Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Sieciowe magazynowanie danych od A to Z

Prezentujemy poradnik: rozwiązania do magazynowania danych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Poradnik powstał przy pomocy firmy Iomega – światowego lidera rozwiązań magazynowania danych i innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących bezpieczeństwa dla małych przedsiębiorstw, biur domowych, indywidualnych klientów i innych.

Zapraszamy do lektury 🙂

Spis treści:

 1. 1. Wprowadzenie: każde przedsiębiorstwo jest w posiadaniu ważnych informacji, niezależnie od jego wielkości
 2. 2. Pomocy! Moja firma gwałtownie się rozrosła, moim komputerom brakuje pamięci, a ważne informacje są rozproszone.
 3. 3. Ja mam PC, mój technik ma Linuxa a grafik ma Maca. W jaki sposób możemy łatwo dzielić się plikami?
 4. 4. Wszyscy mówią mi, że powinniśmy tworzyć kopie zapasowe naszych komputerów i serwerów, ale nie możemy sobie pozwolić na stratę czasu związaną z przestojem. Co powinniśmy zrobić?
 5. 5. Czasami zdarza mi się przez przypadek usunąć jakiś plik, albo jest on uszkodzony. Jak mogę go szybko odzyskać?
 6. 6. Pomocy! Moim serwerom ciągle brakuje wolnej pamięci!
 7. 7. Nie zwróciłem uwagi, kiedy moje serwery stały się niezbędne dla działalności firmy. Jak mogę je chronić nie ponosząc nadmiernych kosztów?
 8. 8. E-mail jest najpopularniejszą aplikacją w mojej firmie. Jaki jest najlepszy sposób magazynowania danych Microsoft Exchange?
 9. 9. Co zrobię, jeżeli nastąpi jakiś problem z obsługą magazynowania danych, kiedy nie będzie mnie w biurze?
 10. 10. Jestem w podróży a potrzebuje jakiegoś pliku. Co powinienem zrobić?
 11. 11. Pomocy! Mam zbyt dużo serwerów! Słyszałem coś o wirtualizacji serwerów, co to jest i co to oznacza dla mojego magazynowania danych?
 12. 12. Z jakich innych użytecznych aplikacji przeznaczonych dla małych firm mógłbym skorzystać dzięki mojemu urządzeniu NAS?

Sieciowe magazynowanie danych od A to Z

Rozwiązania do magazynowania danych dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jeszcze nie tak dawno temu, istniało wyraźne rozróżnienie pomiędzy potrzebami magazynowania danych małych przedsiębiorstw i ich większych odpowiedników. Małe firmy opierały się głównie na pamięciach masowych umieszczonych w komputerach rozmieszczonych po całym biurze, oraz może jednym małym komputerze z systemem operacyjnym Windows lub serwerze wykorzystywanym do dzielenia plików i drukowania dokumentów. Większości małych przedsiębiorstw brakowało personelu IT, albo w ogóle kogokolwiek, z doświadczeniem potrzebnym do obsługi skomplikowanych technologii. Jeżeli pliki były niedostępne przez kilka godzin, czasami nawet cały dzień, była to niedogodność, nie katastrofa. Większość dużych przedsiębiorstw miała skomplikowana infrastrukturę sieciową, z szczelną ochroną i wymaganiami wydajności.

Linia rozgraniczająca potrzeby pamięci magazynowej małych i średnich przedsiębiorstw dramatycznie zamazała się w ciągu ostatniej dekady. Dzisiaj małe firmy bardzo często borykają się z tymi samymi problemami, co ich większe odpowiedniki, na przykład:

Jak spełnić coraz większe zapotrzebowanie na przestrzeń do magazynowania danych. Zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową niesamowicie wzrosło w związku z digitalizacją dokumentów, które wcześniej miały formę papierową, zwiększone użycie telefonii internetowej i wideo-konferencji, Internetu i przepisów określających jak długo należy przechowywać pewne pliki. Wiele firm obserwowało jak ich zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową podwaja czy potrajają się, rok po roku. Potrzebują oni efektywnych sposobów magazynowania i dzielenia dużych ilości danych, bez przekraczania budżetów i zatrudniania personelu IT.

Jak chronić krytyczne dla działania przedsiębiorstwa dane. Jak ich więksi odpowiednicy, wiele małych przedsiębiorstw jest tak zależna od swoich komputerów, oprogramowania czy danych, że nawet w przypadku tylko kilkugodzinnej przerwy w dostępie do nich, nie są w stanie funkcjonować. Muszą znaleźć nadające się do zastosowania, tanie sposoby na tworzenie kopii zapasowych i ochronę dostępu do napędzających ich firmę informacji.

Jak zredukować albo wyeliminować okresy przestoju. Małe przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują z dużymi korporacjami w ogólnoświatowym środowisku, albo świadczą usługi klientom w innych strefach czasowych. Potrzebują one prostych, tanich i wydajnych sposobów utrzymania swoich danych dostępnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez utraty możliwości tworzenia kopii zapasowych, czy wykonania czynności konserwacyjnych.

Jak wypełnić rygorystyczne wymogi przepisów i audytu. Nie tylko duże firmy muszą spełniać wymogi audytów i przepisów federalnych takich jak HIPAA i Sarbanes Oxley Act. Mnóstwo mniejszych przedsiębiorstw potrzebuje prostych, skutecznych strategii przechowywania i ochrony informacji poufnych, o takim samym poziomie efektywności i równie wyrafinowanych, jaki posiadają ich odpowiednicy w korporacjach.

Jak efektywnie wykorzystywać przestrzeń magazynową w infrastrukturze wirtualnej. Ponieważ wiele małych firm wykorzystuje zalety aplikacji bazujących na sieci lub serwerach, takich jak e-mail czy CRM, wiele z nich przeniosło się na platformę serwerów wirtualnych. Zrobiły to, aby ograniczyć koszty zakupu sprzętu i obsługi serwerów. Te firmy potrzebują rozwiązań magazynowania danych, które sprawdzają się w środowisku wirtualnym.

Wszystkie te kwestie wydają się być mocno zniechęcające, dla małych przedsiębiorstw, które mają niewiele funduszy i zasobów na zbyciu. Dobrą wiadomością jest, że nowa i ciągle rozwijająca się linia rozwiązań magazynowania danych dla małych przedsiębiorstw może rozwiązań wszystkie te problemy. Dobrą wiadomością jest również to, że nie jest ona zbytnio skomplikowana, oraz nie wymaga zatrudniania fachowca z branży IT.

W tym eBooku poznasz efektywne, oszczędne sposoby rozwiązania wymienionych powyżej kwestii przechowywania danych w małych przedsiębiorstwach bez nadwerężania budżetu czy zatrudniania specjalisty z branży IT.

Pomocy! Moja firma gwałtownie się rozrosła, moim komputerom brakuje pamięci, a ważne informacje są rozproszone!

Jak w przypadku większości małych firm, zaczynałeś od małych inwestycji w technologię. Najpierw zainwestowałeś w komputer dla siebie, i kilku swoich pracowników. Być może zatrudniasz grafika, który używa do pracy Maca, albo upartego technika, który lubi Linuxa. Każdy z pracowników przechowuje swoje pliki na swoim komputerze; kiedy ktoś czegoś potrzebuje, pliki przenoszone są na podręcznych dyskach USB, albo przesyłane pocztą elektroniczną. Możliwe, że aktywowałeś opcję dzielenia plików w systemie Windows, aby pracownicy mogli się dzielić plikami między sobą.

Nagle twój biznes się rozrósł. I co się dzieje? Niektórym twoim komputerom zaczyna brakować pamięci na dyskach twardych. Pliki rozrzucone są po wszystkich komputerach, przez co nie możesz znaleźć tego, którego szukasz. Masz różne wersje tego samego pliku w różnych miejscach. Który z nich jest najbardziej aktualną wersją? W wielu przypadkach nie wie tego nikt.

W wielu małych firmach nadchodzi w końcu taki moment, kiedy zbiór osobnych komputerów stacjonarnych czy przenośnych już się nie sprawdza. To jest właściwy moment na konsolidację, centralizację oraz dzielenie plików poprzez sieć.

Dlaczego konsolidować? Jest wiele powodów.

Jest to bardziej wydajne. Przechowywanie plików na poszczególnych komputerach jest z natury nie elastyczne i nie efektywne. Niektóre z twoich komputerów mogą mieć ogromne ilości niewykorzystanej pamięci, ale nie maja żadnego sposobu na podzielenie się nią, natomiast inne stale borykają się z problemem braku pamięci i wymagają nieustannego wewnętrznego usprawniania pamięci, albo podłączania zewnętrznych dysków twardych. Kiedy scentralizujesz i dzielisz pamięć magazynową, otrzymujesz jedno pole pamięci, które możesz dowolnie dzielić na obszary i przydzielać użytkownikom i aplikacjom. Efektywnie i prosto, bez potrzeby podłączania do komputerów dodatkowych wewnętrznych bądź zewnętrznych dysków twardych. Aktualizacje są rzadsze, a posiadana przez ciebie przestrzeń do magazynowania danych jest wykorzystywana o wiele znaczniej efektywnie.

