Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test telefonu: Samsung Galaxy Note II

Test telefonu: Samsung Galaxy Note II

Producenci smartfonów od jakiegoś czasu starają się przyzwyczaić użytkowników do co raz większych ekranów. Najlepszym tego przykładem będzie seria Samsung Galaxy S, poczynając od SGS z 4” ekranem, kończąc na 5” zamontowanym w Samsungu Galaxy S IV. Wydawać by się mogło, że rozmiar tych paneli jest bliski granicy rozsądku czy też wygody, ale są smartfony, które wręcz „wyśmiewają” resztę pod względem wielkości ekranu. Mowa tu oczywiście o serii Galaxy Note, a mianowicie o modelu oznaczonym dwiema pionowymi kreseczkami. Samsung Galaxy Note II to telefon ogromny, przekątna jego ekranu to aż 5,5”,a obsługa jego jedną ręką potrafi przysporzyć problemów. Nasuwa się pytanie czy tak duży smartfon może być wygodny na co dzień? Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu testu tego giganta. Zapraszam do lektury!

Zestaw

Note II przybył do mnie w smukłym tekturowym pudełku, które ledwo mieści testowane urządzenie. Oprócz telefonu znajdziemy w nim również:

 • Modułową ładowarkę
 • Przewód micro USB
 • Słuchawki dokanałowe wraz  z wymiennymi gumkami
 • Baterię o pojemności 3100 mAh
 • Instrukcja obsługi i inne dokumenty

Jak sami widzicie, zestaw został ograniczony do absolutnego minimum. Uważam to za drobne nieporozumienie, ponieważ przy taki dużej kwocie jaką musimy zapłacić za ten telefon (ok. 2000 zł w wolnej sprzedaży) powinien się tu znaleźć jakiś pokrowiec czy chociażby karta pamięci.

Pierwsze wrażenie i obudowa

Samsung Galaxy Note II przy pierwszym kontakcie robi ogromne wrażenie. Jest ładny i stylowy, a za sprawą swojego rozmiaru wydaje się być wręcz unikalny w porównaniu ze wszystkimi mniejszymi smartfonami. Jego wymiary to aż 151,10 x 80,50 x 9,40 mm, przy tak dużych rozmiarach należy się spodziewać również odpowiednio sporej wagi, w tym przypadku wynosi ona 180 g, ale rozłożenie masy powoduje, że Note II po wzięciu do ręki jest stosunkowo lekki.  Telefon ten z pewnością rzuca się w oczy jak żaden inny, lecz nie do końca jest tak kolorowo z tą obudową. Jak to na Samsunga przystało, jest naprawdę pięknie, ale jakość użytych materiałów pozostawia wiele do życzenia. Przy jakimkolwiek ściśnięciu Note’a słychać trzaski i trzeszczenie.  Z pewnością jest to spora wada, ale już chyba wszyscy przyzwyczaili się do tego, że obudowy Samsunga nie grzeszą jakością. Pierwsze wrażenie już za nami więc przejdźmy do opisu wyglądu.

Z przodu znajdziemy 5,5” ekran wykonany w technologii Super AMOLED o rozdzielczość 1280 x 720 pikseli.  Nad wyświetlaczem znajdziemy bardzo dobrej jakości głośnik do rozmów, czujnik światła i zbliżeniowy oraz 1.9 Mpix kamerkę przednią. Zaś pod wyświetlaczem centralnie umieszczony fizyczny przycisk funkcyjny, a po odblokowaniu telefonu pojawiają się jeszcze dwa wirtualne, jeden odpowiada za klawisz powrotu, drugi za rozwijaną listę funkcji.
P1020143 Plusblog

Z tyłu na ogromniej białej klapce baterii widnieje otwór na głośnik zewnętrzny, 8 megapikselowe oko kamery oraz element doświetlający.
P1020132 Plusblog

Od góry znajduje się wejście 3.5 mm jack oraz otwór dodatkowego mikrofonu
P1020123 Plusblog

Prawa strona telefonu została wyposażona jedynie w klawisz odblokowania, działający również jako włącznik urządzenia.
P1020159 Plusblog

Lewa strona telefonu nie zawiera nic oprócz klawisza głośności.
P1020151 Plusblog

Od dołu możemy dostrzec centralnie umieszczone złącze microUSB, otwór mikrofonu oraz rysik S-Pen.
P1020120 Plusblog

Po dokładnym obejrzeniu smartfona myślę, że jesteśmy w stanie wybaczyć Samsungowi nie najlepszą jakość materiałów obudowy, gdyż w ogromnym stopniu nadrabia je wyglądem.

