Przegląd ofert Mobilnego Internetu na abonament

Pewnie nie jeden z nas zastanawiał/zastanawia się nad tym, którą ofertą Mobilnego Internetu wybrać. Ten przegląd ma za zadanie, choć trochę ułatwić wybór wszystkim niezdecydowanym oraz tym, którzy nie bardzo mają czas na zagłębianie się w oferty operatorów.  Zebrałem dla was oferty Plusa, Orange, T-Mobile, Play i Cyfrowego Polsatu. W tym zestawieniu skupiłem się tylko na  podstawowych ofertach abonamentowych z modemem, dostępnych w sklepach internetowych w/w operatorów (za wyjątkiem Cyfrowego Polsatu). A więc zaczynamy…
Na samym początku musimy zastanowić się nad tym, jaki limit GB będzie dla nas najlepszy. Musimy pamiętać, że po przekroczeniu limitu transferu dostępnego w ramach abonamentu, operator ma możliwość ograniczenia prędkości Internetu, więc wybór odpowiedniego limitu jest bardzo ważny. Do odbierania i wysyłania wiadomości e-mail, przeglądania stron internetowych, komunikatora tekstowego wystarczy nam limit w granicach 2-4GB. Jeżeli oprócz tego chcemy słuchać radia internetowego, oglądać krótkie filmiki, ściągać niewielkie pliki, prowadzić wideo rozmowy np. poprzez Skype będziemy potrzebować 5-9GB. Gry Online i pobieranie większych plików zwiększą zapotrzebowanie na transfer do 10-19GB. Jeżeli zamierzamy oglądać filmy HD i pobierać duże pliki powinniśmy wybrać oferty z limitem od 20GB wzwyż (najlepiej jak najwięcej).

Musimy się liczyć z tym, że niektórzy operatorzy jak Play czy Cyfrowy Polsat oferują zasięg Internetu Mobilnego na ograniczonym obszarze naszego kraju. Wysokie prędkości Internetu osiągniemy tylko tam gdzie operatorzy świadczą usługi w technologii 3G i LTE. Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z orientacyjnymi mapkami zasięgu przed zakupem danej usługi:

Mapa zasięgu sieci Plus

Mapa zasięgu sieci Orange

Mapa zasięgu sieci T-Mobile

Mapa zasięgu sieci Play

Mapa zasięgu Cyfrowego Polsatu

Gdy już ustaliliśmy, jaki limit potrzebujemy oraz czy mamy dobry zasięg, czas zapoznać się z ofertą operatorów.

Mobilny Internet w Plusie (iPlus)

W ofercie sieci Plus do wyboru mamy 6 planów taryfowych od 35zł z limitem 2GB do 160zł z limitem 50GB. Dodatkowo użytkownik ma możliwość aktywacji usługi iPlusopobieracz która pozwala na nieograniczony transfer w wyznaczonych godzinach. Usługa dostępna jest w dwóch wariantach.  iPlusopobieracz bez limitu GB 24:00-9:00 pozwala na nielimitowany transfer od północy do 9 rano. Miesięczna opłata za usługę wynosi od 0zł do 10zł w najtańszej taryfie. Drugi wariant to iPlusopobieracz bez limitu GB 24:00-12:00 czyli nielimitowany transfer od północy do południa. Jego miesięczny koszt wynosi od 5zł do 20zł w najtańszej taryfie. Użytkownicy mobilnego Internetu w sieci Plus mogą korzystać z technologii GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA+ oraz sieci Aero2 UMTS900MHz HSPA+. Użytkownicy taryf od 60 zł wzwyż mają dodatkowo dostęp do sieci Mobyland LTE1800MHz. W ofercie sieci Plus dostępnych jest wiele modemów obsługujących wszystkie technologie w cenach już od 1zł. W ramach promocji „testuj” użytkownik otrzymuje aktywacje za 0zł, 0zł kary, jeżeli zwróci modem w ciągu 7 dni, 0 zł za abonament przez pierwsze 30 dni przy wyborze modemu HSPA+ lub LTE. Dodatkowo można otrzymać 2-letnią licencję na pakiet antywirusowy Kaspersky Internet Security 2012 za 1,23 zł.

Powyżej przedstawiona oferta dostępna jest na dzień 6 kwietnia 2012 roku w sklepie internetowym sieci Plus

Regulamin promocji Internet Mobilny dla Ciebie w sklepie internetowym

Mobilny Internet w Orange (Orange Free)

Sieć Orange oferuje Internet Mobilny w trzech wariantach: Orange Free z notebookiem, Orange Free z modemem, Orange Free Day-by-Day (opłata za każdy dzień korzystania z Intenretu). W tym zestawieniu zajmujemy się tylko ofertami z modemem wiec przyjrzymy się bliżej ofercie Orange Free z modemem.  Podobnie jak w sieci Plus, do wyboru mamy aż 6 planów taryfowych, od 19zł z limitem 0 GB do 159zł z limitem 40GB. Operator oferuje również usługę Szczęśliwe Godziny, czyli bezpłatny nielimitowany transfer od północy do 8 rano. Koszt takiej usługi wynosi 0zł oprócz taryfy Orange Free 39zł gdzie za usługę Szczęśliwe Godziny zapłacimy 20zł/m-c.  Dodatkowo w ramach abonamentu otrzymujemy pakiety smsów do Orange oraz minuty do Orange i na stacjonarne. Użytkownicy Mobilnego Internetu w sieci Orange mogą korzystać z technologii GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA+ DC a także unikalnej technologii CDMA na terenach pozamiejskich. Dodatkowym bonusem we wszystkich planach taryfowych jest półroczna e-prenumerata tygodnika WPROST.

