Test mobilnego Internetu LTE 4G

Przez dwa tygodnia miałem przyjemność używać Internet LTE od Plusa przy codziennej pracy, zabawie i rozrywce. Dzisiaj przyszła pora na podsumowanie wszystkiego, co dotyczy tej technologii. Pojawią się tutaj moje wnioski, subiektywne odczucia i wrażenia – zapraszam do przeczytania testu.
Do tej pory miałem okazję napisać wiele recenzji tylko telefonów komórkowych. Tak więc i tutaj zacznę od strony technicznej urządzeń, które wykorzystywałem do testowania tej metody dostępu do Internetu. Dzięki uprzejmości sieci Plus dostałem modem Huawei E398 (w technologii LTE oferuje on prędkość wysyłania danych do 100 Mbps oraz ich pobierania do 50 Mbps; również obsługuje połączenia HSPA+ z prędkością pobierania do 21,6 Mbps oraz ich wysyłania do 5,76 Mbps). Do testowania tak szybkiego Internetu również musiałem wykorzystać dość wydajny komputer. W tym przypadku posłużył mi laptop Sony Vaio z procesorem Intel Core i5 oraz 4 GB pamięci RAM (to są chyba w tym momencie najważniejsze parametry).


Zgodnie z obietnicą, najpierw napiszę swoje wrażenia dotyczące modemu. Jest on dość gruby i niemałych rozmiarów, jednak producent skupił się na nowej technologii przesyłania danych, a nie na miniaturyzacji urządzeń (na to pewnie przyjdzie jeszcze pora). Po kilku moich wcześniejszych modemach marki Huawei byłem dość sceptycznie nastawiony do urządzenia (spotkałem się ze zrywaniem połączeń oraz nieco wolniejszymi transferami w porównaniu do urządzeń innych producentów). Tutaj muszę pochwalić modem, ponieważ nie odnotowałem większych problemów z działaniem modemu (poza tym, że raz pojawił się komunikat o braku karcie SIM, która fizycznie w nim była – pomógł restart komputera). Posiada również złącze anteny zewnętrznej oraz slot na karty microSD. Jego zaletą jest też możliwość ustawienia w pionie, co czasami może polepszyć odbiór sygnału (a co za tym idzie – transfery). Jeden z naszych fanów na naszym profilu na Facebooku napisał, że w tym modemie występują problemy z połączeniami w sieci 3G (czyli HSPA). Sprawdziłem to i modem działał u mnie bardzo dobrze. Podsumowując urządzenie działanie samego urządzenia, nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, modem spisuje się bardzo dobrze.

Podobnie wygląda aplikacja Plus Internet w wersji 2.4 służąca do nawiązywania połączeń z Internetem. Jest prosta w obsłudze, a jej ustawienia pozwalają wybrać także technologię transmisji danych (można bez przeszkód wybierać pomiędzy LTE, HSPA i EDGE). W ofercie Plusa można kupić również zestaw Huawei E398 z zewnętrzną anteną, która na pewno bardzo przyda się w miejscach, gdzie zasięg jest słaby. Przy wyższych limitach kwotowych/transferowych polecam zakup routera Samsung B3800 o identycznych parametrach, dzięki któremu uzyskamy możliwość korzystania w jednym czasie z LTE na rożnych komputerach (za pomocą WiFi).

Teraz przyszła pora na napisanie o samej technologii LTE. Jeden z operatorów komórkowych bardzo głośno reklamuje się, że ma 4G… Wszyscy już się spotkali z tym określeniem, że 4G to coś, co jest wszędzie i u każdego – ale gdybym spytał przypadkowe osoby co to jest 4G, zapewne nikt nie potrafiłby odpowiedzieć mi na to pytanie. 4G na samym początku miało być wykorzystywane do nazwania technologii, która ma zastąpić 3G, a nie jest rozwinięciem 3G. Tak więc, prostując to, co reklamuje pewien operator – tylko sieć Plus i Cyfrowy Polsat oferują prawdziwe 4G, czyli technologię LTE. Warto pamiętać o tym, że jest to zupełnie coś innego niż 3G (czyli HSDPA, HSPA, HSPA+) i 4G nie pracuje na częstotliwości 2100 MHz, tylko 1800 MHz. Internet LTE oferuje zupełnie inną jakość od tej, którą możemy spotkać używając 3G, z którego zapewne większość z nas korzysta (choćby Internet w telefonach lub smartfonach). W jaki sposób różnicę poczuje przeciętny użytkownik Internetu? Na pewno zauważy, że strony wczytują się błyskawicznie, niemal niezwłocznie i to nie dzięki bardzo dużej prędkości przesyłania danych (to nie wszystko; tak naprawdę duża prędkość przydaje się dopiero w przypadku pobierania plików lub oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości), tylko dzięki bardzo szybkiej odpowiedzi serwerów (w rzeczywistości ping wynosił około 25-30 ms, co uważam za bardzo dobry wynik – na pewno dużo lepszy dla niektórych “kablowych” łączy). Drugą kwestią jest na pewno wspomniane przeze mnie pobieranie plików, bo zakładając, że przeciętny Polak ma łącze o przepustowości 2 Mbps, to średnia prędkość realna (to też zupełnie coś innego niż prędkość reklamowana – o tym napiszę za chwilę) wynosząca około 30 Mbps sprawia, że plik na naszym komputerze o dowolnej wielkości pojawi się 15 razy szybciej, niż w przypadku łącza kablowego.

