Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Test: Nokia E72

Telefony serii E należą do grupy telefonów biznesowych. Nokia w bardzo niedługim czasie znalazła ogromną ilość zwolenników tej serii. Telefony te cechowały się bezawaryjnością, porządnym wykonaniem, dobrymi bateriami oraz pracowały pod kontrolą systemu Symbian. Nokia wprowadziła już kilka modeli, które wyróżniały się pełną klawiaturą Qwerty. Były to modele E61, E61i oraz E71. Nie musiało minąć wiele czasu, aby Nokia E72 zdobyła wyróżnienie w kategorii Produkt Roku – rozwiązanie mobilne dla biznesu. Czy postawione wielkie zadanie przed Nokią E72, jakim jest niewątpliwie zastąpić kultową dziś Nokię E71 zostanie spełnione? Zapraszam do lektury testu.

Zestaw

Nokia E72 z pewnością pochwalić się może bardzo bogatym zestawem od producenta. Kupując telefon dostajemy z nim wszystkie możliwe akcesoria. Ogromny plus dla Nokii.

Zestaw składa się z:

 • Telefon Nokia E72
 • Bateria li-pol 1500 mAh BP-4L
 • Przewód USB CA-101D
 • Zestaw słuchawkowy WH-601
 • Energooszczędna ładowarka AC-8E
 • Karta pamięci microSD 1GB
 • Porządny i wygodny pokrowiec
 • Rączka ułatwiająca korzystanie z telefonu
 • Szmatka do przecierania ekranu lub obudowy

Budowa

Telefon wykonany jest z wysokiej jakości materiałów- stali oraz plastiku. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane ze sobą, tak więc nie ma mowy o żadnym nieprzyjemnym skrzypieniu, ruszaniu się poszczególnych elementów oraz odstawaniu czegokolwiek. Tylny panel stanowi klapka od baterii oraz aparat i głośnik. Klapka wykonana jest całkowicie ze stali, posiada bardzo przyjemny wzorek, który sprawia, że telefon nie wysmyknie się z dłoni. Powyżej klapki baterii znajduje się aparat 5 Mpx oraz głośnik. Aparat nie posiada żadnego zabezpieczenia, mało tego- umiejscowiony jest na wypukleniu telefonu co może sprawić, że szkiełko aparatu może dość szybko ulec zniszczeniu.

Przedni panel tworzy głośnik rozmów, kamera VGA do prowadzenia wideo-rozmów, czujnik światła, poniżej znajduje się wyświetlacz oraz pełna klawiatura, a pod nią mikrofon.

Lewy bok obudowy tworzy tylko złączę microUSB oraz microSD, które są zabezpieczone zaślepkami. Zaślepki sprawiają wrażenie porządnych, nie powinno nic się z nimi stać nawet po długiej eksploatacji telefonu. Po prawej stronie telefonu są tylko trzy przyciski- dwa do regulacji głośności oraz jeden służący do uruchamiania poleceń głosowych. Zdecydowanie zabrakło przycisku aparatu. Dół telefonu tworzy tylko i wyłącznie złączę ładowarki oraz miejsce przypięcia smyczy bądź rączki.

System

Nokia E72 jest oparta o platformę Symbian S60 trzeciej edycji. W porównaniu do starszych wersji tego systemu nie ma wielkich zmian. Wygląd ikon menu uległ minimalnej zmianie. Telefon pracuje stabilnie, nie zawiesza się nawet podczas pracy wielozadaniowej.

