzelić lepszą fotkę, raz gorszą; jeden foto-amator pstryknie zdjęcie na automatycznych ustawieniach inny foto-graf wyreguluje dostępne w aparacie parametry do warunków fotografowania... itd. itp. Poza tym kluczową kwestią, którą będąc jak najbardziej obiektywnym wypada tu powiedzieć jest to, że od czau premiery Nokia zdążyła już wypuścić dwie aktualizacje firmware dla modelu 500 - pierwsza, oznaczona numerem 010.031 wyszła mniej więcej w październiku bieżącego roku (o niej już wcześniej wspominałem), natomiast druga - 011.033 pojawiła się niedawno. Tak wiec mając do czynienia z niejednym telefonem (tudzież smartfonem) chyba obaj zdajemy sobie sprawę, że poprawiony soft (zwłaszcza dwukrotnie) potrafi diametralnie zmienić jakość działania i obsługi telefonu/smartfonu, w tym także jakość zdjęć z aparatu fotograficznego - dowodem na to może być chociażby dość głośna kiedyś sprawa "różowej plamy" na zdjęciach robionych swego czasu topowym i bardzo drogim smartfonem HTC HD2. Po aktualizacji oprogramowania dla tego modelu plama ta praktycznie znikła, a przynajmniej stała się prawie niezauważalna. Tak w ramach ciekawostki ta "różowa plama" pojawiała się także w przypadku aparatów fotograficznych innych modeli HTC, z tym, że gdzie indziej było już o tym nieco ciszej. Użytkowałem już kilka smartfonów HTC i w każdym aparat fotograficzny plasował się poniżej średniej. Jednakże w przeciwieństwie do pana Piotra Kowalika nie odważyłbym się formułować tak ogólnikowej i "odważnej" tezy, że HTC "dawno zatrzymał się na pewnym poziomie rozwoju aparatów fotograficznych w telefonach i tylko dodają coraz to większą matrycę" ;-)
 17. Ekonomista 30-12-2011 |
  Aha i jeszcze jedno - W wideo-teście Nokii 500 na (chyba) "bratnim" Blog+TV o systemie operacyjnym w tym modelu słyszymy między innymi "Dobre jak na tą klasę cenową parametry przekładają się na płynne działanie systemu Symbian Anna. Przechodzenie między trzema panelami głównymi odbywa się bez przestojów. Do przesunięcia wystarczy delikatne dotknięcie ekranu. Równie dobrze jest z nawigacją po Menu, pracą na aplikacjach i wielozadaniowością...". Co więcej, widzimy na na nagraniu wideo, że mówią prawdę, a w kadrze widać płynnie i stabilnie działający interfejs Nokii 500 !! Natomiast o aparacie fotograficznym w tym wideo-teście: mówią "...że należy mu się pozytywna ocena za przejrzysty interfejs z ustawieniami ukrytymi w dolnym pasku i dobrą jakość zdjęć przy sprzyjających warunkach oświetleniowych" - czyli ze zdjęciami jest tu tak jak zdecydowanej większości aparatów fotograficznych montowanych w telefonach komórkowych (i smartfonach)! Dlatego też bardziej wierzę w to co przedstawiają w wideo-teście Nokii 500 na Blog+TV oraz śmiem wątpić w tak przesadzoną krytykę OS-u oraz aparatu fotograficznego skierowaną pod adresem Nokii 500 przez pana Piotra Kowalika. A może Blog+TV testował Nokię 500 z nowszą wersją firmware? ;-) Czyli potwierdziłoby się to o czym pisałem wcześniej :-)
 18. Dawid 14-01-2012 |
  Akurat Nokia 500 ma jeden z najgorszych aparatów jaki jest na rynku (w przedziale 5MPix) do tego bez GPU działa masakrycznie wolno. Nikomu nie polecam...
 19. Adam 21-01-2012 |
  Witam. Czy ten telefon działa płynnie tzn. przechodzenie między pulpitami przewijanie muzyki itp.?
 20. Piotr Kowalik 21-01-2012 |
  Adam: tak, nie zauważyłem, aby jakoś spowalniał czy się zawieszał.
 21. Adam 21-01-2012 |
  Dziękuję ;) Świetny test.;)
 22. MAGDA 07-02-2012 |
  witam ma telefon nokia 500 od ok 2 miesięcy.nie wiem dlaczego ale nie działają mi przyciski boczne mianowicie głos i autom.blokada.na początku działało.ostatnimi dniami także nie działa mi zestaw słuchawkowy.czy ktoś moze mi pomoc.i mam jeszcze jedno pytanie mam kolor czarny obudowy a chciałabym wymienić sobie na biały czy ktoś wie jaki jest koszt i gdzie mozna to zrobić?pozdrawiam
 23. Ewa 18-02-2012 |
  Witam.Mam problem,przy próbie nagrania wideo wyświetla mi się komunikat:"Wystąpił nieoczekiwany błąd.Uruchom ponownie Foto-wideo.Jeśli to nie pomoże,spróbuj uruchomić ponownie telefon."Zrobiłam według zalecenia,przywróciłam nawet ustawienia fabryczne,zaktualizowałam telefon,jednak błąd się powtarza.Czy ktoś miał podobny problem?Proszę o pomoc.Zdjęcia mogę robić bez problemów.Pozdrawiam.
