Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Ericsson AIR- antena zintegrowana w jednostce radiowej

Na targach Mobile World Congress 2011 w Barcelonie firma Ericsson zaprezentowała nowatorską stację bazową Ericsson AIR (antenna integrated radio).

Rozwiązanie to, o unikatowej konstrukcji z anteną zintegrowaną w jednostce radiowej, radykalnie zmniejszy zużycie energii i skróci czas instalacji.

  • Innowacyjna konstrukcja z jednostką antenową zintegrowaną w jednostce radiowej
  • Testy w terenie wykazują zmniejszenie poboru mocy o 42 procent oraz skrócenie czasu integracji i instalacji o 30 procent
  • Wymiana anten jest konieczna tylko w przypadku dodawania nowe technologii 3G/4G w miejscu instalacji

Ta niewielka stacja bazowa obsługująca wiele standardów umożliwia sprawne, bezproblemowe wprowadzanie nowych technologii, zarówno 3G, jak i 4G. Nowy standard lub nowe pasmo częstotliwości można łatwo wprowadzić przez proste dodanie stacji AIR i wymianę dotychczasowej anteny. Ponadto operatorzy sieci komórkowych będą mieli niższe koszty ze względu na krótszy czas instalacji, ponieważ AIR ma mniej jednostek i mniej połączeń w porównani z tradycyjnymi stacjami bazowymi. Próby terenowe w sieciach klientów wykazały skrócenie czasu integracji i instalacji nawet o 30 procent.

Próby te wykazały ponadto, że nowe rozwiązanie zmniejsza pobór mocy nawet o 42 procent, głównie dzięki mniejszym stratom w linii zasilającej i uproszczonemu chłodzeniu.

„AIR to efekt szczegółowych dyskusji z klientami na temat ich przyszłych wymagań dotyczących rozwiązań dostępu radiowego o wysokiej sprawności” — powiedział Ulf Ewaldsson, wiceprezes i szef działu produktów radiowych (Product Area Radio) w firmie Ericsson. „AIR nie tylko znacznie obniży koszty operacyjne, lecz także umożliwi bezproblemowe wprowadzanie nowych technologii i pasm częstotliwości”.

W sytuacji gdy uzyskanie miejsca na nowe stacje bazowe jest coraz trudniejsze, istotne znaczenie ma ich konstrukcja i wygląd. Stacja AIR została starannie zaprojektowana w taki sposób, aby harmonizowała ze środowiskiem, a jej elegancki wygląd przypomina tradycyjną antenę.

Ewaldsson dodaje: „Jesteśmy świadkami ogromnego przyspieszenia rozwoju mobilnej komunikacji szerokopasmowej, a oczekiwania użytkowników dotyczące szybkości i pokrycia stawiają sieciom coraz wyższe wymagania. Aby sprostać przyszłemu zapotrzebowaniu na pojemność opracowaliśmy przejrzystą strategię opartą na małych komórkach. Z dumą informuję, że architektura AIR jest pierwszym krokiem na drodze do sieci heterogenicznej”.

Ta zupełnie nowa konstrukcja stacji bazowej powstała w wyniku nowatorskiej, strategicznej współpracy firmy Ericsson z liderem rynku anten, firmą Kathrein.

Rozwiązanie AIR będzie dostępne w sprzedaży w drugiej połowie 2011 r. i przyczyni się do trwałego zwiększenia opłacalności sieci komórkowych.

(ź)ericsson


Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x