Właśnie, wyżej napisałem coś o prędkości realnej i kanałowej, teraz pora to wytłumaczyć. Prędkość kanałowa to prędkość maksymalna, którą można osiągnąć w warunkach laboratoryjnych przy najwyższej jakości połączenia. Nie ma więc takiej możliwości, abyśmy osiągnęli maksymalną prędkość w zaciszu swojego domu; to samo dotyczy również poprzednich technologii – na pewno nikomu nie udało się wyciągnąć reklamowanych 7,2 Mbps w HSDPA lub 21,6 Mbps przy HSPA+. Prędkość realna to nic innego niż ta, którą każdy może uzyskać przy wykorzystywaniu własnego sprzętu w dowolnej lokalizacji. W moim domu Internet LTE pozwalał na średnie pobieranie plików z prędkością 30 Mbps oraz ich wysyłania około 10 Mbps, Wydaje się to być mało w porównaniu do prędkości kanałowej 100 Mbps, ale tak naprawdę w chwili obecnej prędkość łącza na poziomie 30 Mbps jest nie do wykorzystania. Do tego muszą być bardzo dobre serwery (przy pobieraniu plików). Warto także pamiętać o tym, że LTE dopiero wystartowało i sieć ciągle jest rozbudowywana. W niektórych miastach działają tylko 2-3 nadajniki LTE, a nadajników 3G bardzo ciężko jest policzyć. Plus sukcesywnie będzie uruchamiał kolejne stacje bazowe, co wpłynie na szybkość i jeszcze większą jakość Internetu – sam sprawdziłem prędkość działania LTE o różnych godzinach. Różnica pomiędzy godzinami szczytu (dla Internetu jest to wieczór, od godziny 18 do 23) wynosiła nawet 20 Mbps! Widać już jak bardzo nadajniki są obciążone, a więc uruchomienie kolejnych stacji bazowych (co nastąpi na pewno w najbliższym czasie) pozwoli uzyskać realne prędkości o każdej porze powyżej połowy prędkości kanałowej – co tak naprawdę jest już bardzo dobrym wynikiem. Sieć działa na częstotliwości 1800 MHz, co też sprawia, że tak naprawdę zasięg jest większy i silniejszy, niż w porównaniu do nadajników 3G pracujących w oparciu o częstotliwość 2100 MHz. Jeszcze napiszę, co oznaczają dane prędkości, ponieważ zapewne wielu osobom parametr dwóch czy trzydziestu megabitów na sekundę nic nie mówi… Zrobiłem test pobierania pliku z bardzo dobrego serwera. Pobrałem paczkę o wielkości 1 GB w ciągu 11 minut! Chcąc pobrać film (jest to około 650-700 MB danych do pobrania) zajmie to nam lekko ponad 5 minut! Robi wrażenie… Już tutaj nie wspomnę ile trwa pobieranie piosenki MP3, bo tego raczej nie da się zmierzyć 😉

Poniżej wstawiam kilka testów prędkości, które pokazują możliwości Internetu LTE wewnątrz budynku (zasięg 3/5 kresek wg aplikacji Plus Internet w Poznaniu):Poprosiliśmy również użytkowników naszego forum, którzy korzystają z technologi LTE, o zamieszczanie swoich pomiarów, oto niektóre z nich:

Lokalizacja: Opalenica. Dziękuję Dawidowi za wyniki:

Te wyniki również pochodzą z Wielkopolski, dziękuję użytkownikowi Vod:

Jak wiadomo, wszystko ma swoje wady. Wady ma również Internet LTE. Dla mnie największą wadą tego Internetu są jak na razie limity, które przy takich zawrotnych prędkościach możemy wykorzystać w zaledwie kilka minut… Zapewne nie dużo czasu minie, kiedy te limity zostaną powiększone do takiego stopnia, że przeciętny Polak (który chce płacić za taki Internet około 60 złotych) będzie mógł swobodnie korzystać z Internetu “od pierwszego do pierwszego”, a w najwyższych taryfach (powiedzmy 100 zł) limity zostaną zniesione w ogóle.