 24. Piotr Kowalik 18-02-2012 |
  Obawiam się, że tutaj nie obejdzie się bez serwisu :-/ Spróbuj jeszcze kodem *#7370# przywrócić stan "pudełkowy", wtedy wszystkie ustawienia i dane są wyczyszczone, aczkolwiek to jedyna deska ratunku przy próbie samodzielnej naprawy telefonu...
 25. Ewa 18-02-2012 |
  Dziękuję za pomoc,doszłam w końcu po całym dniu prób i błędów,że blokuje mi to karta pamięci,na której mam pliki jeszcze z poprzedniego telefonu.Po wyjęciu karty i włożeniu innej wideo działa.Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź.Ogólnie telefon jest super.Test świetny.Pozdrawiam.
 26. Piotr Kowalik 19-02-2012 |
  To spróbuj sformatować swoją starą kartę pamięci - powinno pomóc.
 27. Ewa 19-02-2012 |
  Rzeczywiście,po sformatowaniu karty wszystko działa.Jeszcze raz dziękuję.;D
 28. MAGDA 19-02-2012 |
  A czy mi jest ktos w stanie pomoc?
 29. Piotr Kowalik 19-02-2012 |
  Magda: czy telefon miał kontakt z wodą? Wilgocią? Niezbyt ciekawie to wygląda i nie wiem, czy da radę samemu cokolwiek zrobić. Co do obudowy - szukaj na Allegro, ale nie wiem czy kupisz biały panel do 500.
 30. MAGDA 20-02-2012 |
  Nie nie miał żadnego takiego kontaktu jestem pewna .Dzięki za odp.
 31. Justyna 25-02-2012 |
  Uważam że telefon jest dobry . Ale mam problem . Jak włączyć tą zwykła klawiaturę ? nie qwerty ?
 32. Piotr Kowalik 25-02-2012 |
  Naciśnij ten klawisz z kreskami poziomymi obok klawiszy ze strzałkami i wybierz ukłąd tradycyjny lub ABC lub 3x4 (nie pamiętam, jak to Nokia nazwała).
 33. Justyna 25-02-2012 |
  wielkie dzieki. :)
 34. Mariusz 26-02-2012 |
  witam was zwlaszcza Pana redaktora mam tel nokie 500 fenomenalny tel na nie jestem jakims laikiem mialem juz rozne tel i lepsze i gorsze bo to moja taka pasja kazdy kto sie decyduje na nokie 500 to wie co ma w sobie wiec poco te komentarze ze slabe to albo to ma ludzie widzicie co kupujecie. mialem i iphony sony samsungi te nowe galaxy htc kilka i powiem wam kazdy saie trara by swoje zachwalic ale bedac obiektywny ktory tel innych marek mial swoja historie jak nokia np 6310-6310i lub 3310 6300 itp to sa kultowe telefony tak i jak ta nokia 500 tani i funkcjonalny teraz ci ktorzy aktualizuja do belli to nazekaj i chca wrocic do anny a to glupie jest bo np od poczatku przy zakupie mieli by belle i by nic niemowili a takto czepieja sie takich pierdoł ja tez jak bym mial czytac opinie innych ludzi to bym go nie kupil ale.. mam swoje zdanie i doswiadczenie i wiem ze kupilem dobry tel kupilem go od brata ktory wziol go na przedluzenie dał 1 zł i dalem mu 300zl dobra cena wersja czarna. mam niecaly mieciac go i z 5 razy byla zawiecha i 1 raz baterie wyciagalem a po zatym smiga zero komunikatow typu brak pamieci wiec za male pieniadze mozan miec cos dobrego
 35. bartek 30-03-2012 |
  witam! mam telefonik od kilku dni i gdy wchodzę w internet w prawym górnym rogu wyskakuje ,, Konfig. nieud. połączenie niedostępne" telefon mam w orange na karte PROSZĘ O JAKNAJSZYBSZĄ POMOC
 36. Piotr Kowalik 30-03-2012 |
  Wyślij ustawienia Internet na swój telefon z te stronki http://ustaw.orange.pl/
 37. marta 11-04-2012 |
  mój problem polega na tym, że podczas próby uruchomienia aparatu fot. telefon uparcie twierdzi, że brakuje mu pamięci, a mam ponad 1 Gb wolnej na karcie i ustawione, że zdjęcia mają się zapisywać na karcie. nie wiem o co mu chodzi... jakieś pomysły?