Wyświetlacz

Jest to niewątpliwie aspekt, który decyduje o wyborze Note II. Ekran ma przekątną 5,5”, wykonany został w technologii Super AMOLED i ma rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Kolory jakie oferuje nam ten ekran są bardzo ładne i żywe. Jeżeli są osoby, które „cukierkowość” wyświetlaczy AMOLED-owych drażni, mogą sobie ustawić tryb ekranu w ustawieniach. Do wyboru mamy 4 opcje: Dynamiczny, Standardowy, Naturalny, Film. Każda z nich różni się ostrością i nasyceniem kolorów. Uważam, że Samsung zrobił dobry krok tworząc taką funkcję, ponieważ każdy może znaleźć odpowiadające mu parametry obrazu. Niestety, w telefonie nie znalazło się ochronne szkło Gorilla Glass i nawet przy dość ostrożnym użytkowaniu na ekranie pojawiają się ryski.  Reakcja na dotyk w tym gigantycznym urządzeniu jest bardzo dobra i myślę, że nie znajdzie się osoba, która by tego nie przyznała. Galaxy Note II może być obsługiwany za pomocą dłoni lub rysika.
P1020141 Plusblog

Interfejs

Testowany smartfon działa pod kontrolą systemu Android w wersji 4.1.2 (Jelly Bean) i wyposażony jest w nakładkę producenta TouchWiz Nature UX. Nakładka, jak i jedna z najnowszych wersji Androida pozwalają na intuicyjne i szybkie działanie telefonu. W tym Samsungu już ekran blokowania zrobił na mnie ogromnie wrażenie, w momencie dotknięcia ekranu pojawia się animacja dotyku tafli wody. Wygląda to świetnie i jest to pierwszy element zwiastujący, że obsługa tego telefonu będzie przyjemna.  Obsługa Note II jest bezproblemowa, a tego wszystkiego dopełnia obsługa ruchem oraz gestami, które wykonujemy zarówno dłońmi jak i rysikiem. Gestów i ruchów, które usprawnią codzienne obcowanie z Note’m II jest bardzo dużo. Podam więc zatem kilka ciekawych przykładów. Aby powrócić na początek listy w kontaktach czy w e-mailu wystarczy dwukrotnie puknąć telefon w okolicach przedniej kamerki. Zrobić zrzut z ekranu możemy za pomocą rysika, wystarczy nacisnąć przycisk na nim, przyłożyć do ekranu i przytrzymać. Drugi sposób robienia zrzutów to przeciągnięcie bokiem ręki od prawej do lewej krawędzi wyświetlacza, albo na odwrót. Dwukrotne pyknięcie rysikiem otwiera notatnik. Narysowanie w dolnej części ekranu strzałki ku górze otwiera nam podręczne menu. Po wejściu w jakąś aplikacje narysowanie znaku „<” oznacza powrót do poprzedniego ekranu. Ostatnią z opcji, którą wymienię jest „bezpośrednie połączenie” pozwala ona na połączenie z kontaktem aktualnie wyświetlonym na ekranie (np. w smsach) poprzez przyłożenie telefonu do ucha. Gestów i ruchów jest jeszcze więcej, ale uznałem, że te są na tyle ciekawe aby o nich napisać. Kolejnym interesującą funkcją jaką posiada Galaxy Note II to multitasking. Pozwala ona na korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie, np. w jednym okienku możemy mieć włączoną przeglądarkę, a w drugim notes. Niestety liczba aplikacji, które mogą być otwarte w tych okienkach  jest dość mocno ograniczona, co w dużym stopniu ujmuje funkcjonalności multitaskingu. Osobiście uważam, że nakładka Samsunga jak i funkcje gestów i ruchów zasłużyły na dużą pochwałę i nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z tym systemem nie będą miały problemu z obsługą tego telefonu.

interfejs 1 Interfejs Plusblog Screenshot_2013-04-07-14-04-13 Plusblog

Wydajność .