Powyżej przedstawiona oferta dostępna jest na dzień 6 kwietnia 2012 roku w sklepie internetowym sieci Orange 

Regulamin promocji Orange Free w sklepie internetowym orange.pl

Mobilny Internet w T-Mobile (Blueconnect)

W ofercie blueconnect z modemem mamy do wyboru cztery plany cenowe, od 39,90zł z limitem 2 lub 3GB do 79,90zł z limitem 15 lub 16GB. Do wyboru mamy ofertę z rabatem 50% na abonament przez 3 miesiące lub ofertę z większym limitem. T-Mobile oferuje również usługę blueconnect noc która pozwala na bezpłatny nielimitowany transfer od północy do 9 rano. Usługa jest dostępna od taryfy 49,90zł za miesięczną opłatą 9,08zł. W taryfie 59,90zł i 79,90zł ze zwiększonym limitem danych usługa blueconnect noc jest bezpłatna. Użytkownicy Mobilnego Internetu w sieci T-Mobile mogą korzystać z technologii GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA+ DC. Użytkownik w prezencie przy zakupie modemu Huawei E353 może otrzymać wybraną grę PC (FIFA 12, Harry Potter lub Need for Speed).

Powyżej przedstawiona oferta dostępna jest na dzień 6 kwietnia 2012 roku w sklepie internetowym sieci T-mobile 

Warunki Oferty Promocyjnej “Blueconnect 39/49/59/79 z urządzeniem – oferta specjalna

Mobilny Internet w Play (Play Online All Inclusive)

Sieć Play oferuje Internet Mobilny z modemem w 6 planach taryfowych od 15zł z limitem 0,5GB (lub 30 godzin) do 119zł z limitem 40GB. Play oferuje również usługę Nocny Transfer, która pozwala na bezpłatny i nielimitowany transfer od północy do 9 rano. Usługa dostępna jest od taryfy za 39zł w ramach miesięcznej opłaty, która wynosi od 0zł do 10zł. Sporą zaletą jest, że modem możemy otrzymać już z umową na 12 miesięcy. Użytkownicy Internetu Mobilnego w Play mogą korzystać z technologii UMTS900MHz HSPA+ oraz UMTS2100MHz HSPA+. Warto zaznaczyć, że Internet Mobilny w Play nie działa w sieciach partnerów roamingowych (Plus i Orange). W ramach abonamentu każdy użytkownik dowolnej taryfy otrzymuje usługę Pakiet Społecznościowy, która pozwala na nielimitowany dostęp do wybranych portali (Facebook i nk).

Powyżej przedstawiona oferta dostępna jest na dzień 6 kwietnia 2012 roku w sklepie internetowym sieci Play

Regulamin Oferty Promocyjnej Play Online w sprzedaży na odległość 

Mobilny Internet w Cyfrowym Polsacie (Internet dla każdego)

Cyfrowy Polsat w swojej ofercie proponuje nam 5 planów cenowych, od 29,90zł z limitem 2GB do 119,90zł z limitem 25GB. W każdej z opcji cenowej użytkownik otrzymuje 50GB darmowego transferu do wykorzystania między północą a 8 rano. Warto zaznaczyć, że Cyfrowy Polsat, jako jedyny operator nie ogranicza prędkości Internetu po wykorzystaniu limitu danych. Po wykorzystaniu limitu opłaty za transfer danych rozliczane będą według cennika, 2 gr za 1 MB w godzinach 08:00 – 24:00:00 i 1 zł za 1 GB w godzinach 00:00:01 – 07:59:59. Użytkownik w ramach usługi Limit Internet może określić maksymalną wysokość dodatkowych miesięcznych wydatków na Internet od 0zł do 100zł. Użytkownicy Internetu Mobilnego Cyfrowego Polsatu mogą korzystać z technologii UMTS900MHz HSPA+ MIMO Aero2 oraz LTE1800MHz Mobyland (za wyjątkiem planu z limitem 2GB). W Cyfrowym Polsacie każdy klient ma możliwość sprawdzenia dostępu do Internetu w ciągu 7 dni i ewentualnej rezygnacji, jeśli usługa nie spełni jego oczekiwań. Dodatkowo posiadając telewizję w Cyfrowym Polsacie możemy zyskać nawet 5 GB miesięcznie.

Powyżej przedstawiona oferta dostępna jest na dzień 6 kwietnia 2012 roku w punktach sprzedaży Cyfrowego Polsatu.