Oferta

Mobilny Internet w Plusie to nie tylko świetna technologia LTE, ale także atrakcyjna oferta dla nowych jak i obecnych użytkowników komórkowej sieci Plus. Operator przygotował, aż sześć planów cenowych, którymi będą zainteresowani zarówno użytkownicy korzystający z Internetu sporadycznie jak i ci, którzy potrzebują większych ilości transferu np. do oglądania filmów w HD czy ściągania dużych plików. Wspomniane plany cenowe to: 3 GB za 40zł, 5 GB za 50zł, 8 GB za 60zł, 20 GB za 110zł i 35 GB za 160zł. Podane pakiety danych są do wykorzystania w godzinach 8:00 – 24:00. Dodatkowo  użytkownik każdego planu cenowego, otrzymuje pakiet 50GB danych do wykorzystania w godzinach 24:00 – 8:00. Jeżeli jesteśmy już abonentami sieci Plus (posiadamy abonament w Plusie lub mobilny Internet), możemy liczyć na zwiększoną ilość miesięcznego transferu danych, do wykorzystania w godzinach 8:00 – 24:00. Jest to odpowiednio: 4 GB, 6 GB, 9 GB, 15 GB, 23 GB i 40 GB. Po wykorzystaniu pakietu danych Internet nie zwalnia, a za każdy dodatkowy 1 MB poniesiemy opłatę 0,02zł. Nie musimy się jednak obawiać o wysokie rachunki, gdyż mamy możliwość ustalenia zadeklarowanej kwoty, po której osiągnięciu dostęp do Internetu zostanie zablokowany. Dostępne kwoty to 0 zł, 10 zł, 25 zł, 50 zł lub 100 zł. Niestety, minusem może okazać się, podobnie jak w ofercie Cyfrowego Polsatu, brak możliwości korzystania z tzw. “lejka”, czyli Internetu z ograniczoną prędkością po wykorzystaniu limitu danych. Jeżeli wyczerpiemy limit nocny, transfer będzie pobierany z limitu dziennego. Dostęp do Internetu w technologii LTE otrzymujemy już w abonamencie za 60zł. W niższych planach cenowych możemy korzystać z technologii HSPA+, która pozwala na transfery do 21 Mb/s. Obecnie operator oferuje bardzo ciekawą promocję na bezpłatne testowanie Internetu LTE nawet przez 7 dni. Jeżeli oddamy modem w ciągu 7 dni nie zostanie nałożona na nas żadna kara umowna. Abonament za pierwsze 7 dni to 0 zł. W ofercie oprócz modemów HSPA+ i LTE znajdziemy router Samsung  GT B3800 LTE i tablet Samsung Galaxy Tab 8.9 LTE już od 1zł. W każdej z opcji opłata aktywacyjna to kosz 19zł. Dostępna jest również oferta specjalna, w ramach której, przy zakupie dowolnej taryfy głosowej otrzymamy dodatkowy bonus: 3 miesiące abonamentu gratis na Internet LTE w Plusie! Dodatkowo można otrzymać 2-letnią licencję na pakiet antywirusowy Kaspersky Internet Security 2012 za 1,23 zł.

Zasięg mobilnego Internetu w Plusie

W zasięgu Internetu mobilnego w Plusie znajduje się ponad 99% populacji naszego kraju. Zasięgiem LTE jest objętych około 25% populacji Polski, a w zasięgu sieci 3G znajduje się około 80%. Plus stawia na rozbudowę LTE, dlatego do końca 2014 roku zasięg super szybkiego Internetu LTE będzie trzy razy większy niż obecnie, osiągając poziom 70% populacji. Plus chce również rozbudować sieć 3G do ponad 90 procent populacji w technologii HSPA+.

Zasięg Internetu mobilnego w Plusie w Twojej okolicy możesz sprawdzić tutaj.

