Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Samsung Galaxy Camera

Test: Samsung Galaxy Camera

Samsung Galaxy Camera to urządzenie dość nietypowe. Łączy w sobie zarówno najlepsze funkcje kompaktowego aparatu fotograficznego, jak i potężnego smartfonu. Wszystko za sprawą tego, że ten „aparat” pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.1 i posiada potężne podzespoły. Na pierwszy rzut oka połączenie aparatu cyfrowego z Androidem wydaje się być dziwne i niepotrzebne. Jednak każdy kto weźmie Samsunga Galaxy Camera do ręki zastanowi się, co w nim jest takiego, że się podoba i przyciąga uwagę. Jak to urządzenie sprawdza się w praktyce i na co dzień?  O tych i wielu innych rzeczach dowiecie się podczas czytania tego testu. Zapraszam do lektury.

Zestaw 

Pudełko w jakim oferowane jest testowane urządzenie jest dość spore i ładnie wykonane. Wydawać by się mogło, że Samsung dorzucił jakąś miłą niespodziankę do tego pudełka, niestety nic bardziej mylnego. Zestaw został ograniczony do minimum, a znajdziemy w nim:

  • Samsung Galaxy Camera EK-GC 100
  • Bateria o pojemności 1650 mAh
  • Modułowa ładowarka USB wraz z kablem
  • Smyczkę w kolorze białym
  • Dokumenty oraz instrukcje

Osobiście uważam, że zabrakło kabla HDMI czy też karty pamięci microSD. Niby wszystko co potrzebne jest, ale niesmak pozostaje, ponieważ gdy płacimy za sprzęt ponad 1600 zł mamy prawo spodziewać się czegoś więcej.

Pierwsze wrażenie i obudowa

Samsung Galaxy Camera ma wymiary 70,8 x 128,7 x 19,1 mm i waży 300 gramów. Jego wymiary czynią go dość sporym na tle innych kompaktowych aparatów, ale gdy odwrócimy nasz sprzęt na stronę panelu LCD bardzo szybko jesteśmy w stanie zapomnieć, że korzystamy z aparatu, a nie zwykłego smartfonu. Galaxy po wzięciu do ręki budzi naprawdę pozytywne wrażenie i wydaje się być solidny. Jest to głównie zasługa metalowej obudowy oraz estetycznego wykonania. Nie doświadczymy żadnych zgrzytów czy trzeszczeń obudowy, wszystko jest idealnie spasowane, a co więcej wygląda świetnie. Testowany przeze mnie egzemplarz jest w kolorze białym z granatowymi wstawkami, ale w sprzedaży jest również wersja czarna. Moim zdaniem kolor biały bardziej pasuje do tego urządzenia, ponieważ jeszcze bardziej podkreśla jego nowoczesność. Przejdźmy zatem do  bardziej szczegółowego opisu obudowy.

W przypadku telefonów komórkowych, gdy opisujemy przedni panel mamy na myśli wyświetlacz. Natomiast teraz jako przód urządzenia uznamy stronę, na której znajduje się obiektyw.

Na przedniej ściance znajdziemy 16,3 Mpx obiektyw (o którym więcej napiszę w dalszej części testu) oraz uchwyt pokryty miłym w dotyku gumowanym plastikiem, który zwiększa wygodę trzymania tego urządzenia.

  

Z tyłu znajdziemy jedynie 4,8” wyświetlacz wykonany w technologii LCD TFT o rozdzielczości 1280 x 720.

Na górnej krawędzi znajduje się spust migawki wraz z „cypelkiem” służącym zarówno do przybliżania i oddalania obrazu w aparacie jak i przyciszania i podgłaśniania w trakcie korzystania z systemu, mikrofon, przycisk włącz/wyłącz działający również jako klawisz odblokowywania. Najciekawszym elementem umieszczonym na górnej krawędzi jest sprytnie umieszczona lampa błyskowa, która wyskakuje dopiero po wciśnięciu przycisku z prawej strony aparatu.

Z prawej strony oprócz wcześniej wspomnianego przycisku do wysuwania lampy błyskowej jest jeszcze otwór, w którym znajduje się całkiem donośny głośnik.

Z lewej strony  został umieszczony jack 3,5mm, złącze microUSB oraz uchwyt na smyczkę.

Od dołu znajduje się otwór do statywu oraz slot kart microSIM, microSD (do 64 GB), bateria i złącze HDMI, wszystkie elementy znajdujące się od dołu oprócz otworu do statywu są sprytnie ukryte pod nieduża klapką.