Regulamin Promocji Internet dla każdego

Podsumowanie: Jeżeli szukamy operatora, który oferuje największą liczbę GB w najniższej cenie to warto zastanowić się nad ofertą Play. Musimy pamiętać jednak o tym, że operator ten podobnie jak Cyfrowy Polsat świadczy swoje usługi w ograniczonym zasięgu. Kolejnym minusem Internetu Mobilnego w Play są zdecydowanie mniejsze prędkości maksymalne w porównaniu do innych operatorów. Najlepszy stosunek ilości GB/oferowanych prędkości/ceny i usług dodatkowych ma do zaoferowania sieć Plus. Internet w najnowocześniejszej technologii LTE znajdziemy w Cyfrowym Polsacie oraz w Plusie, więc nad ich ofertami mogą zastanowić się osoby, które potrzebują najwyższych prędkości do 100 Mb/s. Tanie modemy za 1zł w każdej taryfie oferuje T-Mobile, dodatkowo w większych miastach mamy dostęp do technologii HSPA+ DC, która pozwala na osiąganie prędkości do 42 Mb/s. Taką samą technologię oferuje Orange, ale tutaj ceny modemów są nieco wyższe, a i limity GB nie zachwycają. Każda z ofert ma swoje wady i zalety, więc warto dokładnie przeanalizować każdą z nich zanim podpiszemy umowę na wiele miesięcy.

Written by: Radosław Witan

13 komentarzy Added

Join Discussion
 1. Piotr Kowalik 06-04-2012 |
  Już niebawem będzie trzeba się na coś z powyższego zdecydować... ;-) Sam nie wiem, co wybrać. Każda sieć ma coś fajnego..
 2. Radosław Witan 06-04-2012 |
  Mam tak samo jak Ty :) Choć nie ukrywam, że oferta Plusa wydaje się najlepsza. Gdyby tak tylko każdy z ich planów cenowych obniżyć choć o 10zł - byłoby idealnie :)
 3. Piotr Kowalik 06-04-2012 |
  Właśnie, te LTE mnie kusi. Jakość jest cudowna. Będzie trzeba niebawem naskrobać kilka zdań o tym LTE, jak to działa w praktyce.. ;-)
 4. Radosław Witan 06-04-2012 |
  No w Szczecinie pewnie też ładnie to musi działać. Mam nadzieję, że nie zrezygnują z tej opcji testuj bo to super sprawa.
 5. Piotr Kowalik 06-04-2012 |
  Nawet nie wiem, na jakich zasadach można to wziąć na testy. Ktoś ostatnio się burzył na forum, że to wcale nie za darmo czy coś, ale będę musiał się zagłębić :D Ja bardzo zadowolony jestem. Super stabilne łącze i w ogóle wyśmienicie się z tego korzysta. Jakość widać dużo wyższą, niż w porównaniu do HSPA.
 6. Radosław Witan 06-04-2012 |
  Opcja testuj wygląda dokładnie tak jak napisane powyżej :) - oczywiście to oferta w sklepie internetowym, różniąca się od tej w salonach.
 7. Piotr Kowalik 06-04-2012 |
  heh no tak. Ja tam się nie zagłębiałem nigdy w te testowania, bo swój przydział dostałem w ramach służbowych obowiązków i nie żałuję, że podjąłem się testów LTE. Chętnie bym przetestował w innym mieście, np. we Wrocławiu albo w Twoim Szczecinie, tylko nie wiem, czy mi czasu wystarczy, aby teraz podjechac gdzieś. Chodzi mi tutaj o porównanie transferu w różnych miastach.
 8. mobile 06-04-2012 |
  Dobre zestawienie. Dla mnie najważniejsze w mobilnym jest zasięg czyli mobilność, a w tej chwili to chyba najlepiej wypada Plus
 9. Piotr Kowalik 06-04-2012 |
  Play odpada za to, że co z tego, że mam masę GB, jak pojadę gdzieś na jakąś wioskę i sobie będę mógł ten Internet wsadzić gdzieś... ;-) Plus faktycznie zasięgiem zgniata wszystkich, a oferty są bardzo podobne. Też kierowałbym się przy wyborze tym, że Plus oferuje po przekroczeniu ograniczenie prędkości do 32 kbps. Nigdy nawet na to uwagi nie zwracałem.
 10. Radosław Witan 06-04-2012 |
  Dokładnie, Play w mieście czy miasteczkach może być, ale na wiosce odpada.
 11. Mariusz Burski 08-04-2012 |
  Bardzo dobre zestawienie :-) Chyba też bym się zdecydował na Plusa w wersji z LTE. Za oknem mam nodeB z LTE, a gdzieś w podróży przyda się UMTS 900 który jest bardzo rozbudowany (przynajmniej na podstawie mapek zasięgu).
 12. Mariusz Burski 08-04-2012 |
  Jest błąd w tabelce z iPlusem, w 2giej opcji iPlusopobieracza powinno być od 24 do 12 :-)

Leave Your Reply