Jest to lepiej zorganizowane. Kiedy wszystkie twoje pliki są przechowywane w jednym miejscu, są one łatwiejsze do odnalezienia. Prościej jest śledzić, który z plików jest najnowszą wersją. A ponieważ nie musisz przechowywać tego samego pliku w różnych wersjach rozrzuconego po całej sieci, oszczędzasz przestrzeń magazynową na dysku.

Jest to łatwiejsze do ochrony. Wiesz, że wszyscy twoi pracownicy powinni regularnie tworzyć kopie zapasowe swoich plików, ale powiedzmy sobie szczerze, kto tak robi? Jest to tyko kwestia czasu, zanim jakieś ważne pliki zostaną utracone bez możliwości odzyskania ich. Zbierz całą swoją przestrzeń magazynową w jednym miejscu, a o wiele prościej będzie zaimplementować wydajna strategię tworzenia kopii zapasowych, która jest sprawna, efektywna i łatwa do egzekwowania.

Ok, więc już wiesz, że powinieneś skonsolidować i dzielić swoją przestrzeń do magazynowania danych, ale jak to zrobić?

Istnieją trzy podstawowe sposoby:

Pamięci podłączane bezpośrednio (Direct-Attached Storage – DAS)

Pamięci podłączane bezpośrednio, są to urządzenia do magazynowania danych podłączane bezpośrednio do komputera bądź serwera. Możesz dzielić się plikami zgromadzonymi na jednym z dysków twojego komputera, albo zakupić serwer z systemem Windows Server Foundation lub Windows Smali Business Server i dzielić jego wewnętrzną pamięć. Jak wspominaliśmy wcześniej, możesz również podłączyć dodatkową przestrzeń dyskową do wewnętrznej kieszeni twojego serwera, albo podłączyć zewnętrzny dysk poprzez USB albo FireWire.

Są to realne rozwiązania, ale jeżeli jeszcze nie dokonałeś skoku do świata serwerów, rozważ dokładnie inne opcje. Dlaczego?

Złożoność. Musisz bardzo dokładnie zastanowić się nad wyborem serwera, aby spełniał on twoje potrzeby. Potem musisz nabyć sprzęt, zainstalować i skonfigurować sprzęt i system operacyjny, dla twojej sieci użytkowników. Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z technologią serwerów może to zająć ci dużo czasu i kosztować cię sporo nerwów. Oczywiście możesz zatrudnić kogoś, kto zrobi to wszystko za ciebie – za drobną opłatą.

Kiedy już twój serwer zostanie zainstalowany, ten luźno zintegrowany zbiór urządzeń, systemów operacyjnych i oprogramowania będzie wymagał nieustannego nadzoru, poprawek i rozwiązywania drobnych problemów. System operacyjny serwera i oprogramowanie będzie najprawdopodobniej wymagać częstych poprawek i uaktualniania, aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wydajności.

Dostępność. DAS jest dostępny tylko poprzez serwer albo komputer do którego jest podłączony. Jeżeli ten serwer zepsuje się, albo zostanie wyłączony z jakiegokolwiek powodu, przestrzeń dyskowa nie będzie dostępna dla sieci.

Aktualizacje. Jeżeli skończy ci się dostępna przestrzeń do przechowywania danych, najprawdopodobniej będziesz musiał wyłączyć serwer, aby zainstalować nowy dysk twardy. Wymaga to okresu przestoju i wykwalifikowanego personelu. Niektóre serwery i zewnętrzne rozwiązania do przechowywania danych pozwalają wymieniać dyski twarde w trakcie pracy, ale są to urządzenia wysokiej klasy, raczej stosowane w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Wydajność. Typowy system operacyjny serwera jest zaprojektowany tak, aby obsługiwał wiele różnych aplikacji, zapewniał wiele różnego typu usług, i wypełniał wiele różnych zadań jednocześnie. Pełnoprawny system operacyjny może mieć niezamierzony wpływ na wydajność, jeżeli jedyne, czego będziesz chciał to móc dzielić pliki.

Elastyczność. Możesz się w przyszłości natknąć na ten sam problem z DAS podłączonymi do serwerów, na który natknąłeś się z DAS podłączonymi do twoich komputerów. Kiedy twój biznes będzie się rozwijał i będziesz dodawał nowe serwery do twojej sieci, bardziej zużyte serwery i jednostki DAS będą miały coraz częściej kłopoty z brakiem pamięci, przez co będą wymagać częstych usprawnień. Natomiast nowsze serwery będą miały nadmiar pamięci, ale nie będzie sposobu, aby mogły się nią podzielić z starszymi braćmi.

Pomimo tych ograniczeń, DAS może być tanim, realnym rozwiązaniem, dla wielu sieci, zwłaszcza dla takich, które chcą też wykorzystywać inne funkcje serwera, jak obsługa aplikacji e-mail, CRM i innych rozwiązań dotyczących baz danych.

Sieć pamięci masowej (Storage Area Network – SAN)

Alternatywą dla użycia DAS jest oddzielenie przestrzeni do przechowywania danych od serwerów i stworzenie z niej wyspecjalizowanej, wysoko wydajnej sieci przechowywania danych nazywanej siecią pamięci masowej (SAN). Dzięki SAN, przestrzeń magazynowa nie jest przypisana do poszczególnych serwerów, ale niezależnie znajduje się w SAN, gdzie może być dzielona, kawałkowana i przydzielana do serwerów, użytkowników i aplikacji z ogólnej puli. Przez lata SAN była obsługiwana przez skomplikowaną technologię zwaną Fibrę Channel, która była tak kosztowna i skomplikowana, że mogły sobie na nią pozwolić tylko te małe firmy, którym naprawdę zależało na maksymalnej wydajności.

Aczkolwiek ostatnio nowa technologia SAN nazywana iSCSI oferuje bardzo wysoką wydajność, wykorzystując te same urządzenia jak twoja sieć Ethernet, i jest relatywnie prosta w użyciu.

Mimo to, tak samo jak DAS, SAN ma nisko poziomową, blokowa architekturę przestrzeni dyskowej, która wymaga serwera z systemem operacyjnym, aby móc prezentować pliki użytkownikom. Każdy serwer potrzebuje swój własny adapter iSCSI lub oprogramowanie inicjacyjne, aby mógł komunikować się z SAN. Dlatego właśnie, jeżeli chcesz tylko dzielić pliki i drukarki, pełnoprawna sieć pamięci masowej będzie czymś stanowczo przekraczającym twoje potrzeby. Sieci SAN są najbardziej przydatne, jeżeli potrzebujesz wysokiej wydajności dla obsługi baz danych, bazujących na serwerach aplikacji biznesowych czy obsługi e-maili.

Pamięci dyskowe podłączane bezpośrednio do sieci (Network-Attached Storage – NAS)

Małe przedsiębiorstwa, szukające dodatkowej pamięci do dzielenia plików i drukarek powinny bliżej przyjrzeć się pamięciom dyskowym podłączanym bezpośrednio do sieci. Tak jak serwer, urządzenie NAS jest podłączane bezpośrednio do sieci, i tak jak serwer obsługuje pliki – nie gołe bloki pamięci – dla użytkowników i aplikacji. Aczkolwiek, w przeciwieństwie do serwera, nie wymaga instalacji, konfiguracji, strojenia i uaktualniania wielozadaniowego systemu operacyjnego. W przeciwieństwie do SAN, nie potrzebuje osobnego serwera, aby obsługiwać bloki danych i pliki. Zamiast tego NAS ma wstępnie skonfigurowane te części systemu operacyjnego niezbędne do obsługi plików dla użytkowników i aplikacji.

Większość urządzeń NAS wykorzystuje albo Network File System (NFS), który jest systemem plików otwartego oprogramowania, albo Common Internet File System (CIFS), który jest systemem używanym przez Windows aby dostarczać pliki do użytkowników. Wiele urządzeń może używać obydwu. Coraz większa popularność komputerów firmy Apple, spowodowała, że wiele urządzeń obsługuje również Apple File Protocol (AFP).

