Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 to kolejny smartfon, który trafił do naszej redakcji w celach testowych. Tym, co go wyróżnia od pozostałych propozycji znanego fińskiego producenta telefonów komórkowych, jest niezaprzeczalnie zainstalowany w nim system operacyjny Windows Phone 7.5 (tak, to jest ten niemal ten sam Windows od Microsoftu, co z komputerów) oraz jakość wykonania połączona ze stylowym designem, których nie można mu odmówić. Telefon ten z pewnością zaspokoi oczekiwania użytkowników oczekujących rozwiązań wspierających funkcjonowanie biznesu. Warto wspomnieć, że telefon Nokia Lumia 800 również jest w posiadaniu Plusa w swojej ofercie. Zainteresowany szczegółami? Zapraszam do dalszej lektury testu.

Aktualne ceny Nokia Lumia 800

Co w pudełku?Jak przystało na przyjęte przez Nokię standardy projektowania pudełek, dostęp do jego zawartości możliwy jest dopiero po wysunięciu już niejednokrotnie wspominanej na łamach naszego vortalu „szufladki”, która kryje w sobie elementy takie jak:

 • smartfon Nokia Lumia 800,
 • kabel USB,
 • zasilacz z wyjściem USB (o charakterystycznym, okrągłym kształcie),
 • stereofoniczny zestaw słuchawkowy,
 • gumowy futerał na urządzenie,
 • oraz komplet dokumentów.

Warto zaznaczyć, że przeciętny użytkownik telefonów komórkowych po nabyciu tego urządzenia może doświadczyć niemiłej niespodzianki – telefon do pełni funkcjonalności wymaga zastosowania karty microSIM, co w moim mniemaniu wydaje mi się być chybioną decyzją. Pójście Nokii w ślady Apple nie zostanie prędko wybaczone. WyglądSamo zastosowanie systemu operacyjnego z serii Windows Phone determinuje występowanie określonych klawiszy w urządzeniu. Tradycyjnie, jak w przypadku smartfonów, można spodziewać się występujących po bokach klawiszy głośności jak i blokady ekranu/włącznika i wyzwalacza aparatu. Jeśli chodzi o panel sterujący zachowaniem telefonu, do dyspozycji użytkownika pozostają trzy dotykowe przyciski oznaczone odpowiednio przez:

 • strzałkę w lewo – klawisz „wstecz”,
 • logotyp Windows – klawisz pozwalający na przejście do głównego ekranu systemu operacyjnego bądź przełączania się pomiędzy aktywnymi aplikacjami,
 • lupę – umożliwia uruchomienie jedynej słusznej i dostępnej przeglądarki internetowej (Internet Explorer) w celach przeszukiwania zasobów Sieci.

Sam ekran telefonu został wykonany w technologii Corning Gorilla, co powinno go czynić niemożliwym do zarysowania. Właśnie, powinno – gdyż telefon w celach testowych przybył z dość głęboką rysą na przednim ekranie 😉 trzeba się liczyć z tym, że nie ma rozwiązań w 100% bezpiecznych. Górny panel urządzenia umożliwia umieszczenie w nim karty microSIM, odkrycie złącza microUSB, a także podłączenie słuchawek za pomocą wyjścia mini-jack. Osobiście miałem niedobre wrażenia dotyczące użytkowania dźwigni chowającej złącze microUSB, gdyż wydaje się ono być bardzo delikatne – za każdym razem musiałem specjalnie uważać na to, żeby przypadkiem ta przykrywka nie została wyłamana.

  

Tylny panel dobrze kryje pod  sobą całą elektronikę umieszczoną w urządzeniu – jego zdjęcie bez uszkodzenia jest niemożliwe. Poza tym wypuszcza na świat aparat urządzenia oraz diodę LED, której zadaniem jest doświetlanie obiektów podczas robienia zdjęć.

