Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Samsung S5570 GALAXY Mini

Samsung S5570 GALAXY Mini to najnowsza, niskobudżetowa propozycja koreańskiego giganta. Najważniejszą cechą tego modelu, która wyróżnia go spośród „zwykłych” telefonów z dotykowym ekranem to system Google Android, który czyni go smartfonem, zatem GALAXY Mini oferuje funkcjonalność telefonów z najwyższej półki, zachowując przy tym niewielkie gabaryty. Samsunga GALAXY Mini można wygrać w naszym konkursie, do którego zapraszamy wszystkich naszych czytelników!

Co w pudełku?

 • Poza telefonem i baterią, w małym pudełeczku znajdziemy:
 • Małą, podróżną ładowarkę zakończoną wtykiem microUSB
 • Przewód USB
 • Kartę pamięci microSD 2 GB z adapterem
 • Zestaw dokumentów

Podobnie jak przy Samsungu GALAXY Ace, producent postanowił pomniejszyć zestaw sprzedażowy o słuchawki.

Obudowa

Samsung GALAXY Mini to niewielki telefon, zamknięty w eleganckiej obudowie. Jego gabaryty wynoszą zaledwie 110 x 61 x 12 mm przy wadze 109 g sprawiają, że telefon dobrze leży w dłoni. Obudowa została wykonana w całości z plastiku, który jest dobrej jakości (na pewno znacznie lepszej, niż Samsung GALAXY Ace). Elementy obudowy są ze sobą bardzo dobrze dopasowane, przez co telefon sprawia wrażenie solidnego.

Na przednim panelu telefonu znajdziemy głośnik służący do telefonowania, dotykowy wyświetlacz (3,14”) oraz trzy klawisze (home, back oraz menu). Czym wyróżnia się ten model na tle innych Samsungów z dotykowym ekranem? Patrząc na samą obudowę można stwierdzić, że z pewnością telefon jest nieco szerszy niż inne modele tego producenta. Dzięki temu, istnieje możliwość wygodnego pisania na tzw. małej klawiaturze QWERTY.

Po bokach zostały umieszczone przyciski służące do regulacji głośności po lewej stronie, a po prawej guzik odpowiedzialny za blokowanie ekranu dotykowego oraz włączanie urządzenia. Poniżej włącznika znalazł się slot kart microSD, który umożliwia wymianę pamięci w trybie hot-swap, czyli bez konieczności wyłączania urządzenia. Wszystkie złącza zostały umieszczone na górze telefonu. Producent umieścił port microUSB zakryty zaślepką (która niestety jest dość ciężka w użyciu) oraz złącze Jack 3,5 mm służące do podłączenia słuchawek. Z tyłu telefonu znajduje się soczewka aparatu fotograficznego oraz głośnik, który został zainstalowany na wypukleniu u dołu obudowy.

Wyświetlacz tego telefonu został wykonany w technologii pojemnościowej i ma dobrą reakcję na dotyk. Rozdzielczość to zaledwie 320 x 240 pikseli (czyli tyle, ile w telefonach z ekranem 2.0” typu Nokia E51, 6300). Prawa fizyki są nieubłagane. W związku z tym na ekranie widać każdy, poszczególny piksel, ponieważ rozdzielczość ta jest rozciągnięta na zbyt dużej powierzchni. Jednakże jakość obrazów oferowana przez S5570 jest akceptowalnej jakości, ponieważ ekran wyświetla naturalne barwy, oferuje także dobry kontrast. Ale nie można zapominać, ze ten model to telefon z najniższej półki, jeśli chodzi o smartfony.

Android OS

Tym, co wyróżnia ten telefon na rynku, to właśnie zainstalowany system operacyjny Google Android w wersji 2.2. Procesor o mocy 600 MHz zapewnia szybką i stabilną pracę tego urządzenia. Dzięki ogromnymi możliwościami systemu Android GALAXY Mini zyskuje bardzo dużo możliwości, które spotykane są w smartfonach z wysokiej półki. Między innymi jest to bardzo wygodne przeglądanie zasobów Internetu, możliwość instalacji wielu przydatnych aplikacji oraz gier. Zatem ten telefon można śmiało nazwać multimedialnym potworem w segmencie telefonów z niskiej półki. Ważną informacją dla obecnych i przyszłych użytkowników tego modelu jest zapewniona przez producenta aktualizacja systemu do wersji 2.3, która ma usprawnić działanie telefonu, jak i nieznacznie poprawić czas pracy urządzenia na baterii.

 

Połączenia i wiadomości

Jakość połączeń telefonicznych oferowana przez model S5570 określam jako średnią. Zazwyczaj w telefonach jakość dźwięku jest dobra, a sam głośnik na najwyższym poziomie głośności jest po prostu zbyt cichy, by móc porozmawiać w głośnym otoczeniu. W tym modelu jest zupełnie inaczej. O ile dźwięk jest dość głośny, o tyle brakuje mu nieco jakości. Przed wszystkim głos rozmówcy wydaje się być zbyt płytki, stłumiony, co powoduje dyskomfort podczas prowadzenia długiej konwersacji telefonicznej. Podobnie jak w innych telefonach Samsung, obsługa telefonu w tej kwestii pozostaje niezmienna. W jednym miejscu znajdują się wszystkie kontakty, lista ostatnich numerów czy też klawiatura, wystarczy tylko wybrać odpowiedni tryb na górnej belce.

