Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Aplikacje NFC – płatności, przejazdy i bilety, rekalama

Nasze życie ulega ciągłym zmianom. Szybko przyzwyczajamy się do udogodnień i łatwo zapominamy jak było dawniej. Często nie nadążamy za technologią, która rewolucjonalizuje sposób w jaki żyjemy. Wystarczy pomyśleć o tym jak bardzo telefony komórkowe ułatwiły nasze kontakty z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami. Dziś możemy się już z nimi kontaktować praktycznie z każdego miejsca na świecie: bez kabli, bez monet, bez żmudnego nawiązywania połączeń, bez nudnych procedur do zapamiętania. A jak by to było, gdyby inne urządzenia w naszym otoczeniu działały równie łatwo i intuicyjnie – gdybyśmy, na przykład, mogli inicjować połączenia między urządzeniami lub przekazywać informacje z jednego urządzenia na drugie po prostu zbliżając je do siebie?

I tu właśnie pojawia się NFC –technologia, która obiecuje dostarczyć klucz do jednej wielkiej wszechobecnej sieci bezprzewodowej. Jest to silny katalizator (wysoce stabilna technologia bezprzewodowego łączenia), który zapewnia intuicyjnie proste i bezpieczne dwustronne interakcje pomiędzy urządzeniami elektronicznymi. Ma on potencjał, dzięki któremu prawie wszystkie technologie bezprzewodowe staną się łatwe w obsłudze dla każdego, nawet dla technicznego laika.

Standard NFC wyróżnia się intuicyjnym interfejsem oraz tym, że umożliwia platformom sieci bezprzewodowych, które w ogromnej mierze należą do różnych właścicieli, idealną współpracę między sobą. Główne jego zastosowania to:

łączenie urządzeń elektronicznych między sobą

dostęp do treści cyfrowych

przeprowadzanie bezkontaktowych transakcji

Aplikacje do technologii NFC

Pierwsze zastosowania technologii NFC dotyczą właśnie telefonów komórkowych wyposażonych w ten standard. Telefony będzie można łatwo skonfigurować w taki sposób, aby stały się jedyną konieczną rzeczą, którą będziemy musieli ze sobą nosić.
A wtedy, każdy będzie mógł:

• dokonywać płatności poprzez „machnięcie” telefonem lub dotknięcie nim wskazanego punktu, wszędzie tam, gdzie zostały zastosowane czytniki kart do bezkontaktowych płatności

• odczytywać informacje i “pobierać” specjalne oferty i zniżki z inteligentnych plakatów lub bilbordów

• gromadzić bilety konieczne do przechodzenia przez bramki w transporcie publicznym, bilety do garaży parkingowych lub opłacać wstęp na wydarzenia

• przechowywać informacje osobowe związane z bezpiecznym wstępem do budynków

• robić zdjęcia i przenosić je na drukarkę lub monitor, które współpracują z NFC

• dzielić się wizytówkami z innymi posiadaczami telefonów NFC

• … i przeprowadzać wiele innych operacji

Przejazdy i bilety

Transport to pierwsze wiodące zastosowanie technologii NFC. Bezkontaktowe bilety już zaczęły rewolucjonizować szybkość i łatwość, z jaką wszyscy konsumenci mogą korzystać z transportu publicznego i uzyskiwać dostęp do obszarów kontrolowanych, takich jak np. garaże do parkowania. Użytkownicy chwalą transakcje NFC za ich szybkość, bezpieczeństwo i elastyczność. Mając telefon, który posiada technologię NFC będziesz mógł kupić bilety, otrzymać je drogą elektroniczną, skorzystać z nich w celu idealnie ułatwionego podróżowania (np. typu „park and ride”), a następnie przechodzić przez bramki obrotowe ustawione w punktach kontrolnych i przeznaczone dla tych użytkowników, którzy mogą pokonać je szybciej, podczas gdy inni będą musieli czekać. Później, będziesz mógł zdalnie sprawdzić stan konta po opłatach lub zaktualizować bilety. Koszty zapewnienia masowego transportu lub choćby same koszty biletów obniżą się, ponieważ systemy oparte na NFC redukują koszt wydawania kart i zarządzania nimi. Systemy tranzytowe dla osób dojeżdżających do pracy w Europie i w wielu krajach Azji i Pacyfiku już są oparte na bezkontaktowych technologiach kompatybilnych z NFC, aby podróżujący mogli szybciej dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