Note II został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Samsung Exynos 4412 o taktowaniu 1.6 GHz, który jest wspomagany przez GPU Arm-Mail 400 oraz 2 GB RAM. Nasz telefon został również wyposażony w 16 GB pamięci z czego ok. 10,6 GB dostępnych jest dla użytkownika. Osobom, które nie będą zadowolone z ilości pamięci pozostaje włożenie karty microSD o maksymalnej pojemności 64 GB. Liczby te sugerują, że nasz telefon nie będzie miał problemów z płynnym działaniem i faktycznie tak jest. Samsung działa błyskawicznie, szybko otwiera aplikacje i nie ma żadnego problemu z odpalaniem najnowszych tytułów z Google Play. Wszystko działa w mgnieniu oka, a telefon może być wzorem do naśladowania jeżeli chodzi o szybkość urządzeń opartych na Androidzie. Podsumowując, test wydajności został zaliczony celująco.

Rysik S-Pen i wbudowane aplikacje

Rysik, który został dołączony do telefonu jest wygodny w obsłudze głównie za sprawą swoich rozmiarów. Nie jest ani za mały, ani za duży. Można rzec, że wręcz idealny. Wykorzystanie rysika jeszcze bardziej usprawnia to, że już z odległości około 1 cm na ekranie pojawia się mała kropeczka ukazująca, gdzie aktualnie celujemy naszym rysikiem. Gdy najedziemy rysikiem na jakąś z funkcji, która ma dodatkowo ukrytą pomoc to ukazuje nam się dymek informujący do czego ona służy (tak jak najeżdżanie kursorem myszy na funkcje w Windowsie). Jednak nie tylko do tego służy wskaźnik naszego rysika. Gdy wejdziemy w odtwarzacz wideo i najedziemy na jakikolwiek film zostanie on odtworzony w dodatkowym oknie, zaś w momencie gdy zjedziemy kursorem rysika z niego zostanie on  wyłączony. Tak samo sprawa się ma w przypadku galerii zdjęć. Samsung dorzucił również aplikacje, które pozwalają wykorzystać możliwości S-Pen’a. W aplikacji Notes S możemy utworzyć notatkę za pomocą jednego z dziewięciu dostępnych szablonów. Od najprostszej notatki, poprzez dziennik z podróży aż po coś przypominającego wycinek z gazety. Gdy wybierzemy już szablon możemy zacząć tworzyć naszą notatkę. Możemy dodawać tam wiele rzeczy, ale zacznijmy od tekstu i jego edycji. Mamy do dyspozycji kilka różnych czcionek i ich rozmiarów. Również jest opcja formatowania tekstu (akapity, wcięcia, odstęp między liniami). Oczywistą sprawą jest, że skoro mamy już do dyspozycji rysik to znalazł się tutaj również tryb rysowania. Do wyboru mamy tutaj dowolny kolor pisaka, a jego  rodzajów, którymi przyjdzie nam pisać jest pięć (długopis, flamaster, ołówek, dwa rodzaje pędzelków). Na uwagę również zasługuje opcja znana z tabletów graficznych, im mocniej przyciśniemy rysik tym mocniejsza kreska zostanie namalowana. Jest to ciekawa funkcja pozwalająca na bardzo dokładne jak na możliwości telefonu szkice. Oprócz dwóch wcześniej wymienionych elementów do notatek możemy również dodawać zdjęcia oraz notatki głosowe. Obok aplikacji Notes S znalazła się również Paper Artist, o której wspomniałem w przypadku testu Samsunga Galaxy Camera. W skrócie, możemy obrabiać w niej zdjęcia za pomocą kilkunastu dostępnych efektów. Niestety nie wszystkie programy czy też gry na platformę Android rysik S-Pen obsłuży, jest to według mnie wada, ale na szczęście w Google Play znajduje się spora liczba aplikacji, które jednak dadzą radę obsłużyć ten magiczny rysik.