Urządzenia NAS mają kilka zalet:

Niezależność. Urządzenie NAS może być podłączone w dowolnym punkcie sieci, niezależnie od serwera, i podsyłać pliki do każdego podłączonego do sieci komputera czy serwera. Jeżeli serwer lub komputer ulegnie awarii, NAS jest ciągle w pełni funkcjonalny. Jeżeli zabraknie zasilania, nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanej rekonfiguracji. Dzięki swojej prostej architekturze i konfiguracji, NAS może zostać włączony i być gotowy znowu do pracy w ciągu kilku minut

Łatwość użycia. Urządzenia NAS zwykle dostarczane są do nas jako wcześniej skonfigurowane rozwiązania, które wystarczy tylko podłączyć. Nie ma potrzeby instalacji adaptera czy systemu operacyjnego. Po prostu podłączasz NAS do sieci, i zależnie od łatwości obsługi interfejsu, dokonujesz bardo łatwej konfiguracji poprzez przeglądarkę sieciową. Trochę więcej czasu może zająć skonfigurowanie komputerów i serwerów, aby miały one dostęp do urządzenia, ale w większości przypadków NAS rozpocznie pracę po kilku minutach. W porównaniu z tradycyjnymi serwerami, urządzenia NAS wymagają o wiele mniej czynności konserwacyjnych, kilka uaktualnień i bardzo mało rozwiązywania problemów. Wszystkie czynności administracyjne zwykle mogą zostać wykonane przez zwykłą przeglądarkę internetową.

Prosta rozbudowa. Dodawanie dodatkowej pamięci do serwera zwykle wymaga wyłączenia go, wymiany lub podłączenia nowego dysku, i ponownego uruchomienia serwera. Aby uzyskać więcej przestrzeni dyskowej w rozwiązaniu NAS, po prostu podłącz kolejny NAS do sieci, i w ciągu kilku minut będziesz miał dodatkową działającą dzieloną przestrzeń dyskową. Dodatkowo niektóre urządzenia NAS pozwalają na wymianę dysków, albo na podłączanie dodatkowych wewnętrznych lub zewnętrznych dysków w czasie pracy. (Potocznie taką opcję nazywa się „hot swap”).

Trzy sposoby konsolidacji

Elastyczność. Wiele urządzeń NAS może łatwo dzielić swoje pliki pomiędzy komputery posiadające systemy operacyjne Windows, Mac, Unix i Linux. Niektóre z nich są na tyle elastyczne, że mogą być używane jako NAS, DAS dla pojedynczego serwera, albo jako urządzenie magazynujące w sieci SAN. Wiele z nich obsługuje dzielenie opcji wydruku.

Łatwość tworzenia kopii zapasowej. Urządzenia NAS mogą być świetnym nośnikiem dla tworzenia kopii zapasowych opartych o komputer. Wiele z tych urządzeń jest dostarczanych razem z łatwym w konfiguracji i użyciu oprogramowaniem do ochrony danych. Świetnie się sprawdzają, kiedy zabezpieczamy dane z komputera użytkownika na NAS, jak i tworząc kopię zapasową z NAS na innym nośniku typu taśma czy zewnętrzna usługa ochrony danych.

Kiedy wszystkie twoje pliki znajdują się w jednym miejscu, tworzenie kopii zapasowej jest oczywiście prostsze niż wtedy kiedy są rozproszone po całym biurze. Niektóre urządzenia NAS są również wyposażone w narzędzia do migracji danych do urządzeń i replikacji danych poprzez sieć z jednego urządzenia magazynowego do drugiego.

Podsumowując, zależnie od potrzeb twojej małej firmy, i twojego doświadczenia technicznego, najlepszym rozwiązaniem dla ciebie może być rozwiązanie DAS, SAN lub NAS. Jeżeli interesuje cię tylko proste dzielenie plików i drukarek, drukarek twoi pracownicy nie maja wielkiego doświadczenia komputerowego, NAS wydaje się być dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Ja mam PC, mój technik ma Linuxa, a grafik ma Maca. W jaki sposób możemy łatwo dzielić się plikami?

Podczas kiedy w większości małych przedsiębiorstw działa tylko na komputerach z systemem operacyjnym Windows lub Mac, nie jest niczym dziwnym spotkać firmy, w których występują komputery z różnymi systemami. Może twoja firma ma 5-10 albo więcej komputerów z systemem Windows i jednego lub dwa Macintoshe, używane przez grafików. A może twój szef na Maca w domu i chciałby go używać również w pracy. Możesz również mieć technika, który uwielbia Linuxa, albo używa go dla jednej wyspecjalizowanej aplikacji.

Jak twoja firma ma poradzić sobie z dzieleniem plików pomiędzy różnymi użytkownikami? Masz trzy wyjścia:

 • Możesz skonfigurować jeden lub więcej komputerów, taka by dzielił się plikami z innymi.
 • Możesz zainstalować w swojej sieci serwer z systemem operacyjnym Windows lub Mac i skonfigurować go tak, aby obsługiwał klientów wszystkich trzech systemów operacyjnych lub na odwrót. Właściwie, wszystkie te systemy operacyjne obsługują komputery klientów z innym systemem operacyjnym. Aczkolwiek, skonfigurowanie ich wymaga dużej wiedzy technicznej, doświadczenia i nie obędzie się bez problemów. Nie jest sekretem, że serwery Windows mają tendencję do faworyzowania klientów Windows, a serwery Mac klientów Mac.

Dlatego właśnie przedsiębiorstwa, które chcą dzielić pliki i drukarki pomiędzy komputery z systemami Windows, Linux i Mac często wybierają trzecią opcję, którą jest pamięć dyskowa podłączana bezpośrednio do sieci (NAS).

Urządzenie NAS jest najprostszym sposobem dodania pamięci magazynowej do twojej sieci i dzielenia plików z różnymi klientami. Po prostu należy podłączyć urządzenie NAS bezpośrednio do sieci, przejść prosty proces konfiguracji, i w ciągu kilku minut mamy działające urządzenie.

Jeżeli pracujesz w środowisku wymieszanych klientów systemów operacyjnych, powinieneś się upewnić, że twój NAS będzie obsługiwał następujące protokoły wymiany plików:

Network File System (NFS), protokół wymiany plików powszechnie znany komputerom z systemem Linux

Common Internet File System (CIFS), znany również jako Server Message Block, popularny protokół wymiany plików używany w sieciach opartych o system operacyjny Windows.

Bonjour, protokół używany przez komputery Mac do wykrywania drukarek i innych komputerów i ich usług w sieci.

Apple FileProtocol (AFP), protokół podawania plików wykorzystywany przez systemy operacyjne Mac i Mac X

Wiele urządzeń NAS obsługuje większość lub wszystkie wymienione wyżej protokoły, co czyni bardzo prostym połączenie wszystkich twoich komputerów z różnymi systemami operacyjnymi w sieć, aby mogły one dzielić miedzy sobą pliki i podpięte do NAS drukarki. Aby to uczynić prawie nie potrzeba nic konfigurować. Magicznie wszystko po prostu działa.

Wszyscy mówią mi, że powinniśmy tworzyć kopie zapasowe naszych komputerów i serwerów, ale nie możemy sobie pozwolić na przestój. Co powinniśmy zrobić?

Na pewno wiesz, że powinieneś tworzyć kopię zapasowa swoich komputerów, tak, aby przechowywać w firmie jak najbardziej aktualne informacje. Niestety smutna prawda jest taka, że ani ty, ani twoi koledzy najprawdopodobniej tego nie robicie. Dlaczego? Tworzenie kopii zapasowej jest czasochłonne i nie tak proste jak powinno być, wiec odkładasz to w czasie raz za razem.

Jeżeli któryś z twoich pracowników rzeczywiście zadaje sobie trud tworzenia kopii zapasowej swojego komputera, najprawdopodobniej robi to niezbyt często, i właściwie może to robić nieprawidłowo. Kiedy nadejdzie czas, aby rzeczywiście odzyskać utracone pliki, może być niemile zaskoczony.

Prowadzenie działalności biznesowej bez strategii tworzenia kopii zapasowych jest ryzykownym zachowaniem, zwłaszcza, jeżeli twoja firma jest wysoce zależna od aplikacji i informacji. Jeżeli twoja firma podlega przepisom federalnym takim jak HIPAA czy Sarbanes Oxley Act możesz znaleźć się w nieprzyjemnej sytuacji i być zmuszony zapłacić wysokie grzywny. Nie musisz prowadzić dużego szpitala, aby musieć spełniać wymagania HIPAA, wystarczy, że prowadzisz mały gabinet lekarski.

Właśnie, dlatego prawie każda firma musi opracować działającą strategię tworzenia kopii zapasowych komputerów stacjonarnych i przenośnych, a co ważniejsze sposób odzyskiwania plików, na wypadek utraty pliku, jego uszkodzenia, albo kiedy z powodu awarii zasilania lub klęski żywiołowej wyłączony zostanie cały system.

Dla większości małych i średnich przedsiębiorstw istnieją cztery podstawowe sposoby tworzenia kopii zapasowych:

 • Zapisywanie kopii zapasowej na taśmie
 • Zapisywanie kopii zapasowej na dysku—DAS
 • Zapisywanie kopii zapasowej na dysku —NAS
 • Zapisywanie kopii zapasowej na dysku —SAN

Zapisywanie kopii zapasowej na taśmie

Taśma była docelowym nośnikiem tworzenia kopii zapasowych przez wiele lat, dzięki niskim kosztom i wysokiej niezawodności. Zaletą taśmy jest również możliwość wyniesienia jej poza miejsce pracy.