  

System operacyjny Jak już wcześniej zostało wspomniane, w Lumii 800 (tak jak i w całej serii tych urządzeń) zastosowany został system Windows Phone w wersji oznaczonej numerem 7.5. Jest to rozwiązanie dość nowe na rynku mobilnym, w związku z czym należy spodziewać się jego dalszego dynamicznego rozwoju. System wejdzie w fazę naprawdę dużej użyteczności wraz z osiągnięciem numeru 8; w chwili obecnej dla osób poszukujących gadżetu do chwalenia się innym, czego to jego urządzenie nie portafi, mam złe wiadomości. Windows Phone jest bardziej dostosowany do wymagań użytkowników dojrzałych i biznesowych, choć wysoce prawdopodobne jest poszerzenie grupy odbiorców tej propozycji. Warto zwrócić uwagę, że sklep z aplikacjami (Marketplace) zawiera jeszcze stosunkowo mało propozycji w stosunku do Google Play czy App Store, jednak warto poczekać na dalsze działania koncernu z Redmond – wszystko zapowiada się obiecująco (podobnie jak i współpraca z Nokią, której mało kto wróżył sukces). Jak na pierwszy praktyczny kontakt z tym rozwiązaniem muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem roboty wykonanej przez Microsoft i Nokię. Połączenia i wiadomościTrudno doszukiwać się specjalnych innowacji w tej kwestii, gdyż większość rozwiązań zaproponowanych przez różnych dostawców oprogramowania już została zweryfikowana w praktyce. Jak można się spodziewać, w przypadku wiadomości tekstowych SMS zastosowano koncepcję konwersacji w dymkach – jasno widać, jakie tematy w danej konwersacji były poruszane. Wpisywanie treści odbywa się za pomocą wirtualnej klawiatury, która wyświetlana jest w razie potrzeby (aktywacja pola tekstowego). Można było się spodziewać, że korzystanie z niej będzie niewygodne, jednak użycie niniejszego rozwiązania nie stanowi problemu nawet przy ekranie ustawionym w orientacji pionowej. Panel dotykowy jest na tyle dobrze wykonany, że komponowanie treści wiadomości wychodzi naprawdę sprawnie i nie przysparza trudności. Trochę zagadkowy może być moduł połączeń, po aktywacji którego należy wybrać źródło pochodzenia numeru, z którym chce się nawiązać kontakt. Możliwe jest skorzystanie z numerycznej klawiatury ekranowej oraz książki kontaktów. Sama rozmowa jest przyjemna, ze względu na dobrej jakości głośnik oraz brak problemów z ekranem (czujnik zbliżeniowy działa bardzo dobrze).

  

BateriaOsobiście muszę przyznać, że jak na urządzenie mobilne o takich wymiarach i zapotrzebowaniu na energię, wbudowana w nią ogniwo sprawuje się całkiem dobrze. Z powodzeniem można przejechać niemal całą Polskę z południa na północ przy włączonej nawigacji wraz z transmisją danych, a wieczorem jeszcze wykrzesać resztki energii na połączenie telefoniczne 😉 Standardowo telefon posiada wbudowany akumulator o pojemności 1450 mAh, który okazuje się wystarczającym rozwiązaniem dla takiego smartfona. Według danych producenta, po pełnym naładowaniu telefon jest w stanie wytrzymać 335 godzin w stanie czuwania dla technologii 3G, a 265 w 2G (sic!). Jeśli chodzi o rozmowy telefoniczne, w 3G możliwe jest osiągnięcie 9,5 godzin, odpowiednio dla 2G 13 godzin (zastanawiający jest fakt odwrócenia tendencji wytrzymałości w zależności 2G/3G).

  