Podsumowanie

Osobiście sam za jakiś czas stanę przy wyborze oferty mobilnego Internetu. Dla osób, które staną w przyszłości przed podobnym wyzwaniem podpowiem kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Oferty na naszym rynku największych operatorów są bardzo podobne (pomijam tutaj jedną sieć, która co prawda daje duże limity – to choćby jej zasięg jest poważnie ograniczony), a więc wybierając dostawcę Internetu należy kierować się zasięgiem. Dlaczego wielu osobom poleciłem Internet Plusa? Właśnie dlatego, że w większości oferuje on bezkonkurencyjny zasięg wyższych technologii od 2G/EDGE. Przypomnę, że mając modem LTE możemy korzystać z zasięgu LTE, 3G – HSPA oraz HSPA+ oraz EDGE w całym kraju, ale to nie wszystko. Mając Internet Plusa możemy korzystać z zasięgu UMTS 900 Aero2 oraz dzięki współpracy firm Cyfrowy Polsat, Mobyland oraz CenterNet, o czym pisaliśmy tutaj i tutaj. W skrócie, daje to kolejny tysiąc stacji bazowych HSPA+ oraz 600 nadajników LTE. To jest ważne, bo jak widać w teście – w małych miejscowościach, w których działa LTE (a siłą rzeczy użytkowników jest jeszcze mało) można uzyskać dużo lepsze wyniki, niż w większym mieście.

Osobiście mogę polecić LTE dla każdego pod warunkiem, że w przemyślany sposób wybiorą swój plan taryfowy. Limit 8 GB za 60 złotych miesięcznie póki co jest dość mały; przy codziennym korzystaniu z Internetu bez większego pobierania plików czy też oglądaniu filmów w wysokich rozdzielczościach, taki limit przy dużych prędkościach jest bardzo łatwo wykorzystać.

Wszystkich niezdecydowanych mogę zaprosić do skorzystania z promocji Plusa – czyli możliwości przetestowania LTE bezpłatnie przez 7 dni! Więcej informacji tutaj.

Test przeprowadził Piotr Kowalik, ofertę przedstawił Radosław Witan.