Ciągle jest ona dzisiaj znaczącym nośnikiem tworzenia kopii zapasowych. Aczkolwiek posiada kilka wad w stosunku do dzisiaj stosowanych rozwiązań:

Jest powolna. W porównaniu z magazynowaniem danych na dyskach, proces zapisywania danych na taśmie jest bardzo wolny. O ile w przeszłości kopię zapasowe informacji biznesowych tworzono na taśmach, o tyle dzisiaj ilość informacji, które trzeba skopiować tak się rozrosła, a okres tworzenia kopii zapasowej tak się skurczył, w większości organizacji, że nie starcza po prostu czasu w trakcie dnia czy nocy na wykonanie pełnej kopii zapasowej na taśmie.

Jest skomplikowana i czasochłonna. Ktoś musi być odpowiedzialny za regularne ładowanie, obracanie i zmienianie taśm – zwykle, co dzień lub, co tydzień – tydzień, wiele małych firm nie ma odpowiednio wykwalifikowanego personelu, aby to robić.

Nie jest łatwo dostępna. Z taśmy nie możemy odzyskać dowolnego pliku. Odzyskiwanie plików wymaga znacznego nakładu pracy, aby znaleźć, załadować i uzyskać dostęp do pliku z taśmy.

Nie zawsze jest niezawodna. Urządzenia do tworzenia kopii zapasowych na taśmach takie jak automatyczne ładowniki czy biblioteki taśmowe zawierają mechaniczne części, które mogą zawieść. Jeżeli tworzenie kopii zapasowej na taśmie nie jest właściwie nadzorowane, możesz nigdy nie dowiedzieć się o tym, że nastąpiła awaria mechaniczna lub błąd użytkownika, dopóki nie będziesz chciał odzyskać danych.

Pomimo tych wad niskie koszty i mobilność taśm czynią z nich realne, nisko kosztowe rozwiązanie tworzenia kopii zapasowych – o ile oczywiście masz odpowiednio dużo czasu, siły woli i specjalistycznej wiedzy.

Tworzenie kopii zapasowej na dysku

Dyski twarde były kiedyś nośnikami drogimi I niepewnymi, ale w ciągu ostatnich lat ceny zmalały, a stabilność tego nośnika wzrosła na tyle, że obecnie dyski twarde są bardzo rentownym nośnikiem kopii zapasowych.

Tworzenie kopii zapasowych na dyskach posiada wiele zalet:

Jest szybkie. Nie ma porównania pomiędzy wydajnością tworzenia kopii zapasowej i odzyskiwaniem danych na dysku, a na taśmie. To, co może zajmować kilka godzin, kiedy korzystasz z taśmy zajmuje kilka minut, kiedy tworzysz kopię i przywracasz dane z dysku twardego.

Dodatkowo, do tradycyjnych sposobów tworzenia kopii zapasowych, istnieją również inne użyteczne metody ochrony danych na dyskach. Dla przykładu, replikacja danych z jednego dysku twardego na inny dysk twardy znajdujący się w innym miejscu. Dla firm, które mają bardzo mało czasu na tworzenie kopii zapasowych, albo nie mają go wcale, nie istnieje praktycznie żadna alternatywa dla wydajności dyskowej ochrony danych.

Jest łatwe w użyciu. Kiedy dysk jest już zainstalowany , nie ma już potrzeby ładowania, obracania czy zmieniania niczego przez długi czas. Można skonfigurować automatyczną strategię tworzenia kopii zapasowej i pozostawić ją sama sobie.

Jest łatwo dostępne. Z dysku twardego możemy odzyska dowolnie przez nas wybrany plik, wiec odzyskiwanie plików jest prawie natychmiastowe i

Tworzenia kopii zapasowej na dysku można dokonywać używając DAS, NAS albo SAN.

Tworzenie kopii zapasowej na DAS może bazować na komputerze albo na serwerze:

Bazujące na komputerze. Możesz podłączyć zewnętrzny dysk twardy do każdego komputera i skonfigurować oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Będzie to praktyczne rozwiązanie w przypadku dwóch, trzech komputerów, ale może staś się niepraktyczne dla szybko rozwijającej się małej firmy z wieloma komputerami. Musisz polegać na użytkownikach, że będą oni wykonywali kopie zapasowe, co jest mocno ryzykowne, zwłaszcza, jeżeli często są oni w terenie.

Bazujące na serwerze. Możesz zainstalować serwer tworzenia kopii zapasowych z osobnym DAS i tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich komputerów poprzez sieć LAN. Jest to świetny sposób, aby mieć kontrolę nad procesem tworzenia kopii zapasowych. Aczkolwiek wymaga to zakupu i utrzymywania serwera i systemu operacyjnego serwera, z wszystkimi wymaganymi usprawnieniami i uaktualnieniami. Serwer może się również stać wąskim gardłem sieci, jeżeli będzie pobierał dane przez LAN z kilku komputerów na raz.

Mimo tego, tworzenie kopii zapasowych oparte na DAS, może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla małych firm, i szybszym niż tworzenie kopii na taśmach. Niektóre firmy stosują system łączony, tworząc najpierw kopie bezpieczeństwa na dyskach DAS z powodu ich wydajności, a potem kopiują te dane na taśmy, aby wynieść je poza miejsce pracy, zabezpieczając się przed skutkami ewentualnej katastrofy.

NAS

NAS jest świetnym rozwiązaniem dla wielu małych firm, ponieważ jest ono bardzo proste do zainstalowania i utrzymania. Jak w przypadku pamięci DAS podłączonej do serwera, pozwala ci tworzyć kopie zapasowe wszystkich twoich komputerów w jednej lokalizacji, ale w przeciwieństwie do DAS, który musi być podpięty do serwera, NAS może być podpięty w dowolnym punkcie sieci LAN.

Nośniki i metody tworzenia kopii zapasowych

Niektóre rozwiązania NAS są wyposażone w swoje własne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i replikacji, które jest wstępnie skonfigurowane i dopasowane do tego urządzenia. Czyni to instalację i implementowanie strategii tworzenia kopii zapasowych szybkim i łatwym. Proces tworzenia kopii zapasowych może odbywać się automatycznie, dzięki czemu nie trzeba odrywać pracowników od ich codziennych obowiązków, jak zdarza się to w przypadku napędów taśmowych.

Jeżeli poszukujesz rozwiązania, które będzie chroniło przed skutkami klęsk żywiołowych, należy bliżej zapoznać się z rozwiązaniem NAS mogącym replikować dane poprzez sieć do innego urządzenia magazynującego. Zyskujesz zalety napędu taśmowego, ponieważ przechowujesz dane poza miejscem pracy, bez jego wad.

SAN

Dzięki swojej szybkiej, blokowej architekturze dysków, SAN są świetnym rozwiązaniem dla wysoko wydajnego tworzenia kopii zapasowych. Ponieważ przestrzeń magazynowa umieszczona jest w specjalnej sieci magazynowej, SAN nie obciąża twojej normalnej sieci LAN, dzięki czemu przy tworzeniu kopii zapasowych nie spadają osiągi innych aplikacji sieciowych.

Nie musisz znać technologii Fibre Channel, aby obsługiwać SAN. iSCSI jest prostszy w użyciu, a oferuje równie dobre osiągi, oraz działa na zwykłych przełącznikach sieci Ethernet.

Jeszcze prostsze jest wykorzystanie zalet iSCSI, oferowanych przez niektóre obecnie dostępne na rynku produkty NAS. Wiele jednostek NAS może stanowić część szybkiej, blokowej przestrzeni magazynowej iSCSI sieci SAN. Podłącz swój komputer albo serwer tworzenia kopii zapasowych do macierzy dyskowej kablem Ethernet, przeprowadź prostą konfigurację urządzenia magazynującego i serwera bądź komputera, i możesz mieć szybką sieć w stylu SAN stworzoną z części twojego NAS, podczas gdy reszta urządzenia będzie obsługiwała pliki poprzez LAN.

Czasami przez przypadek skasuję jakiś plik, albo jest on uszkodzony. Jak mogę go szybko odzyskać?

Jedną z zalet kopii zapasowych tworzonych na dyskach jest to, że może to być zrobione szybko i tylko w niewielkim stopniu zakłóci pracę twoich operacji i aplikacji biznesowych. Jednym ze sposobów ochrony danych jest zautomatyzowane tworzenie kopii zapasowych na dyskach DAS lub NAS. Większość rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych pozwala ci na tworzenie pełnej kopii zapasowej od czasu do czasu i bardzo częstych przyrostowych kopii zapasowych – są to kopie danych, które uległy zmianie od ostatniego pełnego tworzenia kopii zapasowej – codziennie, albo nawet kilka razy w ciągu dnia.

