Ponad 130 mln zł kary dla Polkomtela od UOKiK

logo plusWe wtorek 15 marca Spółka Polkomtel SA została poinformowana o decyzji Prezesa UOKIK w sprawie nałożenia kary w wysokości 130.689.900 PLN za rzekomy brak współdziałania w toku kontroli Urzędu w Polkomtel SA. W naszej ocenie decyzja ta została podjęta bezpodstawnie. Polkomtel SA w pełni i przez cały czas współpracował z UOKIK w trakcie prowadzonej kontroli w zakresie przewidzianym prawem. Polkomtel SA nie był i nie jest stroną jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia z innymi podmiotami. Spółka odwoła się do decyzji Prezesa UOKIK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Sprawa związana jest z kontrolą rozpoczętą przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 2 grudnia 2009 r., w związku z podejrzeniem zmowy dotyczącej braku współpracy z monopolistą na hurtowym rynku usługi telewizji mobilnej DVB-H, tj. Spółką INFO-TV-FM Sp. z o.o.

Współpraca Polkomtel SA z Polską Telefonią Cyfrową Sp. z o.o., Polską Telefonią Komórkową Centertel Sp. z o.o. i P4 Sp. z o.o. w projekcie dotyczącym telewizji mobilnej odbywała się zgodnie z prawem, w oparciu o wspólną spółkę czterech operatorów, na powołanie której UOKIK wydał zgodę wyrażoną w decyzji nr DKK-94/08 z dnia 5 grudnia 2008r.

Należy podkreślić, że Polkomtel SA w pełni współpracował z UOKIK i nie był stroną żadnego niedozwolonego porozumienia.

Polkomtel S A wielokrotnie podnosił zarzuty dotyczące naruszeń prawa przez pracowników Urzędu w trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych w siedzibie Spółki w grudniu 2009 r. W ocenie Spółki decyzja o nałożeniu administracyjnej kary pieniężnej za rzekome niewspółdziałanie w toku kontroli po upływie ponad 14 miesięcy od zdarzeń oraz jej wysokość nie może mieć na celu ochrony prawa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Spółka odwoła się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

źródło: biuroprasowe.plus.pl/


Written by: Maciej Bukała

4 komentarze Added

Join Discussion
 1. Mariusz Burski 15-03-2011 |
  Ja tylko od siebie dodam, że taką samą karę (130 mln), za to samo, dostała także Era. Tylko P4 się upiekło - ciekawe czemu... :-]
 2. witan93 16-03-2011 |
  Mariusz bo tylko Era i Plus utrudniały kontrole, to chyba oczywiste :D Widocznie w Orange i Play problemów nie było.
 3. Mariusz Burski 16-03-2011 |
  @witan93: Orange w ogóle nie uczestniczy w zaistniałej sytuacji. Także tylko Play nie dostał kary - wątpię aby nic nie utrudniał.
 4. Oki 16-03-2011 |
  A dla mnie takie coś jest chore, te kary dla Plusa i Ery to jakaś paranoja. UOKIK-owi w dyni się pomieszało. Takie kary to chyba Microsoft nie dostawał za swoje praktyki monopolistyczne, a tu tak dowalaja polskim firmom

Leave Your Reply