Written by: Piotr Kowalik

21 komentarzy Added

Join Discussion
 1. Kazik 18-04-2012 |
  Gdyby nie te dzienne limity lub ta dodatkowa opłata po wykorzystaniu to by dużo było chętnych . To wolę w kablu z tp. U mnie 20mega to koszt 77zł. A plik 700megowy ściąga się do 10minut. Ale nie ma limitu danych. Muzykę czy tv można bez ograniczenia słuchać.
 2. ole 19-04-2012 |
  wszystko super. na pewno jak będę brał internet to od plusa
 3. ole 19-04-2012 |
  a korzysta ktoś z anteny tej co można dostać w plusie. daje ona coś.
 4. Piotrek 19-04-2012 |
  "Limit 8 GB za 60 złotych miesięcznie póki co jest dość mały" Trzeba nazywac rzeczy po imieniu..za 60zl to jest zwyczajne naciaganie..Powinno byc 80 GB i wtedy z ta cena sie zgodze.. Niestety to nastepny chwyt na naciagniecie nieswiadomych ludzi na beznadziejna umowe..
 5. Kuba 19-04-2012 |
  Ładnie pięknie ale nie w centrum Bydgoszczy. Antena u mnie nic nie dała.
 6. asandrzej 19-04-2012 |
  kowcio - bardzo dobra robota :)
 7. MarekAG 19-04-2012 |
  powinno pisać w tytule "artykuł sponsorowany"
 8. Max 19-04-2012 |
  dla mnie test jest rzetelny . wkońcu piszą też o wadach.
 9. Mariusz Burski 19-04-2012 |
  @MarekAG: Miałem coś napisać ale skasowałem i pozostawię to bez komentarza, bo i co on by Ci powiedział skoro i tak wiesz lepiej ;-) W każdym razie, jeśli ktoś ma internet LTE, to zapraszam do dzielenia się Waszymi osiągami na PlusForum: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=48&t=4779&start=75
 10. sławek 20-04-2012 |
  Nie czytałem nic lepszego w necie o LTE
 11. vod 21-04-2012 |
  Chciałem tylko dodać że przy "już" teraz starych taryfach mobilnego internetu w Plusie,po przekroczeniu limitu i osiągnięciu tzw."lejka" w LTE prędkość uzyskana w technologii HSDPA wynosiła w moim przypadku 3,50 Mb/s (download) i 1,70 Mb/s (upload) więc takie ograniczenie nie jest straszne ;-),oczywiście trzeba ręcznie zmienić ustawienia połączenia w aplikacji ponieważ modem nie ma jak na razie możliwości płynnego przełączenia się między technologiami (może w najbliższym czasie huawei da taką możliwość aktualizując oprogramowanie modemu). Jeżeli chodzi natomiast o antenę (dla osób które nie mają dobrego zasięgu) nie polecam tej oferowanej w zestawie tzw.pokojowej,pozwala ona zwiększyć moc tylko o 1 dBi zysku i zbiera tylko fale odbite,modem ten posiada dwa gniazda antenowe więc lepsze mogą okazać się dwie anteny panelowe (kierunkowe) szerokopasmowe w polaryzacji pionowej oraz poziomej oferowane u dobrych dystrybutorów.
 12. sławek 22-04-2012 |
  marekAG napisał powinno pisać w tytule „artykuł sponsorowany” - jeżeli nie jesteście związani z plusem jakąś umową, to dlaczego plus was nie docenia za to co robicie, a przecież robicie dużo ....
 13. Marta 26-06-2012 |
  Cześć, prosze o jakąś radę. Podpisałam umowę z Plusem na LTE na 2 lata. Podpisałam też oświadczenie woli więc nie mam jak zrezygnować z kontraktu. A LTE nie działa u mie w domu! Teraz salon oddał ten router LTE do serwisu, może coś akurat z nim jest nie tak ale sądzę że raczej chodzi o zasięg LTE. Co mam zrobić?? Napisałam 3 reklamacje, ostatnia do samej dyrektor działu reklamacji i wszystkie rozpatrzone negatywnie. A ja nie moge bez internetu pracować. PRosze o rade!! Marta
 14. Olek 26-06-2012 |
  Marta, ale to nie masz wcale zasięgu internetu Plusa???
 15. Piotr Kowalik 26-06-2012 |
  A dlaczego podpisałaś taki kontrakt? Nie mogłaś wziąć na próbę, sprawdzić i przetestować jak to działa? Najwyżej byś oddała modem i umowa byłaby rozwiązana. Teraz to już niestety trzeba płacić. Podaj może dokładną lokalizację? Mieszkasz w jakiś większym mieście? Proponuję zmienić w ustawieniach aplikacji do łączenia z Internetem APN na "Internet", tak aby korzystać tylko z 2G/3G, bo teraz jest pewnie wybrany profil LTE. Na pewno masz zwykły zasięg Plusa, najwyżej na EDGE będzie wolno działało. Plus buduje sieć Aero2 dość intensywnie, więc pewnie za niedługo będziesz miała HSPA, jeśli oczywiście teraz masz samo 2G (EDGE).
 16. Wojtek 23-07-2012 |
  w marcu skusiłem się na promocję na próbę, oddałem w ciągu 5 dni i byłem zapewniony, że nie poniosę żadnych kosztów. Po m-cu dostałem fakturę do zapłaty, zrobiłem tel. do konsultanta, mieli anulować po 2 m-cach 2 faktura do zapłaty znowu dzwonię dostałem korektę na zero, ulga. Po 3 m-cach nota obciążeniowa na 550 zł za zerwanie umowy, dzwonię mają anulować. Po 4 m-cach wezanie do zapłaty straszenie sądem, firmą windykacyjną i znów dzwonię mają anulować. To już się zrobił totalny bajzel. Zapomniałem o wizycie w salonie, kazali nie płacić. Poradźcie co mam dalej robić???
 17. Olek 24-07-2012 |
  Wojtek na plusforum.pl pytaj, tam dużo jest osób które znają się na takich sprawach
 18. Paulina 01-10-2012 |
  witam prosze o informacje co mam zrboic jak chce sprawdzic ile mam wykorzystanych gb ??? dodam ze nie bardzo oreintuje sie w tym temacie dziennie przecietnie spedzam w internecie kilka godzin nc nie sciagam a limit mam 15 gb dziennie 50 w nocy czy jest mozliwe przekroczenie tego limitu ? bardzo dziekuje za info, i pozdrawiam!
 19. Piotr 11-11-2012 |
  Witam W pierwszym tygodniu prędkości fajne około 20Mbit/s teraz internet LTE ma zaledwie 131,36 kbit/s !!! - przecież to żenujące oszukiwanie klientów.
 20. Sylwia 07-09-2013 |
  wzięłam internet na próbę i nijak nie moge go odać bo ciągle firma kurierska odwozi go z plusa spowrotem ..... żenada i oszustwo, pani ktora go wcisneła ( miał być modem dostałam jakiś wielki ruter) miała oddzwonić i cisza, żadnej umowy nie podpisałam, każdy konsultant mówi co innego zaczyna mnie denerwowac ta paczka w domu :( jeśli ktoś miał podobny problem proszę o podpowiedź co z tym g.... zrobić ??????????????????????

Leave Your Reply