Dzięki szybkim dyskowym przyrostowym kopiom zapasowym, w przypadku przypadkowego usunięcia pliku, katalogu albo w przypadku utraty całego systemu w związku z zarażeniem wirusem lub błędem ludzkim bądź sprzętowym, możesz odzyskać ten plik lub dane w ich stanie pierwotnym. Zrobisz to szybko i łatwo, dzięki czemu szybko będziesz mógł wrócić do pracy.

Jeżeli używasz rozwiązania NAS do przechowywania kopii zapasowych, upewnij się, że jest ono wyposażone – albo bezproblemowo współpracuje – z oprogramowaniem, które oferuje opcje tworzenia kopii zapasowej i przywracania danych według konkretnego punktu w czasie. Dzięki temu rozwiązaniu możesz być pewny, że nigdy tak naprawdę nie utracisz wartościowych plików lub danych, które są niezbędne twojej firmie.

Pomocy! Moim serwerom ciągle brakuje wolnej pamięci!

Zobaczmy jak może się rozwinąć taka sytuacja. Możliwe, że używasz serwera do dzielenia plików i drukarek, albo możesz używać go do obsługi Microsoft Exchange albo aplikacji CRM. Możliwe, że posiadasz dwa albo trzy serwery, które obsługują kombinację tych funkcji i każdy z nich ma własne urządzenie DAS.

Co najprawdopodobniej stanie się w przyszłości?

Mała wydajność pamięci. Może się okazać, że jeden z twoich serwerów, najprawdopodobniej twój serwer E-mail, cierpi na chroniczny brak wolnego miejsca na dyskach, podczas gdy inne serwery mają za dużo przestrzeni magazynowej, ale nie ma sposobu, aby się nią podzielić. Jest to bardzo niewydajny scenariusz, i największy powód, dlaczego rozwiązanie DAS jest na dłuższą metę niewydajne dla małego, rozwijającego się przedsiębiorstwa.

Kłopoty z zarządzaniem. Większość rozwiązań DAS posiada własne opatentowane oprogramowanie do zarządzania i komunikacji. Znane są one z tego, że są one trudne w zdalnym zarządzaniu. Możesz również znaleźć się w sytuacji, w której będziesz używał kilku różnych rozwiązań DAS, każde z swoim własnym zestawem dziwactw i przykrości związanych z zarządzaniem nimi.

Konsolidacja

Tak jak i w przypadku komputerów, odpowiedzią na przeładowanie serwerów jest konsolidacja przestrzeni magazynowej, oddzielenie jej od serwerów i umieszczenie jej w sieci, gdzie może być dzielona pomiędzy kilka serwerów i komputerów. Dlaczego?

Jest to wydajne. Otrzymujesz dzielona pulę sieciowej przestrzeni magazynowej, którą możesz dowolnie dzielić, kawałkować i przydzielać użytkownikom, aplikacją i serwerom, wedle uznania. Rozwiązuje to problem przeładowanych serwerów sąsiadujących prawie pustymi serwerami.

Jest to łatwe do rozbudowy. Nie będziesz musiał już wyłączać swojego serwera aplikacji, aby powiększyć przestrzeń dyskową. Możesz dodać przestrzeń dyskową do sieci i uczynić ją od razu dostępną, bez żadnego wpływu na działanie twoich aplikacji.

Kiedy nadchodzi czas na wymianę serwerów na lepsze, nie jest już więcej konieczne wyrzucanie przestrzeni magazynowej razem z serwerem, albo poświęcanie czasu na przerzucanie danych z jednego serwera do drugiego. Po prostu podłączamy nowy serwer do sieci i konfigurujemy go tak, aby uzyskał dostęp do twojej sieciowej przestrzeni magazynowej.

Jest to tanie. Przestrzeń magazynowa stanowi istotną część ceny i wnętrza serwera. Oddziel przestrzeń magazynową w sieci i będziesz mógł wydać trochę więcej na serwery, albo zakupić urządzenia bardziej pewne i wydajne. Możesz również umieścić więcej serwerów na mniejszej przestrzeni, jeżeli tego chcesz, wykorzystując zwarte obudowy serwerów typu szafowego bądź kasetowego.

Masz do wyboru dwa możliwe rozwiązania sieciowego magazynowania danych: SAN i NAS.

SAN

Sieci pamięci masowej (SAN) oddzielają przestrzeń magazynową od serwerów I umieszczają ją w wyspecjalizowanej wysoko wydajnej sieci pamięci masowej, gdzie może być ona zbierana w pule i przypisywana do serwerów i aplikacji. Kiedy serwerowi skończy się wolna pamięć należy mu po prostu przydzielić więcej pamięci z SAN, a nie wyłączać serwer, aby fizycznie dołożyć pamięci.

NAS

Nic nie jest w stanie pobić prostoty NAS w spełnianiu potrzeb typowej małej firmy. Urządzenie NAS podłączane jest bezpośrednio do sieci, i tak jak serwer obsługuje pliki, nie bloki magazynowe. Istnieje wiele zalet NAS jako rozwiązania magazynowego dla małego przedsiębiorstwa.

Niezależność. Urządzenie NAS może zostać podłączone w dowolnym punkcie sieci, kompletnie niezależnie od serwerów, dostarczając pliki do każdego podłączonego do sieci komputera bądź serwera. Jeżeli komputer lub serwer ulegnie uszkodzeniu, NAS będzie dalej pracować. Jeżeli nastąpi awaria prądu, nie ma potrzeby przeprowadzać skomplikowanej rekonfiguracji. Dzięki swojej prostocie NAS może zostać włączone i po kilku minutach jest znowu w pełni funkcjonalne.

Łatwość użycia. Urządzenia NAS zwykle przysyłane są już wstępnie skonfigurowane i wystarczy je tylko podłączyć. Nie ma potrzeby przeprowadzać skomplikowanych instalacji adapterów czy systemu operacyjnego serwera. Po prostu podłączasz NAS i przeprowadzasz bardzo szybką i łatwą konfigurację, zwykle przy pomocy przeglądarki internetowej, i twój NAS jest w pełni funkcjonalny i dostępny dla twoich komputerów.

Łatwa rozbudowa. Aby uzyskać więcej przestrzeni magazynowej dzięki NAS, wystarczy, że podłączysz kolejne urządzenie NAS i w ciągu kilku minut masz w pełni działająca dodatkową przestrzeń magazynową, gotową do pracy.

Elastyczność. Obecnie niektóre rozwiązanie NAS wyposażone są również w wbudowane zdolności iSCSI, które mogą zapewnić szybkie blokowe magazynowanie dla aplikacji serwerowych, które wymagają wysokiej wydajności, podczas gdy wciąż są w stanie dzielić i drukować pliki. W niektórych przypadkach nie potrzebujesz nawet przełącznika czy specjalnego adaptera. Po prostu podłącz twój serwer bezpośrednio do portu iSCSI w obudowie NAS. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć najlepszymi cechami obydwu światów w jednym łatwym do użycia i skonfigurowania urządzeniu.

Nie zwróciłem uwagi, kiedy moje serwery stały się niezbędne dla działalności firmy. Jak mogę je chronić nie ponosząc nadmiernych kosztów?

Jeżeli twoja firma jest podobna do większości, staje się ona w coraz większym stopniu zależna od danych i technologii. O ile kiedyś okresy awarii sprzętu i utraty danych były tylko niedogodnością, o tyle dzisiaj spowodowałyby całkowitą blokadę działalności twojej firmy, szczególnie, jeżeli większość zawieranych przez ciebie transakcji ma miejsce w Internecie. Wiele małych firm musi obecnie spełniać również warunki rządowych regulacji dotyczących ochrony danych personalnych klientów.

Jak chronić swoje dane bez zbytniego nadszarpnięcia budżetu? Efektywna strategia tworzenia kopii zapasowych, połączona z technologią zwaną RAID (Redundant Array of Independent Dinks – nadmiarowa macierz niezależnych dysków) może zapewnić wysoki poziom ochrony twoich danych i nie zrujnować cię. Obydwie rzeczy można osiągnąć przy użyciu pamięci masowych podłączanych bezpośrednio, ale o wiele prostsza jest ich implementacja, jeżeli są one już wcześniej skonfigurowane w urządzeniu NAS.

RAID

Dyski twarde są o wiele pewniejszymi nośnikami niż były kiedyś, ale ciągle posiadają one części mechaniczne, które mogą zawieść. Najlepszym sposobem ochrony danych przechowywanych na dysku twardym jest przechowywanie ich na kilku dyskach twardych. Jest to technika zwana nadmiarowością, i jest to dokładnie to, co robi nadmiarowa macierz niezależnych dysków, (RAID).

RAID jest po prostu zestawem dwóch lub więcej dysków twardych, połączonych razem oprogramowaniem albo kontrolerem oprogramowania układu, który pozwala drugiemu albo trzeciemu dyskowi przejąć przechowywanie informacji. Kiedy RAID działa prawidłowo, wszystkie twoje dane pozostają bezpieczne i dostępne po awarii dysku twardego.

