Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Ericsson prognozuje szybki rozwój szerokopasmowego mobilnego Internetu

Firma Ericsson  przewiduje że liczba abonentów szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu  zwiększy się dwukrotnie w ciągu roku.

Przyczyna jest prosta, a mianowicie sposób  korzystania z mediów i Internetu przez użytkowników mobilnych ,sprawia  że nasila się wzrost ruchu w sieci, który jest stymulowany przez  np.smartfony, laptopy oraz tablety .

W roku 2010 liczba abonentów szerokopasmowego dostępu mobilnego przekroczyła w skali globalnej pół miliarda.

Ericsson szacuje, że do końca 2011 r. liczba ta podwoi się. Należy się spodziewać, że największa liczba nowych abonentów, ok. 400 mln, pojawi się w regionie Dalekiego Wschodu. W Ameryce Północnej i w Zachodniej Europie wzrost wyniesie po 200 mln.

Tempo wprowadzania szerokopasmowego dostępu mobilnego zwiększyło się dzięki szybkiemu rozwojowi smartfonów oraz laptopów i tabletów z funkcją łączności przy równoczesnym pojawieniu się sieci o wysokiej przepustowości. Użytkownicy smartfonów w coraz większym stopniu korzystają z mobilnych aplikacji i usług internetowych. Ilość ruchu mobilnego rośnie w skali globalnej bardzo szybko. W sierpniu 2010 r. Ericsson podał, że ilość ta wzrosła trzykrotnie w ciągu jednego roku.

Ubiegły rok był również pomyślny z punktu widzenia inicjatywy LTE (Long-Term Evolution). Ericsson podpisał jak dotąd kontrakty na sieci rdzeniowe i dostępowe LTE z 11 operatorami na całym świecie. Prawie połowa spośród ogólnej liczby 16 sieci dostarczonych przez Ericsson została już uruchomiona komercyjnie, a operatorzy i konsumenci zaczynają odczuwać korzyści z szybkiego dostępu zapewnianego przez LTE.

Sposób korzystania z mediów i Internetu przez użytkowników zmienia się w wyniku wprowadzenia szybkich sieci oraz udostępnienia różnych rodzajów urządzeń, w tym smartfonów. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez TeliaSonera wśród użytkowników LTE, ok. 23% respondentów częściej ogląda telewizję online, a ponad 46% częściej surfuje w sieci poza domem niż w domu.

Dzięki większej szybkości i małym opóźnieniom, sieci LTE umożliwiają strumieniową transmisję wideo, co przyciąga również użytkowników profesjonalnych, takich jak nadawcy telewizyjni i organy bezpieczeństwa publicznego.

Ericsson przewiduje, że do roku 2015 liczba abonentów szerokopasmowego dostępu mobilnego przekroczy 3,8 mld, z czego 95% będzie obsługiwanych przez sieci HSPA, CDMA i LTE.

(ź)ericsson

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x