Wyświetlacz

Ekran w jaki został wyposażony Samsung Galaxy Camera ma przekątną 4,8” i tak jak wcześniej wspomniałem, jest wykonany w technologii LCD TFT, a jego rozdzielczość to 1280 x 720 pikseli. Po przeczytaniu samych liczb możemy być pozytywnie nastawieni, co do jakości wyświetlacza i faktycznie tak jest. Kolory jakie oferuje nam Samsung Galaxy Camera są ładne i nie przesadzone, do tego kąty widzenia są perfekcyjne. Całość dopełnia szkło ochronne Gorilla Glass 2, które odpowiada za trwałość i brak rysek na naszym wyświetlaczu. Podczas testowania aparatu w różnych warunkach nie znalazłem nawet najmniejszej ryski na panelu LCD i jest to ogromny plus.

Interfejs i wydajność

Samsung Galaxy Camera działa pod kontrolą systemu Android 4.1 czyli Jelly Bean i jest wyposażony w autorską nakładkę producenta TouchWizz Nature UX. Osobiście uważam, że nawet osoby które nie miały wcześniej do czynienia z Androidem, bezproblemowo dadzą radę obsługiwać to urządzenie. Wszystko jest przejrzyste i proste, czyli takie jak powinno być. Oprócz podstawowych aplikacji jakie dostaje każde urządzenie z Androidem znajdziemy tutaj kilka ciekawych propozycji od Samsunga, mianowicie: Paper Artist, Instagram, Kreator zdjęć, oraz Edytor wideo. Wszystkie one dotyczą edycji fotografii lub filmów. Aplikacje Paper Artist oraz Kreator zdjęć pozwalają na bardzo rozległe edytowanie zdjęć. Pierwszy z nich umożliwia zrobienie zdjęcia lub wybranie już istniejącego i nakładanie na niego przeróżnych efektów takich jak chociażby pióro+ołówek czy też album z naklejkami. Jednak jest to tylko namiastka funkcji, które potrafi Kreator zdjęć. Tutaj mamy do czynienia z kilkudziesięcioma różnymi efektami, możemy przycinać nasze zdjęcia, zmieniać ich temperaturę koloru czy też dodawać śmieszne naklejki lub ramki. Mnogość funkcji w tej aplikacji naprawdę może zdziwić, a osobom lubiącym przerabianie zdjęć poprzez nakładanie efektów itp. Kreator zdjęć jeszcze bardziej przypadnie do gustu. Oczywiście jeśli tylko chcemy, z Google Play możemy ściągnąć setki innych aplikacji o tej samej tematyce. Jest to ogromny plus dla tego urządzenia. Uwagę również trzeba zwrócić na galerię, ponieważ właśnie tam znajdują się nasze zdjęcia i wideo zapisane na karcie SD lub na pamięci wewnętrznej, której dostajemy do użytku 4 GB. Galeria również działa sprawnie i szybko, poruszanie się po niej nie sprawia żadnych problemów. Interfejs urządzenia i dołączone aplikacje uważam za jak najbardziej udane i godne pochwały.
Wydajność jaką oferuje nam Samsung Galaxy Camera jest szokująca. Składa się na to wiele czynników takich jak : 4-rdzeniowy procesor ARMv7 o taktowaniu 1,4 GHz, 1 GB RAM oraz układ graficzny ARM-Mail 400. Ten kombajn multimedialny ( urządzenie to z pewnością zasługuje na to określenie) bezproblemowo pozwala grać w najnowsze produkcje takie jak NFS Most Wanted czy GTA Vice City. Cały interfejs urządzenia również działa błyskawicznie i przez okres testów nie zdarzyło mi się nawet najmniejsze zacięcie. Test wydajności i interfejsu Galaxy Camera zaliczył celująco.

 

Aparat

Przejdźmy zatem do najważniejszego aspektu testowanego urządzenia, czyli aparatu. Matryca jaką zamontowano to 1 /2,3 cala w technologii BSI CMOS, a jej rozdzielczość to wcześniej wspomniane 16,3 Mpix. Mówiąc najprościej, matryca nie jest z najwyższej półki i bardzo podobną, a nawet lepszą znajdziemy w sporo tańszych kompaktach. Obiektyw z jakim mamy do czynienie w tym aparacie ma ogniskową f = 4,1 ~ 86,1 mm i oferuje 21 krotny zoom optyczny wraz z optyczną stabilizacją obrazu. Tutaj już specyfikacja wypada dużo lepiej, aczkolwiek w tym przypadku również spotyka nas spora wada. Obiektyw nawet po niewielkim wysunięciu ma spore luzy i niestety mnie to mocno rozczarowało, bo cały aparat z wyjątkiem tego elementu jest wykonany perfekcyjnie. Same liczby nie wszystkim zbyt dużo powiedzą, więc przejdźmy do testu praktycznego aparatu Samsunga Galaxy Camera.