Istnieją różne techniki RAID wykorzystywane do ochrony danych, znane również jako poziomy RAID. Każda technika ma przypisany do siebie numer.

–              RAID 0 jest to prosta organizacja dysków dla lepszej wydajności. W przypadku RAID 0 części pakietu danych są rozkładane pomiędzy cały pakiet dysków twardych, dzięki czemu wszystkie one mogą pracować na raz dla większej wydajności. RAID 0 nie jest systemem nadmiarowym, więc nie zapewnia ochrony danych.

–              RAID 1, najprostsza forma ochrony danych. Twoje dane są zapisywane na dwóch dyskach twardych jednocześnie, więc jeżeli jeden z nich zawiedzie, drugi dalej zapewnia dostęp do twoich danych.

–              Inne popularne formy ochrony danych to poziomy RAID 5 i 6. Zapisują one twoje dane w poprzek czterech lub większej liczby dysków twardych, razem z czymś zwanym parzystością informacji, dzięki czemu można odzyskać dane, w razie awarii któregokolwiek dysków.

–              RAID 10 jest kombinacją RAID 1 i RAID 0, zapisując twoje dane na wielu parach dysków jednocześnie, aby zapewnić wysoką wydajność i bezpieczeństwo danych.

Dlaczego potrzebujesz RAID, jeżeli regularnie tworzysz kopię zapasową? Ponieważ przywracanie danych i systemów kopii zapasowej wymaga znaczącej ilości czasu i zasobów, i utracone zostaną dane nie zapisane na dysk po utworzeniu kopii zapasowej. Najlepiej jest przede wszystkim chronić się przed utratą danych, aby zminimalizować przerwy w działaniu firmy. W ciągu ostatnich pięciu lat RAID stał się bardzo opłacalnym sposobem na uzyskanie tego efektu.

Porównanie popularnych poziomów RAID

Istnieją trzy podstawowe sposoby wykorzystywania zalet RAID:

DAS RAID Możesz nabyć tradycyjny serwer zawierający pomięć podłączaną bezpośrednio z wbudowaną ochroną RAID, lub możesz podłączyć zewnętrzny RAID do twojego serwera. W obydwu przypadkach twoje dane będą doskonale chronione.

Wady:

Potrzebujesz wiedzy fachowej i czasu, aby nabyć, skonfigurować i zarządzać tradycyjnym serwerem, systemem operacyjnym i pamięcią magazynową RAID. Jeżeli twój serwer ulegnie awarii, utracisz dostęp do twoich danych. Jeżeli masz kilka serwerów, na niektórych nich zacznie się kończyć wolna pamięć, kiedy inne będą prawie puste, ale nie będzie sposobu podzielenia się tą wolną przestrzenią. Jeżeli posiadasz wiele rozwiązań RAID, a każdy z nich zarządza się innym programem, będziesz potrzebował czasu i wykwalifikowanych pracowników, aby nauczyć się obsługi ich.

SAN RAID Jeżeli już posiadasz sieć pamięci masowej, możesz zainstalować macierz dyskową, RAID w sieci SAN. Uzyskasz niesamowitą wydajność, ale będziesz również potrzebował wykwalifikowanych pracowników i wiedzę fachową, aby zarządzać siecią SAN, co może być dość skomplikowane. Właśnie, dlatego, jeżeli nie potrzebujesz wydajności do obsługi baz danych albo podobnych aplikacji, dla małej firmy lepiej jest nie inwestować w pełni rozwiniętą sieć SAN.

NAS RAID RAID, opierający się na rozwiązaniu NAS jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują wydajności SAN, ale chciały by skorzystać z zalet magazynowania sieciowego. Dlaczego?

 • NAS jest prosty w instalacji i konserwacji. Po prostu należy podłączyć go do sieci w dowolnym punkcie, przeprowadzić prostą konfigurację przez przeglądarkę internetową, i już wszystko działa.
 • NAS pozwala dzielić sieciową przestrzeń magazynowa pomiędzy wszystkie twoje komputery i serwery. Jeżeli będziesz potrzebował więcej pamięci, wystarczy podłączyć kolejny NAS.

Jeżeli zamierzasz przechowywać na NAS informacje krytyczne dla działalności twojej firmy, upewnij się, że jest on wyposażony w wbudowany RAID. Wiele z tych rozwiązań jest. Na który poziom RAID się zdecydujesz, zależy to już tylko od twojego budżetu i poziomu wydajności i ochrony, jaki pragniesz uzyskać. RAID 10 zapewnia maksymalny poziomu ochrony, zaraz za nim są RAID 6 i RAID 1, ale w ich przypadku, wykorzystywana przestrzeń użytkowa będzie o wiele mniejsza niż uzyskałbyś w standardowej konfiguracji RAID 5.

Jeżeli wymagasz wydajności przestrzeni dyskowej opartej na NAS, dla obsługi konkretnej aplikacji, na przykład e-mail czy bazy danych, powinieneś zainteresować się urządzeniami NAS, obsługującymi iSCSI, i mogącymi przydzielić część przestrzeni dla szybkiej blokowej wydajności. Jeżeli nabędziesz jedno z tych urządzeń NAS/SAN, będziesz miał to, co najlepsze w obydwu rozwiązaniach – prostotę NAS i wydajność SAN.

Kopia zapasowa

RAID zapewni, że twoje dane będą dostępne nawet w przypadku awarii dysku, ale nie ochroni ich w przypadku poważnej awarii systemu, klęski żywiołowej, uszkodzenia danych czy zarażenia wirusem. Dlatego właśnie powinieneś również tworzyć kopię zapasowe swoich danych, jako drugi stopień ich ochrony. I najlepiej, przechowywać je poza miejscem pracy.

Zagadnienia tworzenia kopii zapasowych serwerów, są bardzo podobne do zagadnień związanych z tworzeniem kopii zapasowych komputerów, które zostały dogłębnie omówione w paragrafie 4.

Rozwiązania taśmowe maja wiele zalet, jeżeli chodzi o tworzenie kopii zapasowych serwerów. Są one tanie i łatwo je przenosić. Niestety są one zbyt wolne dla wielu firm prowadzących interesy na całym świecie, będących ściśle powiązanymi z kooperantami. Po prostu nie są oni w stanie pozwolić sobie na tak długie okresy przestoju. Zarządzanie taśmami wymaga wykwalifikowanej obsługi, jak również potrzebny jest serwer, aby zaimplementować i zarządzać tworzeniem kopii zapasowych poprzez sieć.

Dlatego właśnie tyle organizacji wybrało rozwiązania tworzenia kopii zapasowych serwerów, oparte na dyskach twardych. Dysk jest szybkim i relatywnie tanim nośnikiem kopii zapasowej, który może pomóc zredukować, albo nawet wyeliminować okres przestoju potrzebny na stworzenie kopii zapasowej.

Dysk twardy pozwala również na użycie innych technologii, które mogą zapewnić dodatkowy poziom ochrony danych:

Migawka (Snapshot) tworzy obraz systemu plików i danych na dysku w tym danym momencie, bez zakłócania pracy aplikacji.

Replikacja tworzy i utrzymuje repliki twojego dysku twardego w wybranej lokacji. Repliki mogą być tworzone i uaktualniane poprzez sieć internetową asynchronicznie, co znaczy od czasu do czasu – na przykład kilka razy dziennie – albo mogą być uaktualniane synchronicznie, co oznacza, że za każdym razem, kiedy nowe dane zapisywane są na oryginalnym dysku, zapisywane są one również w replice. Replikacja synchroniczna bywa nazywana metodą dysków lustrzanych (mirroring). Replikacja może być dość kosztowna i trudna w zarządzaniu, ale jest to potężne rozwiązanie do ochrony danych, dla firm, które potrzebują bardzo wysokiego poziomu ochrony danych.

Piękno dyskowych rozwiązań do ochrony danych polega na tym, że wszystkie te procesy mogą zostać zautomatyzowane i będą się odbywać bez potrzeby ingerencji z strony pracowników.

Dyskowe tworzenie kopii zapasowej może się odbywać poprzez DAS, NAS, a nawet SAN.

Tworzenie kopii zapasowej przez DAS Jeżeli masz mało serwerów, użycie pamięci podłączanej bezpośrednio jako nośnika kopii zapasowej jest wykonalnym rozwiązaniem. Ale może się ono stać nieporęczne wraz ze wzrostem liczby serwerów, a tworzenie kopii zapasowej stworzy wąskie gardło przepustowości w twojej sieci LAN.

