Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Polkomtel w rękach Solorza

Operator sieci komórkowej Plus  ma nowego właściciela. Został nim jeden z najbogatszych Polaków – Zygmunt Solorz-Żak. Formalnym nabywcą całości akcji Polkomtela jest należąca do niego spółka Spartan Capital Holdings. Informację o sprzedaży podały w oficjalnych komunikatach giełdowe spółki – dotychczasowi właściciele operatora. Całkowita wartość transakcji wyniesie 18,1 mld zł – poinformowały PKN Orlen, KGHM i PGE w oddzielnych komunikatach.

Umowę ze strony sprzedających podpisały PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings. Posiadają oni łącznie 100 proc. akcji Polkomtela. Po odjęciu zadłużenia Polkomtela i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz dotychczasowych akcjonariuszy całkowita kwota płatności wynosi 15,1 mld zł

Potrzebna zgoda UOKiK

Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która według umowy, musi zostać pozyskana do końca 2011 roku, w przeciwnym wypadku umowa ulega rozwiązaniu, chyba, że strony postanowią inaczej. Po zakończeniu transakcji i nabyciu przez Spartan Capital Holdings Sp. z o.o. 100 proc. akcji Polkomtela, PGE, PKN, KGHM, Vodafone i Węglokoks nie będą posiadali żadnych akcji Polkomtela

Już w środę wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk mówił, że ma nadzieję, iż środki ze sprzedaży Polkomtela trafią do kasy sprzedających w ciągu kilku miesięcy.

Zgodnie z Umową PGE sprzeda 21,85 proc. kapitału zakładowego Polkomtela, za łączną cenę 3 289 474 171 zł płatne gotówką. Część dywidendy z Polkomtela za 2010 rok należna dla PGE wynosi 223 959 550 zł i zostanie wypłacona do 31 lipca 2011 roku.

PKN Orlen i KGHM sprzedadzą po 24,39 proc. kapitału zakładowego Polkomtela, każda z firm otrzyma łącznie po 3 672 146 567 zł (także w gotówce). Część dywidendy z Polkomtela za 2010 rok należna każdej z nich wynosi 250 013 300 zł i także zostanie wypłacona do 31 lipca.

W przypadku naruszenia określonych zapisów umowy kupujący zobowiązany jest zapłacić kary umowne wynoszące ok. 15 proc. ceny. Zapłata ceny oraz kar umownych zostały zabezpieczone poprzez wystawienie akredytyw na rzecz sprzedających.

Polkomtel ma trafić na giełdę

Właściciele Polkomtela informowali wcześniej, że chcą zamknąć transakcję sprzedaży operatora sieci Plus do końca czerwca oraz że prowadzą rozmowy z czterema oferentami w sprawie sprzedaży akcji komórkowej spółki.

Według nieoficjalnych informacji były to: szwedzka TeliaSonera, norweski Telenor z funduszem Bain Capital, fundusz Apax oraz Zygmunt Solorz-Żak. Jednak oferty na kupno Polkomtela nie złożyła TeliaSonera i w grze pozostało tylko trzech graczy. Kilka dni temu podano oficjalnie, że wyłączność na negocjacje otrzymał Zygmunt Solorz-Żak.

Polkomtel jest operatorem telekomunikacyjnym w Polsce i dostarcza usługi głosowe i transmisji danych poprzez szeroki wachlarz rozwiązań bezprzewodowych i szerokopasmowych. Zygmunt Solorz-Żak zapowiadał wcześniej, że jeśli kupi akcje Polkomtela, to w przyszłości wprowadzi tę spółkę na warszawską giełdę.

tvn24.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x