Po włączeniu aparatu na ekranie pojawi się kilka ikonek. Zacznijmy od tych co znajdują się z prawej strony i odpowiadają za fotografowanie. Pierwsza od góry  działa jako spust migawki, czyli tylko robi zdjęcia, ta na dole włącza nagrywanie filmu. Natomiast ta pośrodku z napisem „tryb” umożliwia nam zmianę preferencji fotografowania. Tryb automatyczny sam wszystko wybiera, a nam zostaje jedynie naciskać spust migawki. Tryb Smart pozwala nam wybrać jeden z 19 różnych funkcji, takich jak : panorama, bogate kolory czy też seria zdjęć z prędkością 4 zdjęć na sekundę. Uważam, że ten tryb jest bardzo dobrze przemyślany i w łatwy sposób możemy wybrać interesującą nas funkcję aparatu. Jedną z ciekawszych funkcji jest „Najlepszy wyraz twarzy”, aparat wykonuje 5 zdjęć, po czym pokazuje nam wyrazy twarzy wszystkich osób z wcześniej wykonanych 5 zdjęć, twarze możemy zmieniać niezależnie od siebie i tym sposobem możemy wybrać wyrazy twarzy, które najlepiej wyszły i zapisać je w jednym zdjęciu. Ostatni i najbardziej zaawansowany z trybów to Ekspert. Tutaj już mamy pełne pole do popisu i jeżeli ktoś ma ochotę popróbować różne ustawienia to będzie mógł wykrzesać z Galaxy Camera naprawdę sporo. W tym trybie za pomocą wirtualnej tarczy nastaw możemy ręcznie ustawić  ISO (światłoczułość), EV (jasność), Zwiększyć lub zmniejszyć ilość światła wpływającego na ostrość tła w zdjęciach oraz ustawić czas otwarcia migawki. To nie wszystko co Samsung dla nas przygotował, jeśli chodzi o fotografowanie w trybie Ekspert. Po wejściu w ikonkę ustawień w lewym górnym rogu będziemy mogli wybrać źródło światła (automatyczny, żarówka, pochmurno, itd.), ustawić czy kontrast ma być automatyczny czy też zmniejszyć lub zwiększyć ostrość, kontrast i nasycenie. Oczywiście znajdziemy tutaj opcję detekcji uśmiechu, czyli aparat zrobi zdjęcie dopiero gdy osoba, która jest w kadrze uśmiechnie się do nas. Jak sami widzicie funkcji jest naprawdę ogromna ilość i na pewno osoba, która się na zdecyduje na zakup Samsunga Galaxy Camera nie będzie zawiedziona małą ilością funkcji. W przypadku automatycznego trybu w ustawieniach możemy zmienić rozmiar zdjęcia. Największy z oferowanych to 16 Mpx 4608 x 3456 pikseli w formacie 4:3, najmniejszy to 1 Mpx 1024 x 768 również w formacie 4:3. Znajdziemy tutaj jeszcze proporcje 3:2 oraz 16:9. Są one dostępne przy różnych ilościach pikseli. W trakcie przeglądania ustawień aparatu natknąłem się na jeszcze jedną ciekawą funkcję, mianowicie sterowanie aparatu głosem. Gdy powiemy słowo „cheese” lub „smile” Galaxy Camera zrobi zdjęcia, możemy też sterować przybliżeniem za pomocą słów „zoom In” i „zoom out” jest jeszcze kilka innych funkcji głosowych a wszystkie są wyświetlane za każdym razem, gdy włączymy obsługiwanie aparatu za pomocą głosu. Ta funkcja to raczej ciekawostka niż praktyczne rozwiązanie, aparat nie zawsze robi to co mu powiemy, a na dłuższą metę jest to bardziej uciążliwe niż przyjemne, dlatego u mnie te sterowanie głosem jest cały czas wyłączone

Obsługa aparatu

Zdjęcia:

 