2013-04-07-14-55-26 Plusblog 2013-04-07-17-48-28 Plusblog

Połączenia

Jakość rozmów jaką oferuje nam Galaxy Note II jest wzorowa. Rozmówcę słychać bardzo wyraźnie i bardzo głośno nawet podczas spaceru po mieście. Osoby z którymi rozmawiałem również nie mogły narzekać na to, że mnie nie najlepiej słyszą. Oprócz jakości telefon oferuje nam również ogromną wygodę połączenia z racji tego, że jest on bardzo duży, podczas rozmowy mikrofon trzymamy prawie, że przy ustach. Przy okazji omawiania połączeń warto też wspomnieć o tym jak spisuje się aplikacja Telefon, otóż po wejściu w nią wyświetla nam się utrzymany w szaro-niebieskiej kolorystyce cyferblat, a na górze 4 zakładki które odpowiadają za wejście w interesującą nas funkcję. Wszystko jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Ciekawostką jaką napotkałem przy okazji połączeń jest to, że po zakończonej rozmowie jeszcze przez jakieś 3 sekundy wyświetla się takie podręczne menu dla kontaktu. Możemy poprzez wcześniej wspomniane menu ponownie wykonać zwykłe połączenie lub wideo z tym samym numerem, wysłać wiadomość czy też w przypadku gdy dzwoni do nas nieznajomy numer dodać go do kontaktów. Na koniec akapitu szczerze mogę stwierdzić, że jakość, wygoda i aplikacja telefon zasłużyły na najwyższą ocenę.

2013-04-07-21-45-57-Plusblog 2013-04-07-21-50-49-Plusblog

Wiadomości oraz e-mail

Pisanie wiadomości oraz maili na tym telefonie to czysta przyjemność. Myślę, że każdy się już domyślił dlaczego. Oczywiście chodzi tu o rozmiar klawiatury jaką przyjdzie nam pisać. Wygodnie wprowadzać tekst możemy zarówno dłońmi jak i rysikiem. Jak na telefon z Androidem przystało, mamy tutaj możliwość pisania głosowego, która działa bardzo dobrze, ale niestety potrzebuje połączenia z Internetem. Znalazła się tu również funkcji rozpoznawania pisma ręcznego, ale nie działa ona zbyt sprawnie. Nawet gdy ładnie piszemy, Note II ma problemy z rozpoznaniem co tutaj zostało napisane więc uważam tą funkcję za zupełnie zbędny dodatek. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że zarówno w wypadku wiadomości jak i e-mail przy poziomym trzymaniu telefonu z lewej strony wyświetla się nam lista wiadomości a z prawej jej treść. Jest to według mnie ciekawa opcja, ponieważ znacznie przyspiesza szukanie interesującej nas wiadomości.

2013-04-07-22-14-05 Plusblog

Zdjęcia i filmy

Aparat w jaki został wyposażony testowany smartfon ma rozdzielczość 8 Mpx i potrafi nagrywać wideo FullHD. Jest to dokładnie ta sama jednostka jaką zamontowano w Samsungu Galaxy S3, zatem zdjęcia  i filmy są bardzo dobrej, jak na aparat telefoniczny, jakości i nie wydaje mi się, żeby ktoś na nie narzekał. Element doświetlający również nieźle daje sobie radę, nawet w bardzo ciemnych pomieszczeniach. Rzecz jasna znalazło się tutaj kilkanaście różnych efektów, takich jak: ciepłe i zimnie winietowanie, posteryzacja, punkt niebieskiego, zieleni i czerwono-żółty, negatyw, kreskówka, sepia, itp. Oprócz efektów znajdziemy tutaj dość sporą liczbę trybów i opcji fotografowania. Z ciekawszych trybów można wymienić „najlepszy wyraz twarzy” , HDR czy też upiększanie. W opcjach zdjęć znajdziemy takie elementy jak światłoczułość, ustawianie kontrastu, rozdzielczości oraz balansu bieli. Poza wcześniej wymienionymi elementami możemy zmienić tryb scenerii, znajdziemy ich tam 10 a na uwagę zasługują następujące z nich: Portret, Sport, Świt czy też Zachód słońca. Podsumowując opcje i funkcje aparatu każdy z nas powinien bezproblemowo znaleźć taką, która nam w danym momencie będzie odpowiadała. Z wcześniej wymienionych opcji w przypadku kręcenia wideo znajdziemy dokładnie te same tryby jakie są w przypadku fotografowania. Oprócz tego możemy nagrywać wideo w zwolnionym jak i przyspieszonym tempie oraz zmienić wartość ekspozycji. Podczas kręcenia filmiku za pomocą wirtualnego przycisku możemy robić zdjęcia.  Zdjęcia i film testowy nakręcone Note’m II znajdziecie poniżej:

20130411_102410 Plusblog 20130404_165342 Plusblog 20130405_194049 Plusblog
20130406_145720 Plusblog 20130409_181036 Plusblog