MultimediaKażdemu, kto używa telefonów komórkowych, od czasu do czasu zdarzy się, żeby sięgnąć po swoje urządzenie jako źródło dźwięków. Na ogół smartfony oferują w ramach swoich możliwości odtwarzacz plików muzycznych oraz odbiornik radia FM – nie inaczej jest w przypadku Nokii Lumii 800. System Windows Phone 7.5 posiada wbudowane aplikacje umożliwiające korzystanie z tych dobrodziejstw, jednak nie wszystko jest od razu tak proste, jak mogłoby się wydawać. Żeby dostać się do odtwarzacza muzyki, należy użyć aplikacji „Muzyka + Wideo”. Z jej poziomu możliwe jest przeglądanie wgranej na urządzenie kolekcji zarówno dźwięków, jak i filmów. Przy odtwarzaniu możliwe jest wybranie odpowiedniego ustawienia korektora dźwięku oraz trybu odtwarzania playlisty. Na uwagę zasługuje dodanie przycisków odtwarzacza na ekranie blokowania, dzięki czemu dostęp do jego kontroli nie jest wcale utrudniony. Jeśli ktoś od samego początku będzie poszukiwać aplikacji dedykowanej dla radia FM, może szybko zwątpić w jej istnienie – ta możliwość jest schowana we wcześniej wspomnianej opcji „Muzyka + Wideo”, co może nie wydawać się do końca takie oczywiste. Sama aplikacja radia jest dość uboga – nie oferuje listy zapisanych stacji, regulowanie odbieranej częstotliwości możliwe jest tylko za pomocą przesuwania palca po ekranie. Szkoda, że producent nie pomyślał o tych użytkownikach, którzy wolą bezpośrednio wpisać żądaną wartość dla danej stacji. Tyle dobrego, że możliwe jest oznaczenie wybranych stacji jako ulubione. Na tym kończą się możliwości tej aplikacji.

  

AparatW smartfon wbudowany jest aparat o całkiem pokaźnych parametrach i osiągach – tutaj należy pochwalić producenta. Rozdzielczość 8.0 megapikseli jeszcze nie jest wyznacznikiem jakości, jednak w połączeniu z optyką Carl Zeiss oraz podwójną lampą błyskową LED możliwe jest uzyskanie niezłych zdjęć.

  

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu autofocus – aby z niego skorzystać, należy na ekranie podglądu obrazu dotknąć palcem w okolice obiektu, który chce się uzyskać w pełnej ostrości. Nieważne, czy jest on blisko po lewej, czy mocno oddalony po prawej stronie obiektywu – jak na urządzenie przenośne, zdjęcia te są naprawdę dobrej jakości. Poniżej jest prezentowanych kilka z nich. Oczywiście oprogramowanie aparatu oferuje wszelkiego rodzaju ustawienia predefiniowane, dla których jakość zdjęć powinna być lepsza w zależności od panujących warunków otoczenia. InternetŁączność z globalną siecią możliwa jest na wiele sposobów: począwszy od infrastruktury operatora za pomocą technologii:

 • GPRS (2G),
 • EDGE/EGPRS (2G),
 • HSUPA (3G),
 • GSM (2G),
 • HSDPA (3G),
 • WCDMA (3G).

Nie należy również zapominać o sieci bezprzewodowej WLAN. Z tą możliwa jest łączność przy następującej konfiguracji zabezpieczeń:

 • WPA,
 • WEP,
 • WPA2-Personal,
 • WPA2-Enterprise.

Jeśli chodzi o przeglądarki internetowe dostępne dla Lumii 800, to nie istnieje praktycznie żaden wybór. Zastosowanie systemu Windows Phone 7.5 odgórnie narzuca „jedyne słuszne rozwiązanie”, którym jest dobrze znany z komputerów Internet Explorer, jednak w wersji mobilnej (i zarazem także w stylu Metro). Nie jest to oprogramowanie pierwszych lotów – użytkowanie przeglądarki i korzystanie z wielu kart pozostawia wiele do życzenia. Mocno irytujący jest klawisz wyszukiwania, który przy przypadkowym przyciśnięciu przenosi użytkownika do strony wyszukiwania na bieżącej karcie. W chwili obecnej używanie IE pozostawia sporo do życzenia; miejmy nadzieję, że rynek przeglądarek na WP zostanie otwarty, albo chociaż IE będzie ulepszony.