Płatności

Urządzenia telefonii komórkowej oparte na NFC mogą mieć w swoich zasobach aplikację do dokonywania płatności, która będzie kompatybilna z milionami zainstalowanych czytników do transakcji bezkontaktowych. Intuicyjna prostota polegająca tym, że przy zakupie produktów lub usług przytyka się telefon komórkowy do terminalu zamiast przesuwać kartę magnetyczną w prowadnicy czytnika lub zamiast wręczać ją operatorowi, odzwierciedla potencjał technologii NFC do zapoczątkowania kolejnej ogromnej zmiany sposobu, w jaki przeciętny konsument płaci za otrzymane dobra. Telefon może magazynować informacje o wielu rachunkach użytkownika, umożliwiając transakcje na kartach kredytowych, debetowych czy pre-paidowych, pomagając użytkownikom wybrać instrument płatności łatwiej, niż gdyby mieli to zrobić sięgając do portfela. Ponadto, transakcje są bezpieczne, ponieważ aplikacja służąca do dokonywania płatności zwykle zabezpieczona jest hasłem. Informacje związane z płatnościami przechowywane w zagubionych lub ukradzionych telefonach będą mogły zostać zdalnie „dezaktywowane”, co stanowi silną formę ochrony.

Reklama

Wyszukiwanie i zdobywanie informacji jest łatwe, gdy korzysta się z technologii NFC – zarówno wtedy, gdy zbliżymy telefon do punktu na wystawie sklepu albo lokalu usługowego znajdującego się w budynku, aby otrzymać elektroniczny kupon, jak i wtedy, gdy przytrzymamy telefon w pobliżu plakatu, aby pobrać najnowszy dzwonek na komórkę naszej ulubionej grupy muzycznej. Urządzenia wyposażone w technologię NFC mogą być wspaniałym narzędziem marketingowym i źródłem nowych dochodów w biznesie. Użytkownicy otoczeni są reklamami i ofertami przekazującymi cenne informacje, ułatwiającymi pobieranie bogatych treści medialnych i korzystanie z nich. Na tym właśnie polegają główne zalety technologii NFC jako narzędzia marketingowego.

Odbiorca nawiązuje kontakt zbliżając telefon posiadający standard NFC do tagu NFC, skutecznie przekazując tym samym informacje jako potencjalny nabywca oferowanego produktu lub usługi. NFC zwiększy także zapotrzebowanie na zaawansowane urządzenia elektroniczne osobistego użytku umożliwiające dokonywanie zakupów, korzystanie z rozrywki, przechowywanie danych oraz dzielenie się zasobami medialnymi. Dostawcy treści komórkowych otrzymują przychody wtedy, kiedy użytkownicy wybierają usługi posiadające wartość dodaną.

Jak wygląda życie z NFC?

• Olek wsiada do pociągu, aby dojechać do swojego biura..

• Zauważa plakat ogłaszający darmowy koncert, który odbędzie wieczorem. Swoim telefonem komórkowym działającym w technologii NFC dotyka symbolu NFC znajdującego się na plakacie i przenosi szczegółowe informacje do telefonu. Rezerwuje miejsca na koncercie przez telefon komórkowy, za pośrednictwem komunikacji mobilnej (np. SMS, Internet, połączenia oparte na pakiecie), a następnie, odpowiadające jego zgłoszeniu bilety zostają przesłane na jego telefon komórkowy.

• Kiedy dociera do pracy, dotyka swoim telefonem komórkowym, posiadającym standard NFC, bramy biura i brama otwiera się.

• W porze lunchu płaci za posiłek za pomocą jednej z kart kredytowych umieszczonych w telefonie.

• Po lunchu jedzie na spotkanie z nowym partnerem biznesowym. Uczestnicy spotkania wymieniają się wizytówkami umieszczonymi w ich telefonach działających w standardzie NFC poprzez zetknięcie jednego telefonu z drugim.