Tworzenie kopii zapasowej przez SAN Tworzenie kopii zapasowej poprzez SAN jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ odciąża twoją sieć danych z tworzenia kopii zapasowej, gdzie mogłyby pojawiać się problemy z przepustowością. Jeżeli masz już zainstalowaną sieć SAN, albo potrzebujesz dodatkowej stabilnej wydajności, którą SAN zapewni twoim aplikacjom baz danych czy aplikacjom powiadamiającym, to tworzenie kopii zapasowej przez SAN ma sens. Z drugiej strony, SAN wymaga znaczących nakładów czasu i wiedzy fachowej, aby nim zarządzać, nie ma, więc sensu wprowadzać go tylko jako rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w małej firmie.

Tworzenie kopii zapasowej przez NAS Tworzenie kopii zapasowej poprzez NAS jest świetnym rozwiązaniem dla małych firm, ponieważ urządzenia NAS są łatwe w instalacji i utrzymaniu. Wiele urządzeń jest wyposażonych we własne wbudowane oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, które może zostać użyte do tworzenia kopii zapasowych twoich serwerów sieciowych na urządzeniu NAS. Wiele z tych urządzeń posiada również wbudowane możliwości kopiowania plików z NAS do NAS, albo z NAS do zewnętrznej pamięci magazynowej, w celu jeszcze lepszego zabezpieczenia danych. Jeszcze inne urządzenia NAS pozwalają na tworzenie kopii zapasowych w internetowych usługach ochrony danych, dzięki czemu twoje krytyczne dane mogą być przechowywane poza miejscem pracy, skąd mogą zostać odzyskane w razie klęski żywiołowej. Zaleta: otrzymujesz kopię zapasową poza siedzibą firmy, bez wszystkich kłopotów związanych z taśmami.

Jeżeli zdecydujesz się na rozwiązanie NAS, szukaj produktów, które zawierają te cechy, i pozwalają w pełni zautomatyzować i zaplanować tworzenie pełnych i przyrostowych kopii zapasowych. Przyrostowe kopie zapasowe, kopiują tylko te dane, które uległy zmianie lub zostały utworzone od ostatniej kopii zapasowej.

Jeżeli zdecydujesz, że jest ci niezbędne tworzenie kopii zapasowej poprzez SAN, dla danych z jednej albo dwóch aplikacji, takich jak baza danych czy e-mail, rozejrzyj się za urządzeniem NAS, które pozwala podzielić je, aby częściowo obsługiwało bazującą na SAN pamięć magazynową. Dzięki temu uzyskasz to, co najlepsze w obydwu rozwiązaniach: prostotę NAS i szybkie tworzenie kopii zapasowych SAN.

E-mail jest najpopularniejszą aplikacją w mojej firmie. Jaki jest najlepszy sposób przechowywania danych Microsoft Exchange?

Jeżeli twoja firma jest taka jak inne, najprawdopodobniej działacie w dużym stopniu w oparciu o e-mail. Właściwie, większość firm obecnie bardziej opiera się, jeżeli chodzi o komunikacje, na mailu niż na telefonie. Bardzo często listy elektroniczne służą jako zapis transakcji, i muszą być one z powodów prawnych przechowywane przez długi czas. W końcu zacznie nam brakować na nie miejsca.

Przestrzeń magazynowa podłączana bezpośrednio (Direct Attached Storage – DAS) jest oczywistym rozwiązaniem dla przechowywania danych Microsoft Exchange. Aczkolwiek, po pewnym czasie, w którym twój system Exchange i jego dane będą rosły, może się okazać, że na DAS też zaczyna brakować wolnej pamięci.

Niestety w przeciwieństwie do dzielenia plików i drukarek, NAS nie jest specjalnie dobrą, wysoko wydajną przechowalną danych dla Microsoft

Exchange. Właściwie to Microsoft Exchange nie obsługuje magazynowania na NAS. Dlaczego? Microsoft Exchange jest środowiskiem magazynowania bazy danych który o wiele lepiej współpracuje z przestrzeniami dyskowymi opartymi na blokowej architekturze, niż z opartym na plikowej architekturze NAS.

Aczkolwiek, istnieją już na rynku urządzenia NAS obsługujące poza standardowymi protokołami NAS, dodatkowo iSCSI. Dzielona przestrzeń magazynowa w urządzeniu iSCSI wygląda dla głównego serwera jak jeden z jego dysków wewnętrznych, i czyta on z niego i zapisuje na nim dane nie w plikach a blokach. Wiele urządzeń NAS może być używanych jednocześnie do obsługi plików, jak i jako urządzenie magazynujące iSCSI.

Kiedy używasz jednego z tych urządzeń NAS, dostajesz to co najlepsze w obydwu rozwiązaniach: szybką blokową pamięć magazynową dla serwera Microsoft Exchange, i łatwe w użyciu rozwiązanie dzielenia plików i drukarek dla twojej sieci.

Upewnij się, że urządzenie NAS obsługujące iSCSI, które chcesz nabyć zostało certyfikowane przez Microsoft, to znaczy, że zostało przetestowane przy standardach Microsoft i spełnia wszystkie wymagania techniczne i bez żadnych problemów współpracuje z Microsoft Exchange.

Co zrobię, jeżeli nastąpi problem z obsługą magazynowania danych, kiedy nie będzie mnie w biurze?

Jest weekend albo późne popołudnie, a ktoś z twoich pracowników nie może dostać się do swoich plików. Czy ty, albo ktoś z twoich współpracowników musicie rzucić wszystko i udać się do biura, aby naprawić ten błąd? A może musicie powiedzieć temu pracownikowi, że musi poczekać do jutra, albo końca weekendu nim dostanie się do swoich plików?

Jeżeli twoja przestrzeń magazynowa działa w oparciu o NAS, może ona oferować oparty na przeglądarce internetowej interfejs do zarządzania, który pozwoli ci uzyskać bezpieczny, zdalny dostęp do NAS. Dzięki przeglądarce internetowej możesz nawet monitorować i rozwiązywać problemy z twojego iPhona, kiedy spacerujesz po ulicy.

W zależności od tego, jakiego urządzenia NAS używasz, będziesz w stanie zmienić jego ustawienia, stworzyć i przydzielić foldery, zaplanować tworzenie kopii zapasowych, a nawet odebrać generowany przez system alarm, nim twoi użytkownicy odkryją problem.

Jeżeli szukasz rozwiązania dla małej firmy, którym będziesz w stanie bez problemów zarządzać, urządzenie NAS z opartym o przeglądarkę zdalnym zarządzaniem wydaje się być doskonałym wyborem.

Jestem w podróży a potrzebuje jakiegoś pliku. Co powinienem zrobić?

Ile razy zdarzyło ci się być na ważnym spotkaniu biznesowym, podczas którego uświadamiałeś sobie, że nie masz ze sobą ważnego pliku z prezentacją czy arkusza z danymi? Na szczęście istnieje proste rozwiązanie, które może zapobiec takim sytuacjom.

Wiele urządzeń NAS posiada opcję zdalnego dostępu, która pozwala ci podłączyć się i używać przestrzeni magazynowej NAS za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej. Po prostu wpisujesz wcześniej skonfigurowany adres URL urządzenia NAS, logujesz się swoją nazwą użytkownika i hasłem, i już masz dostęp do swoich plików i folderów. Możesz czytać i ściągać pliki z NAS, albo ładować uaktualnione dokumenty, zdjęcia, filmy wideo z twojego laptopa do urządzenia NAS w każdym momencie, z dowolnego punktu na świecie.

Upewnij się, że urządzenie NAS oferuje bezpieczny, szyfrowany dostęp, który jest zwykle zapewniany przez SSL. Upewnij się również, że zapewnia ono możliwość ustanowienia bezpiecznego wejścia dla gości, abyś mógł udzielić częściowego dostępu swoim zaufanym pracownikom, partnerom czy wykonawcom, do niektórych plików, i aby nie mieli oni dostępu do reszty zawartości dysku.

Pomocy! Mam zbyt dużo serwerów! Słyszałem coś o wirtualizacji serwerów, co to jest, i co to oznacza dla mojego magazynowania danych?

Serwery maja czasami nawyk mnożenia się jak króliki, zwłaszcza, jeżeli twój biznes opiera się w dużym stopniu na sieci i aplikacjach sieciowych. Nim się zorientujesz będziesz otoczony masą serwerów, które są drogie, energochłonne i trudne w zarządzaniu. Może się również okazać, że twoje starszne, niezwykłe ważne dla działalności przedsiębiorstwa aplikacje działają na starych, niewydolnych serwerach, podczas gdy najnowsze, mniej ważne aplikacje działają na nowiutkim sprzęcie, posiadającym jeszcze dużo niewykorzystanej mocy przerobowej.

Ta sytuacja jest powszechnie znana jako „mnożenie się serwerów”, i jak w przypadku DAS jest ona niewydajna i kosztowana. Aczkolwiek istnieje na nią lekarstwo, a nazywa się ono „wirtualizacja serwerów”.

Wirtualizacja serwera obejmuje cały serwer, włączając w to system operacyjny i oprogramowanie i abstrahuje go od elementów konstrukcyjnych serwera.