Połączenia

Jak przystało na telefony klasy biznesowej, jest to bardzo ważna kwestia. Nokia E72 spełnia się w tej kwestii niemalże wzorowo. Przede wszystkim jakość rozmów jest idealna. Nawet najbardziej wymagający użytkownicy docenią jakość połączeń oraz ich głośność. Rejestr telefonu jest bardzo rozbudowany. Jedyną jego wadą (z resztą jak wszystkich telefonów opartych na platformie Symbian) jest to, że może on trwać maksymalnie 30 dni. Dla niektórych to trochę za mało. W rejestrze można znaleźć wszystkie informacje o ruchu telefonicznym, wiadomościach SMS i transmisji danych. Poczynając od najprostszych danych takich jak połączenia odebrane, nieodebrane czy wybierane numery, idąc dalej przez czas połączeń, pakiety danych a kończąc na całkowitym ruchu telekomunikacyjnym w ciągu ostatnich 30 dni. Książka telefoniczna jest maksymalnie rozbudowana- można dodać do niej wszystkie dane, nawet adresy e-mail, stanowisko, nazwę firmy itd. Maksymalna ilość danych zapisanych w książce telefonicznej uzależniona jest jedynie od ilości wolnej pamięci współdzielonej.

Wiadomości

Klawiatura Qwerty pomaga w bardzo szybkim wprowadzaniu danych.  Edytor wiadomości jest banalnie prosty. Brakuje tylko listy z ostatnio używanymi numerami. Jak wspomniałem wcześniej, E72 jest biznesowym telefonem, więc nie możne zabraknąć obsługi klienta e-mail. Obsługa poczty jest bezproblemowa. Istnieje bardzo dużo ustawień dotyczących pobierania wiadomości, choćby można wybrać co jaki czas ma być sprawdzane czy są nowe wiadomości e-mail. Nie zabrakło także możliwości wysyłania wiadomości multimedialnych MMS. Pamięć wiadomości jest taka sama jak w przypadku książki telefonicznej, czyli uzależniona od wolnej pamięci telefonu. Warto także wspomnieć o tym, ze wiadomości mogą być zapisywane na karcie pamięci. Obsługa wiadomości za pomocą Nokii E72 jest czystą przyjemnością!

Bateria

Zastosowane ogniwo BP-4L zostało wykonane w technologii litowo- polimerowej. Jego pojemność jest bardzo duża, wynosi aż 1500 mAh. Pozwala to na bardzo dobre wyniki podczas pracy telefonu na pojedynczym ładowaniu. Patrząc pod kątem, że jest to smartphone bateria wytrzymuje w nim niezwykle długo. Przy częstym korzystaniu z rozmów (godzina dziennie), częstym pisaniu wiadomości SMS (ok. 80 dziennie) i sporadycznym korzystaniu z Internetu przy pomocy 3G lub WLAN bateria potrafiła wytrzymać ponad 2 pełne doby! Przy mniejszym użytkowaniu czas pracy wydłużył się nawet do 4-5 dni, natomiast przy niewielkim użytkowaniu telefonu czas pracy sięga nawet tygodnia. Bateria jest ogromnym atutem testowanego telefonu. Omawiając kwestię zasilania telefonu warto wspomnieć, że niestety wskaźnik naładowania baterii nie jest zbyt dopracowany. Bardzo długo telefon wskazuje poziom 7/7 kresek, natomiast gdy pojawi się poziom 6/7 kresek kolejne kreski znikają bardzo szybko.

Internet

W telefonie tej klasy nie mogło zabraknąć modułu WiFi (WLAN) oraz 3G z obsługą HSDPA (odbieranie danych do 10,2 Mb/s, wysyłanie danych do 2 Mb/s). Zastosowanie tych technologii pozwala na bardzo komfortowe korzystanie z Internetu w telefonie. Wbudowana przeglądarka dobrze wczytuje strony, nie zawiesza się, ale czasami ma problemy z szybkością- niekiedy potrafi nieskończenie długo wczytywać daną stronę (nie obejdzie się bez konieczności restartu przeglądarki). Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z darmowej przeglądarki Opera Mini lub najlepiej Opera Mobile. Wtedy strony wczytują się płynniej i bezproblemowo.