Nagrywanie wideo jest możliwe w 4 rozdzielczościach: Full HD 1920 x 1080, HD 1280 x 720 p, 768 x 512 oraz 320 x 240. Filmowanie w rozdzielczości 768 x 512 pikseli to filmowanie w zwolnionym tempie z prędkością 120 FPS, przy czym reszta nagrywa w 30 FPS. Osobiście zwolnione tempo zrobiło na mnie wrażenie, co prawda naboju wylatującego z wiatrówki nie damy rady nagrać, ale pękający balon z wodą czy też ruch na drodze wygląda ciekawie. Jakość nagrywanych filmów w jakości FullHD mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyła i uważam, że jest ona naprawdę dobrą.
Podsumowując najważniejszy aspekt tego urządzenia uważam, że możemy być zadowoleni z jakości zdjęć, co prawda matryca nie jest z najwyższej półki, ale dobry obiektyw (poza tymi okropnymi luzami) z 21 krotnym zoomem optycznym i optyczną stabilizacją obrazu nadrabia niektóre niedociągnięcia. Do tego dostajemy nagrywanie w dobrej jakości filmów FullHD i w filmów w zwolnionym tempie. Na koniec tego akapitu mogę stwierdzić, że Galaxy Camera nie zaspokoi potrzeb wymagających fotografów, ale ludziom którzy lubią nowinki techniczne i chcą mieć coś niebanalnego ten aparato-smartfon z pewnością przypadnie do gustu.

Łączność

Kolejnym elementem wyróżniającym ten aparat spośród innych są cechy łączności i związane z nimi funkcje. Pierwszym, a zarazem dla wielu najważniejszym rozwiązaniem jest możliwość włożenia do tego urządzenia karty SIM. Jak łatwo się domyślić skoro mamy łączność 3G to bezproblemowo możemy się połączyć z Internetem i nie musimy się martwić czy jesteśmy w zasięgu jakiejkolwiek sieci WiFi. Właśnie poprzez to możemy szybko wysłać zrobione zdjęcie mailem, wstawić na Facebooka czy po prostu przeglądać Internet. Jest również opcja wysyłania SMS-ów i MMS-ów, niestety zabrakło jednej funkcji, która przypomina nam, że to aparat a nie telefon… Mam na myśli brak możliwości wykonywania połączeń głosowych, z jednej strony jest to zrozumiałe bo skoro to ma być aparat to po co z niego dzwonić, natomiast z drugiej to skoro możemy robić wszystko włącznie z pisanie SMS-ów, to czemu nie możemy przez niego rozmawiać chociażby poprzez zestaw słuchawkowy. Braku możliwości wykonywania połączeń głosowych nie będę traktował jako minus, bo nawet gdyby ona się znalazła nie wydaję mi się, że Samsung Galaxy Camera mógłby zastąpić komuś jego telefon. Oprócz obsługi sieci 3G testowane urządzenie zostało wyposażone w moduł WiFi, Bluetooth oraz GPS. Za pomocą WiFi i zainstalowanych na urządzeniu aplikacji możemy udostępniać nasze zdjęcia czy filmy innym urządzeniom podpiętym pod tą samą sieć. Bluetooth spełnia swoje podstawowe funkcję, a GPS w aparacie jest z tym dobry, że może nas poprowadzić jako nawigacja w drodze na wakacje (i tak zawsze aparat jest nieodłączną częścią wakacyjnego wyjazdu) i od razu po zrobieniu zdjęcia może je Geotagować, czyli oznaczać na mapie, w którym miejscu na świecie fotografia została uwieczniona.

 

 

Odtwarzacz MP3

Skoro mamy do czynienia z systemem Android, nie mogło zabraknąć tutaj odtwarzacza MP3. Po wejściu w niego ujrzymy aplikacją utrzymaną w ciemnej kolorystyce. Nasze utwory możemy przeglądać poprzez kilka kryteriów umieszczonych w zakładkach w górnej części odtwarzacza. Zakładki to kolejno : Wszystkie, Listy Odtwarzania, Albumy, Artyści, Katalogi i Urządzenia w pobliżu. Możemy dodać jeszcze Rodzaje, Plac muzyczny, Kompozytorzy, Lata. Jak widzicie podgląd naszych utworów według różnych kategorii jest obszerny. Kolejnym zaskoczeniem jest obecność equalizera, możemy wybrać jedną z pośród 14 opcji korektora dźwiękowego, bądź też stworzyć własną. Obsługiwać nasz odtwarzacz MP3 możemy również za pomocą funkcji głosowych (tak jak miało to w przypadku aparatu) wystarczy powiedzieć: Next, bądź Previous a piosenka przeskoczy w przód lub w tył. Funkcji głosowych jest więcej, aczkolwiek one i tutaj nie zawsze działają poprawnie. Chociaż posługiwanie się odtwarzaczem muzyki, jak i jego funkcje stoją na wysokim poziomie, to jakość dźwięku zarówno z słuchawek jak i głośnika nie zachwyca. Podczas testu na słuchawkach AKG K518 dźwięk by płaski, a bas sztucznie brzmiał. Sprawa podobnie wygląda w przypadku głośnika zewnętrznego. Tutaj usłyszymy również płaski dźwięk, a do tego ogromne szumy. Podsumowując, wygodna obsługa nie rekompensuje kiepskiej jakości dźwięku.