Smartfon oferuje również możliwość wysyłania oraz odbierania wiadomości SMS, MMS oraz e-mail. Do tych dwóch ostatnich wymagane jest połączenie z Internetem, za które bez pakietu można słono zapłacić, co jest normalne we wszystkich telefonach pracujących w oparciu o platformę Android. Samsung standardowo instaluje w swoich urządzeniach klawiaturę ekranową SWYPE, która z pewnością ułatwia wprowadzanie tekstu za pomocą dotykowego ekranu telefonu (polega on na łączeniu literek w celu utworzenia słów). Wiadomości wyświetlane są jako dialog w chmurkach, co doskonale znane jest z wielu innych telefonów różnych producentów.

Aparat fotograficzny

Samsung S5570 został wzbogacony o aparat fotograficzny z matrycą trzech megapikseli. Nie posiada on diody LED ani funkcji autofocus, przez co aparat przestaje spełniać swoje zadania w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Telefonem nie zrobimy również czytelnego zdjęcia kartki z tekstem z niewielkiej odległości. Na tym kończą się wady aparatu. Jakość wykonanych fotografii wykonanych za dnia na dworze jest bardzo dobra. Poniżej prezentuję zdjęcia, które wykonał ten model:Odtwarzacz muzyki i radio

Podobnie jak w modelu Samsung GALAXY Ace, GALAXY Mini oferuje identyczny odtwarzacz muzyki. Posiada on korektor oraz inne ustawienia, które poprawiają komfort słuchania utworów muzycznych. Obsługa jest banalnie prosta dzięki wygodnemu interfejsowi znanemu z innych modeli. Podobnie jak w Ace, zabrakło zestawu słuchawkowego, dlatego też aby móc cieszyć się możliwościami przenośnego odtwarzacza, należy kupić je we własnym zakresie. Na szczęście producent nie zapomniał o zainstalowaniu złącza Jack 3,5 mm, które umożliwia podłączenie dowolnych słuchawek. Niestety, jakość dźwięku oferowana przez S5570 jest zaledwie podstawowa. Z pewnością mogę odradzić ten model osobom, które zamierzają wykorzystywać go jako odtwarzacz muzyczny. Standardowo w menu telefonu można znaleźć radio, które podobnie jak w innych telefonach Samsung, nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Internet

Samsung GALAXY Mini oferuje bardzo dobrą przeglądarkę Internetową, podobnie jak wszystkie inne telefony pracujące w oparciu o platformę Android. Niestety, telefon nie obsługuje treści flash. Mimo wszystko, przeglądarka zasługuje na pochwałę. Aby móc jeszcze wygodniej korzystać z zasobów Sieci, polecam zainstalować Operę Mobile (lub Mini, jeśli ktoś zamierza korzystać z transmisji danych przez technologię EDGE). Smartfon oferuje szybki dostęp do Internetu dzięki zastosowaniu modułu WLAN oraz HSDPA (do 7,2 Mbps).

Bateria

Ogniwo zasilające model S5570 zostało wykonane w technologii litowo-jonowej i oferuje pojemność 1200 mAh. Nie jest to zbyt duża pojemność, patrząc na dość duże zapotrzebowanie na energię przez system Android i połączenie z Internetem. W rzeczywistości bateria wystarcza na 2-3 dni średniego użytkowania telefonu z włączoną synchronizacją poczty, pogody oraz ciągłym połączeniem z Internetem. O ile nie jest to imponujący wynik w telefonach z niskiej półki, o tyle zadowalający patrząc na inne smartfony z Google Android. Za jakiś czas producent ma udostępnić aktualizację systemu Android do wersji 2.3, która m.in. ma usprawnić zarządzanie energią, co w efekcie ma się przełożyć na dłuższy czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Pokuśmy się o kilka słów podsumowania

Samsung GALAXY Mini to idealna propozycja dla osoby, która szuka modnego, mobilnego urządzenia, które zapewni łączność ze światem nie tylko za pomocą połączeń głosowych, czy też wiadomości SMS, ale również umożliwi w wygodny sposób przeglądanie Internetu, pobieranie wielu ciekawych aplikacji oraz gier. Smartfon można nabyć za bardzo atrakcyjną cenę u operatorów, ale także w serwisie Allegro, gdzie nowe egzemplarze są dostępne już za ponad 350 PLN. Zatem urządzenie to polecić mogę każdemu, kto szuka taniego i wszechstronnego telefonu.

Telefon można wygrać w naszym fotograficznym konkursie, w którym do udziału zapraszamy wszystkich Czytelników PlusBloga!

Wady:

 • Niska rozdzielczość wyświetlacza
 • Niezbyt dobra bateria – jak we wszystkich smartfonach z Google Android
 • Niezbyt dobra jakość odtwarzacza muzyki
 • Przeciętna jakość połączeń głosowych

Zalety:

 • System operacyjny Google Android
 • Zapewnione wsparcie systemu do wersji 2.3
 • Elegancka, dobrze wykonana obudowa
 • Niewielka cena w stosunku do możliwości
 • Dobrej jakości aparat fotograficzny (w dobrych warunkach oświetleniowych)

Autor: Piotr Kowalik

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x