Dzięki wirtualizacji serwera można upakować kilka takich zamkniętych wirtualnych serwerów, każdy ze swoim własnym systemem operacyjnym i oprogramowaniem, w jeden fizyczny serwer, bez martwienia się, że będą sobie nawzajem przeszkadzać. Można nawet umieścić serwer z systemem operacyjnym Windows obok serwera z Linuxem (albo innym dowolnym systemem operacyjnym) na jednym fizycznym serwerze, i nic się nie będzie działo. Wszystkie te zamknięte serwery pracują na warstwie zwanej hypervisiorem wirtualizacji, która izoluje i zarządza oddziaływaniami pomiędzy wirtualnymi serwerami i serwerem fizycznym. Rozwiązania do wirtualizacji serwerów dostępne są u wielu różnych dostawców, z których najlepszy jest VMware, który był pionierem w tej dziedzinie na serwerach X86, Microsoft i Citrix.

Zalety wirtualizacji są wielorakie:

Nie występuje “mnożenie się serwerów Dzięki wirtualizacji możesz pomieścić kilka serwerów wirtualnych w jednym serwerze fizycznym i zredukować liczbę serwerów fizycznych o połowę, a nawet więcej. Oszczędzasz na sprzęcie, kosztach zasilania i chłodzenia, jak i na obciążeniu związanym z zarządzaniem dużą liczby serwerów fizycznych.

Zwiększona elastyczność biznesowa W przeciwieństwie do serwerów fizycznych, które muszą zostać zamówione, dostarczone i skonfigurowane, serwery wirtualne mogą zostać stworzone na istniejącym serwerze fizycznym w ciągu kilku minut. Przeniesienie serwera wirtualnego z jednego do drugiego serwera fizycznego też trwa tylko kilka minut i jest niezwykle proste. Dzięki wirtualizacji serwerów, firmy mogą wyposażyć nowe inicjatywy w sprzęt w ciągu kilku godzin lub dni, zamiast tygodni czy miesięcy.

Opłacalne odzyskiwanie danych w razie awarii Wyszukane biznesowe scenariusze zachowania ciągłości biznesowej, takie jak replikacja z jednego miejsca do innego, kiedyś wymagały identycznego sprzętu w każdej lokacji. Serwer w lokacji zapasowej zasadniczo nie robił nic, do momentu aż był potrzebny podczas awarii. Wirtualizacja pozwala na replikację fizycznego lub wirtualnego serwera do wirtualnego serwera pracującego na jakimkolwiek serwerze fizycznym.

Serwery znajdujące się w lokacji zapasowej mogą nawet obsługiwać inne aplikacje, w czasie przejmowania wirtualnych replik, dzięki czemu koszty zachowania ciągłości biznesowej znacząco spadają.

Magazynowanie sieciowe jest najbardziej rentownym rozwiązaniem wirtualizacji serwerów, zwłaszcza, jeżeli zamierzasz używać narzędzi takich jak VMware’s VMotion, aby przenosić wirtualne serwery z jednego serwera fizycznego do drugiego.

Rozwiązania do wirtualizacji generalnie współpracują tak z urządzeniami NAS jak i z SAN.

NAS tworzy świetne, umiarkowanie drogie rozwiązanie, które jest łatwe w konfiguracji i użyciu do implementacji wirtualizacji serwerów. Upewnij się, że twoje urządzenie NAS było testowane i uzyskało certyfikat twojego rozwiązania do wirtualizacji, czy jest to VMware, Microsoft, Citrix, czy jakikolwiek inny dostawca. Dla opartych na wirtualnych serwerach aplikacji, które wymagają blokowej wydajności SAN, poszukaj urządzenia NAS, które pozwoli ci przydzielić część pamięci, dla opartej na SAN przestrzeni magazynowej.

Każdy rodzaj magazynowania sieciowego musi mieć bardzo wysoki poziom niezawodności, jeżeli ma on byś dzielony pomiędzy wiele aplikacji bądź użytkowników. Jeżeli zamierzasz połączyć wirtualizację z NAS, upewnij się, że wybrane przez ciebie urządzenie oferuje tolerujące błędy, niezawodne rozwiązania takie jak RAID i obsługuje zasilacze awaryjne, które będą dostarczać zasilanie w przypadku przerwy w dostawie prądu. Niektóre urządzenia NAS są dostarczane również z dyskami wymienialnymi przez użytkownika, dzięki czemu możesz je szybko przywrócić do pracy w razie awarii dysku twardego.

Z jakich innych przydatnych dla małych firm aplikacji mógłbym skorzystać dzięki mojemu urządzeniu NAS?

Zaletą urządzeń NAS, poza niskimi kosztami użytkowania i łatwością obsługi, jest to, że często są one wyposażone w cechy, które czynią niezwykle prostym implementacje bardzo ważnych dla małych przedsiębiorstw funkcji.

Serwer medialny Niektóre urządzenia NAS mają wbudowany serwer medialny, który pozwala na strumieniowe podawanie filmów i innej zawartości komputerom i innym urządzeniom, poprzez sieć albo Internet.

Ładowanie zdjęć Niektóre urządzenia NAS są wyposażone w proste narzędzia do automatycznego ładowania zdjęć do sieciowej przestrzeni magazynowej, przy użyciu portu USB, albo bezprzewodowego Blutotooth. Te cechy mogą być szczególnie przydatne w branżach takich jak ubezpieczenia czy nieruchomości, gdzie dość często robi się zdjęcia w terenie. Dzięki zdalnemu dostępowi można załadować zdjęcia do pamięci sieciowej z dowolnej lokalizacji zaraz po ich zrobieniu.

Monitoring wideo Wiele sklepów detalicznych i innych małych przedsiębiorstw może bardzo dużo zyskać, dzięki taniemu i łatwemu w użyciu monitoringowi wideo. Sieciowe kamery IP są idealnym rozwiązaniem dla monitoringu wideo. Niektóre urządzenia NAS wyposażone są w narzędzia, które automatycznie wykrywają kamery, i zapewniają prosty interfejs, w celu ustawienia twojego systemu monitoringu. Możesz obserwować obraz „na żywo” z dowolnego podłączonego do sieci komputera, przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej, a nawet z twojego iPhone, jeżeli twój NAS oferuje zdalny dostęp opary na przeglądarce. Możesz również zaplanować nagrywanie w wybranych przez ciebie godzinach. Upewnij się, czy twoje urządzenia NAS będzie współpracować z wybranymi przez ciebie kamerami sieciowymi.

Monitory reklamowe Monitory reklamowe pojawiają się w coraz większej ilości miejsc, informując klienta o specjalnych promocjach czy okazjach.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Arbitrom, 75% badanych klientów uznaje monitory reklamowe za przydatne, a 29% z nich dokonało nie planowanego zakupu po obejrzeniu reklamy produktu na monitorze reklamowym. Monitory reklamowe mogą być drogie, ale niektóre urządzenia NAS są wyposażone w wbudowane serwery medialne, które mogą przesyłać obraz wideo do cyfrowych ramek na zdjęcia. Podłącz swoją cyfrową ramkę na zdjęcia do sieci LAN gdziekolwiek w sklepie i możesz przesłać do niej dowolną zawartość z swojego NAS, nieważne czy mają to być zdjęcia, muzyka czy film wideo.

Możliwości są nieograniczone, i zależą głównie od potrzeb twojej firmy, a otrzymujesz również solidną, przystępną cenowo macierz dyskową dla twoich plików.

Nie należy niepotrzebnie niczego komplikować

Przez wszystkie wymagania, nakazy i przepisy dotyczące małych firm i przechowywania przez nie informacji, prowadzenie firmy i zapewnienie danym odpowiedniego poziomu ochrony może być momentami przytłaczające. Dlatego tak ważnym jest, aby nie komplikować niczego niepotrzebnie. Jeżeli twoje potrzeby mogą zostać spełnione przez NAS, zamiast przez w pełni oprzyrządowany serwer, to wybierz NAS. Jeżeli wydaje ci się, że potrzebujesz wydajności SAN, dla konkretnych aplikacji, albo ochrony plików, zobacz czy nie dałoby się spełnić tych potrzeb dzięki NAS, który oferuje część przestrzeni magazynowej SAN.

Jeżeli żyjesz na obszarze, na którym zdarzają się huragany, powodzie albo trzęsienia ziemi, i musisz posiadać kopię zapasową swoich danych poza miejscem pracy, zastanów się, czy nie lepiej będzie ci wykupić usługę sieciowego przechowywania danych niż ustanawiać własne zapasowe centrum przechowywania danych. Nie komplikuj niepotrzebnie spraw, a będziesz mógł poświęcić więcej czasu i środków na prowadzenie firmy, niż na rozwiązywaniu problemów związanych z złożonością rozwiązań technicznych.

Źródło: Iomega


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x