  

Oferta PlusaW maju Plus ruszył z nową akcją promocyjną „Wyprz de luxe”, w ramach której obniżył  nawet o 1000 zł ceny wybranych telefonów. W ramach akcji promowana jest m.in. Nokia Lumia 800, która została przecenione do 49 zł Smartfon dostępny jest w Ofercie Smartfonowej sieci Plus  charakteryzującej się dużymi, do 4 GB, pakietami internetowymi oraz dużą liczbą, nawet do 800, minut w abonamencie. Pakiety internetowe Non Stop posiadają tzw. mechanizm lejka, co oznacza, że po wykorzystaniu pakietu spada prędkość transferu, lecz klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Klient otrzymuje również SMS-a z informacją o wykorzystaniu limitu na transfer danych. Reklama: Wyprz de luxe z telefonem Nokia Lumia 800

Użytkownicy smartfonów w Plusie mogą skorzystać także z dodatkowych usług:

 • Stała opłata za rozmowę– dzięki, której klient może rozmawiać bez ograniczeń ze wszystkimi w Plusie, płacąc stałą niską stawkę za całe połączenie, a nie za jego długość.
 • Pakiet minut do wszystkich sieci – dodatkowy pakiet od 30 do 250 minut na rozmowy
 • Wybrane numery w Plusie i na stacjonarne – nielimitowane połączenia z wybranymi, od 1 do 5, numerami w Plusie.

Poniżej przedstawiamy tabelkę prezentującą szczegóły oferty.

Podsumowanie Jeśli jesteś człowiekiem biznesu, nastawionym na szybki i komfortowy dostęp do informacji – który potrzebuje niezawodnego dostępu do kontaktów telefonicznych, sprawnego i intuicyjnego systemu operacyjnego pozwalającego na dostęp do zasobów Internetu (e-mail, Facebook) – telefon Nokia Lumia 800 będzie dobrym wyborem. Osobom, które lubią nowinki technologiczne, również polecam zapoznanie się z tym telefonem. Na uwagę zasługuje ostatnia oferta Plusa, w której telefon ten można nabyć przy dobrej cenie oraz atrakcyjnych warunkach abonamentu, podczas gdy jego cena na wolnym rynku waha się w okolicach 1200 zł. Zachęcam do zapoznania się z ofertą dostępną tutaj. Pod sam koniec chciałbym jeszcze tylko zaznaczyć, że ze względu na pierwszy większy kontakt autora tekstu z systemem operacyjnym Windows Phone, test mógł się skupić momentami na intuicyjności systemu, która rzutuje bezpośrednio na wrażenia z użytkowania telefonu. Porównaj ceny w sklepach internetowych:

 

Wady

 • Windows Phone 7.5 (jeszcze młoda technologia, ale dość dobrze rokująca),
 • zastosowanie kart microSIM (utrudniona migracja do urządzenia),
 • dość niewygodny dostęp do gniazda microUSB,
 • niewygodna przeglądarka internetowa,
 • mało intuicyjna aplikacja radia FM,
 • niewygodna metoda wymiany danych pomiędzy komputerem a telefonem (wymagane
 • oprogramowanie Zune od Microsoftu),
 • dość mały rynek aplikacji dostępnych dla urządzenia.

Zalety

 • Windows Phone 7.5 – czysty, przejrzysty i intuicyjny interfejs całego systemu (ogólnie),
 • bardzo dobra jakość rozmów,
 • dobra integracja z usługami internetowymi (e-mail, Facebook, radio internetowe),
 • wygodna klawiatura ekranowa,
 • precyzyjnie wykonana obudowa,
 • duży, bardzo wyraźny ekran,
 • dobrej jakości mapy Nokii do nawigacji dostarczone razem z urządzeniem,
 • aparat fotograficzny zadowalającej jakości.

Ocena poszczególnych elementów urządzenia

 • Jakość wykonania obudowy: 6
 • Intuicyjność i wygoda obsługi: 5
 • Stabilność i szybkość interfejsu: 5
 • Wiadomości: 4
 • Jakość połączeń: 5
 • Czas pracy baterii: 5
 • Aparat: 4
 • Odtwarzacz muzyki: 4
 • Internet: 3
 • Stosunek ceny do jakości: 4

Średnia: 4,5 (bardzo dobry) Autor: Hubert Kosacki (pasqal) przy wsparciu Macieja Bukały

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x