• O godzinie 18.00 Olek udają się na koncert. Przykłada swój telefon działający w technologii NFC do bramki obrotowej przy wejściu. Rezerwacja miejsc zostaje potwierdzona, po czym zostają przepuszczeni przez bramkę.

• Kiedy dociera do domu, Olek odkrywa, że zostawił swój telefon komórkowy NFC w pociągu. Natychmiast telefonuje do operatora sieci mobilnej i składa wniosek o zablokowanie wszystkich aktywnych usług NFC w telefonie. Jeżeli jego telefon komórkowy NFC zostanie odnaleziony, będzie mógł ponownie aktywować te usługi.

Nieograniczone możliwości

Próby działania tej ekscytującej nowej technologii, przeprowadzone na całym świecie i zwieńczone sukcesem, ilustrują, w jaki sposób ludzie, mający przy sobie telefony komórkowe z wbudowaną technologią NFC, mogą za ich pomocą dokonywać zakupów, uzyskiwać możliwość wstępu do budynków czy na imprezy, pobierać wskazówki na temat trasy, wymieniać się informacjami oraz wnosić opłaty za przejazd po prostu poprzez zbliżenie telefonu do urządzeń posiadających standard NFC a umieszczonych w budkach informacyjnych, kasach detalicznych, czytnikach otwierających bramki, szyldach i plakatach reklamowych, maszynach sprzedających różne artykuły, a także w tysiącu innych urządzeń, systemów i sygnalizacji.

Podróżujący docenią jak łatwo jest przemieszczać się w świecie wyposażonym w technologię NFC. Turyści z Polski będą mogli skorzystać z kiosku turystycznego w Singapurze wyposażonego w technologię NFC, aby wyświetlić informacje w języku polskim na wyświetlaczu ich telefonu komórkowego. Zwiedzający, którzy znaleźli się w miejscu, o którym niewiele wiedzą, mogą skierować telefony w stronę tabliczki umieszczonej na ulicy przed muzeum i dowiedzieć się o najnowszej prezentowanej tam wystawie, a informacje ukażą się w dogodnym tłumaczeniu na wiele języków.

Tagi NFC mogą być umieszczone niemal wszędzie: wewnątrz opakowania produktu, przy kasach i przy elementach wyposażenia w punkcie sprzedaży, jak również na zewnątrz przy bramach wstępu, parkometrach, dystrybutorach prasy, biurach, domach, drzwiach do garaży, przystankach autobusowych lub bankomatach. Możliwości są nieograniczone, tak jak wyobraźnia.

Rynek polski

W Polsce tworzeniem zaawansowanych i spersonalizowanych systemów opartych o technologię NFC zajmuje się firma NFC Vision, która zapewnia kompleksową obsługę – od tworzenia dedykowanych rozwiązań technologicznych, systemów oraz aplikacji mobilnych aż po drukowanie i programowanie bezdotykowych TAG-ów NFC. W swojej ofercie NFC Vision posiada m.in. Field Managera – rozwiązanie kierowane do klientów biznesowych, wykorzystujące technologię NFC do usprawnienia działań podejmowanych przez personel przedsiębiorstw przemysłowych.

Field Manager umożliwia:

  • monitorowanie i weryfikacje planowej pracy firm ochroniarskich – Field staff management
  • nadzór nad procesami inwentaryzacyjnymi – NFC inventory management
  • sterowanie kontrolą dostępu do stref chronionych i niebezpiecznych (np. pomieszczenia zawierające urządzenia pracujące pod wysokim napięciem dostępne wyłącznie po odcięciu zasilania) – NFC access control
  • generowanie raportów z odczytu stanu liczników analogowych pracujących w trybie off-line – NFC analog meters reporting
  • usprawnienie raportowania prac serwisowych i naprawczych – NFC automate maintenance tasks reporting

Dzięki szerokiemu doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą mobilną na dowolnych platformach oraz praktycznej znajomości technologii NFC, firma NFC Vision oferuje rozwiązania, które znacznie poprawią efektywność biznesową przedsiębiorstw.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x