Multimedia

Aparat fotograficzny

W dzisiejszej dobie telefonów nawet najprostsze modele zostały wyposażone w tę funkcję. Telefony klasy biznesowej nie słynęły z dobrej jakości zdjęć wykonanych wbudowanym aparatem fotograficznym. W tym przypadku jest inaczej. Nokia E72 to smartfon, który został wyposażony w bardzo dobrą matrycę o rozdzielczości 5 mega pikseli, wraz z Auto Focusem oraz diodami LED. Auto Focus pozwala na zrobienie wyraźnych zdjęć tekstu z niewielkiej odległości oraz wspomaga ustawienia aparatu. Diody LED są bardzo silne i nie wpływają na złą jakość wykonanych zdjęć. Nie zabrakło również standardowo różnych ustawień bądź trybów oraz kamery. Jakość filmów również jest bardzo dobra- telefon nagrywa filmy w sporej rozdzielczości (VGA, czyli 640×480 pikseli) z prędkością 30 klatek na sekundę. Te parametry sprawiają, że filmy nagrane telefonem są płynne i dobrej jakości.

Przykładowe zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem fotograficznym:

Przykładowy klip wideo nagrany telefonem:

Radio

Testowany telefon posiada prostą aplikację do obsługi radia, w której nie zabrakło funkcji RDS. Radio jest średnio czułe, często podczas przemieszczania słychać zakłócenia bądź szum, nawet przy stacjach nadających z dużą mocą. Niestety radio wymaga dopracowania.


Odtwarzacz MP3

Smartfon, jakim jest Nokia E72 został wyposażony w stosunkowo prosty odtwarzacz plików muzycznych- MP3. Posiada podstawowy korektor dźwięków oraz możliwość tworzenia list odtwarzania. Obsługuje również karty microSD w standardzie HC o pojemności do 16GB. Jakość muzyki jest bardzo dobra (zwłaszcza, że jest to telefon biznesowy). O ile standardowe słuchawki są dość dobrej jakości, o tyle są niewygodne, dłuższe noszenie ich powoduje dyskomfort. Na szczęście producent zadbał o złącze 3,5mm, tak więc można do Nokii E72 podłączyć swoje ulubione słuchawki i cieszyć się muzyką w naprawdę dobrej jakości.

GPS

Telefon E72 posiada moduł GPS ze wspomaganiem (aGPS). Wspomaganie GPS polega na tym, że telefon łączy się na chwilę z Internetem, aby szybciej ustalić aktualną pozycję. GPS w Nokii E72 działa bardzo dobrze- szybko łapie tzw. fix’a, nie zawiesza się. Nokia udostępniła zupełnie za darmo mapy Ovi, które są bardzo dokładne i funkcjonalne. Do nawigacji ze wspomaganiem wystarczy niewielki pakiet Internetowy. Nawigacja w Nokii E72 spełnia swoją rolę w bardzo zadowalającym stopniu.

Podsumowanie

Telefon Nokia E72 jest dobrym wyborem dla osób, które poszukują telefonu głównie do pracy bądź wprowadzania dużej ilości tekstu, oraz jednocześnie cenią sobie dobrą baterię. Nie zabrakło w nim także dobrej jakości aparatu wraz z AF oraz dobrej jakości odtwarzacza muzyki. Model E72 również spełni się znakomicie jako następca E71. Jest to również idealna propozycja dla osób, które chcą mieć bardzo dobrze wyposażony telefon bez dotykowego ekranu.

Wady:

 • nieprecyzyjny wskaźnik naładowania baterii
 • brak wyjścia TV
 • brak klawisza aparatu
 • zbyt wysoka cena
 • radio, które potrafi mieć problemy z czystym odbiorem fal

Zalety:

 • bardzo bogaty zestaw od producenta
 • dobrze spasowana obudowa
 • wyśmienita jakość połączeń
 • dobra bateria
 • myszka optyczna
 • dobrej jakości odtwarzacz MP3
 • Jack 3,5mm
 • microUSB z możliwością ładowania!
 • pełna klawiatura
 • pełnowymiarowa obsługa łączności (od Bluetooth poprzez WiFi kończąc na HSDPA)
 • latarka uruchamiana z pozycji klawiatury
 • dobrej jakości aparat z diodami LED i AF

Autor: Piotr Kowalik (kowcio)

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x