 

Bateria

Ogniwo jakie zastosowano w urządzeniu Samsung Galaxy Camera ma pojemność 1650 mAh i nie oszukujmy się, jest to zbyt mało. Ten aparat wraz z potężnym czterordzeniowym procesorem zużywa baterię szybko. Jeżeli nastawimy się na same zdjęcia, czyli wyłączymy WiFi, GPS, Synchronizację, włączymy oszczędzanie energii to bateria powinna wytrzymać jedną dobę. Natomiast jeśli oprócz robienia zdjęć dołożymy przeglądanie Internetu, włączoną Synchronizację  i chociażby 30 minut grania czy korzystania z aplikacji nasza bateria jest w stanie zniknąć w kilka godzin. Zastosowanie tak słabej baterii jest dla mnie sporym nieporozumieniem, ponieważ gdy jedziemy na całodniową wycieczkę, musimy się martwić i jak najbardziej ograniczać zużycie baterii w tym urządzeniu, a skoro nie będziemy robić nic innego oprócz zdjęć to lepiej wziąć zwykły aparat w którym akumulator na pewno da sobie radę.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Camera z pewnością zasługuje na określenie mianem aparatu jutra. Każda osoba, której pokazałem to urządzenie była w sporym szoku, a zarazem była zachwycona. Składa się na to nowoczesny, elegancki wygląd, materiały dobrej jakości oraz ten ogromny 4,8” wyświetlacz. Jednak są to odczucia przy pierwszym wrażeniu. W trakcie głębszego zapoznania się z tym urządzeniem napotykamy się zarówno na funkcję, które są w stanie skłonić nas do kupna tego kombajnu multimedialnego, ale są również takie, które nas odrzucą. Sprzęt ten nie ma wielu wad, ale jedna z nich jest bardzo rażąca i odrzucająca od zakupu; jest to wspomniana w poprzednim akapicie słaba bateria, która powinna być dużo mocniejsza. Tutaj Samsung dał niezłą plamę, ale należy też spojrzeć na zalety. Jest to niebanalny i nietypowy sprzęt, który sprawia ogromne wrażenie, zdjęcia nim wykonane zadowolą większość osób, które się na niego zdecydują, a wszystko to w połączeniu z potężnym procesorem, który umożliwia błyskawiczną i sprawną pracę systemu. Galaxy Camera służył mi również jako konsola do gier i bezproblemowo odpalał wszystkie najnowsze tytuły z Google Play. Podczas testowania często nasuwało mi się pytanie do kogo właściwie ten sprzęt jest skierowany? Odpowiadając sobie na to pytanie wpadłem na kilka możliwych odpowiedzi. Będzie to świetna opcja dla fotoreporterów dla których liczy się każda minuta, aby udostępnić swoje zdjęcie w Internecie. Urządzenie to zamiesza w głowie również ludziom, którzy po prostu lubią takie nowinki, a zwykłe aparaty ich już znudziły. Ostatnia odpowiedź przysługuje fanom systemu Android jak i fanom marki. Testowanemu urządzeniu ciężko znaleźć jakiegoś konkurenta, ponieważ jest to produkt niszowy. Jedyne co mi się nasunęło na myśl oprócz zwykłego aparatu cyfrowego to Nokia 808, jednak to już jest telefon, a nie tylko aparat. Myślę, że porównanie z tą Nokią ma sens tylko dla ludzi, którzy chcą zmienić swój telefon i zarazem mieć dobry aparat. W innym przypadku porównanie Galaxy Camera do jakiegokolwiek telefonu jest niestosowne.

Samsung Galaxy Camera otrzymuje ocenę 8/10 i uważam, że jest on godny polecenia dla osób szukających ciekawego, niecodziennego aparatu.

 Zalety

  • Wygląd, spasowanie elementów i materiały
  • System Android 4.1
  • 4-rdzeniowy procesor z układem graficznym i 1 GB RAM
  • Dobrej jakości zdjęcia
  • Nagrywanie filmów w FullHD i w zwolnionym tempie
  • Szybkość działania systemu
  • Wydajność
  • Wyświetlacz

Wady

  • Słaba bateria
  • Słabo wykonany obiektyw
  • Jakość odtwarzanej muzyki

 

Autor: Radosław Dominiak

 

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x