Odtwarzacz MP3

Aplikacja do odtwarzania muzyki w Note II jest prosta, przejrzysta, a do tego zawiera najbardziej potrzebne funkcje. Przeglądać nasze utwory możemy wg List odtwarzania, Albumów, Artystów, Placu muzycznego i Katalogów. Wszystkie z wcześniej wymienionych kryteriów są jasne poza Placem muzycznym. Jest to funkcja, która rozpoznaje jaka nasza muzyka jest np. radosna czy spokojna i według tego w tej zakładce są pogrupowane nasze utwory. Do dyspozycji mamy korektor dźwięku, który ma zdefiniowane aż 14 różnych efektów, a do tego możemy utworzyć swój własny. Jakość dźwięku jaką oferuje nam ten telefon jest wyśmienita, zarówno na słuchawkach jak i głośniku. W przypadku pierwszej opcji Note II został przetestowany na dokanałowych słuchawkach dołączonych do zestawu oraz nausznych AKG K518. W obu parach słuchawek dźwięk był czysty, głośny i dobrze brzmiący. Jeżeli chodzi o głośnik on również gra głośno i wyraźnie. Podsumowując, zarówno obsługa odtwarzacza jak i jakość dźwięku stoją na najwyższym poziomie.

2013-04-11-10-32-27 Plusblog 2013-04-11-10-32-40 Plusblog 2013-04-11-10-32-48 Plusblog

Bateria

Akumulator zastosowany w Samsungu Galaxy Note II ma aż 3100 mAh. Liczba ta sugeruje, że nasz telefon wytrzyma dość długo bez potrzeby ładowania i faktycznie tak jest. Gdy włączymy tryb oszczędność energii, wyczerpanie baterii w Note II w ciągu 18 godzin intensywnego użytkowania jest ciężkie do zrobienia. Gdy wyłączymy tę funkcję, to przy takim samym użytkowaniu telefon wyczerpie się po 15 godzinach, natomiast jeśli włączymy tryb oszczędny i nie będziemy tak bardzo męczyć telefonu, to bez problemu wytrzyma dwie doby. Oczywistą sprawą jest to, że jeżeli będziemy grali na okrągło w wymagające gry 3D, to bateria podda się znacznie szybciej, więc w przypadku grania lepiej mieć ładowarkę przy sobie. Osobiście uważam, że zastosowanie tak dużego ogniwa przez Samsunga było strzałem w dziesiątkę  ponieważ nie musimy się bać, że Note rozładuje się w połowie dnia. Za czas pracy na baterii Note II otrzymuje ogromną pochwałę, niestety czas ładowania baterii od 0 do 100% to, aż 3 godziny.

bateria

Podsumowanie

Podsumowując, Samsung Galaxy Note II za sprawą swojego ekranu, to telefon dość specyficzny. Jest to jedno z urządzeń, które można kochać lub nienawidzić. Szczerze mówiąc, ten telefon wywarł na mnie ogromne wrażenie i gdyby mi ktoś powiedział, że tak duży telefon można używać na co dzień, to najprawdopodobniej bym mu nie uwierzył. Sprawa diametralnie się zmieniła po przetestowaniu Note II jako prywatny telefon. Pomimo tak dużego ekranu, całkiem sprawnie możemy się tym smartfonem posługiwać. Mnogość funkcji czy też gestów i ruchów, które usprawniają pracę na tym urządzenia jest ogromna i z pewnością pozytywnie wpływa na codzienne użytkowanie. Wszystkiego dopełnia dobrej jakości aparat i odtwarzacz MP3, świetny ekran, mocne podzespoły oraz bardzo wytrzymała bateria. Tak jak wspomniałem na początku akapitu, nie każdemu Samsung Galaxy Note II będzie odpowiadał, ale osoby, które już się na niego zdecydują będą bardzo zadowolone. Ocena końcowa jaką uzyskał testowany przeze mnie smartfon to 9/10.

Zalety:

 • Świetny ekran o przekątnej 5,5”
 • 4 rdzeniowy procesor wraz z pamięcią 2 GB RAM
 • Dobry aparat
 • Wyśmienitej jakości dźwięk zarówno na słuchawkach, jak i głośniku
 • Bardzo wytrzymała bateria
 • Rysik S-Pen + Aplikacja Notes S
 • Gesty i ruchy usprawniające pracę z telefonem
 • Perfekcyjna jakość połączeń
 • Wygoda pisania jakichkolwiek tekstów za pomocą klawiatury ekranowej

Wady:

 • Obudowa wykonana z materiałów nie najlepszej jakości
 • Brak przycisku spustu migawki
 • Dla niektórych osób telefon ten może być po prostu zbyt duży.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x