 38. Tanya 17-04-2012 |
  Witam! Po wpisach widzę, że nie tylko ja mam problem z Nokia 500. Już od samego początku telefon po prostu wyłączał się, najczęściej podczas robienia zdjęć. Ostatnio jednak wyłączył się i już nie włączył. Oddałam go do serwisu i po kilku dniach dostałam ekspertyzę, że "płyta główna została zalana przez jakąś ciecz". Zdziwiło mnie to bardzo bo nie ma takiej możliwości żebym go zalała. Odesłano mnie z kwitkiem bo w takich wypadkach gwarancja nie obowiązuje. Gdybym rzeczywiście cos zroniła z tym telefonem to podkuliłabym ogon ale najgorsze jest to że obchodziłam sie z nim jak z jajkiem a oni twierdzą, że go uszkodziłam. Oddałam go więc, na swój koszt, do innego serwisu i tam stwierdzono, że rzeczywiście telefon w "środku" jest uszkodzony ale nie można stwierdzić czy te uszkodzenia są od ingerencji cieczy czy od czegoś zupelnie innego. Wyczyszczenie telefonu nic nie pomogło więc wg niego problem leży w wyświetlaczu zwłaszcza, że po włączeniu telefonu widać ,,ze przyciski działają. Serwisant stwierdził też , że naprawia juz nie pierwszy tego typu telefon i że to jeden z najgorszych modeli Nokia. Chciałabym żeby ktos podpowiedział mi co mam w takim wypadku zrobić - bo w salonie Play twierdzia ,że oni wykonali ekspertyzę z której wynika , że to ja uszkodziłam telefon i go nie naprawią. Czy ktoś był już w podobnej sytuacji?
 39. Misia 24-04-2012 |
  Mam pytanie w białej nokii 500 jakie kolory są wymiennej obudowy?
 40. aaaa 20-05-2012 |
  mam pytanie. mam nokie500 od niedawna w plusie i chcialabym miec GG. pani w salonie dała mi kod zeby wylaczyc interenet zeby nie żarło kasy. wiec wylaczylam i teraz gg nie bedzie mi dzialac? czy musze miec spowrotem interenet i co zrobic zeby nie porywalo kasy??
 41. aneta 12-08-2012 |
  szczerze to ten telefon jest do d... Mialam go 4miesiące i 3 razy mi się zepsuł. Masakra. Do tego tylko raz używalam słuchawek a już się zepsuły.nie polecam tego telefonu. To mój najgorszy zakup.
 42. aneta 12-08-2012 |
  aaa bym zapomniała,zniszczył mi dwie karty pamięci
 43. aneta 12-08-2012 |
  Tak musisz z powrotem włączyć internet. Też tak musiałam zrobić,bo zżeralo mi z konta. Pozdrawiam.
 44. matteo004 09-11-2012 |
  Mam podobny problem... podczas próby uruchomienia aparatu fot. telefon uparcie twierdzi, że brakuje mu pamięci, a mam ponad 1,5 Gb wolnej na karcie i ustawione, że zdjęcia mają się zapisywać na karcie. czy ktoś może pomóc??
 45. Piotr Kowalik 10-11-2012 |
  Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne. Tylko wtedy wszystkie dane zostaną usunięte z telefonu. Coś te Nokie mają problemy z oprogramowaniem :/
 46. Justyna 26-12-2012 |
  witam. kiedy dostaję wiadomość sms, informacja o tym nie pojawia się tak jak na początku na dole ekranu. gdyby nie mała koperta u góry nie wiedziałabym, że dostałam wiadomość. czy da się to jakoś zmienić ?
 47. Iwona 17-03-2015 |
  Witam pies pogryzl mi nokie 500 nie dziala wyswietlavz wszystko uszkodzone a mam wszystko w pamieci tego tel co robic
 48. Kuba Stypułkowski 17-03-2015 |
  Spróbować włączyć telefon (nawet z niedziałającym wyświetlaczem) i podłączyć go do komputera. W razie niepowodzenia udać się do serwisu.
 49. Rzoczarowany 15-12-2017 |
  Nokia już jest trupem. Wspaniała marka zniszczona. Aktualizacje są fikcją. Brak wsparcia.Serwery niedostępne nie działają. Ludzie nie kupujcie juz tego złomu na Allegro!!!.Takze nowego - nie wiadomo co dalej z firmą - skaczą z kwiatka na kwiatek - żadnej perspektywy i stabilności... chyba, że stare poczciwe klawiszowce o najprostszych funkcjach. Mam Nokie 500 własnie z Plusa i nie mogę wgrac najnowszej wersji Symbiana i jednocześnie nie mam juz map. Bez offlinowych map Nokia jest zywklem tanim złomem. Jedno wielkie oszustwo. Nigdy więcej żadnej Nokii. To juz poziom najbardziej tandetnej chińszczyzny. Całkowita pogarda dla uzytkownika i ekologii. Telefona na jeden sezon

Leave Your Reply