Mazurskie WOPR otrzymało sprzęt do ratownictwa na lodzie

wpis w: Plus+ | 0

Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone, akcjonariusza Polkomtel S.A. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratownictwa lodowego oraz wysokościowego (śluzy, tamy). Będzie on służył do działań doszkalających oraz w akcjach ratunkowych.

Ratownicy Mazurskiego WOPR pełnią dyżury 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Mazury bowiem to nie tylko łódki i kajaki latem, ale również miejsce uprawiania sportów zimowych na lodzie oraz bardzo popularnego wędkarstwa w przeręblach na skutych lodem jeziorach. Jednym najbardziej niebezpiecznym okresów jest przełom zimy i wiosny. Z dnia na dzień lód jest coraz cieńszy a amatorów połowu spod lodu i niedzielnych spacerowiczów jest wciąż dużo. W okresie zimowym całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach WOPR:

1) Harsz–Skłodowo nad jeziorem Mamry,
2) Giżycko nad jeziorem Niegocin,
3) Mikołajki nad jeziorem Mikołajskim,
4) Pisz–Łupki nad jeziorem Roś.
“Operator sieci Plus już od dziesięciu lat jest zaangażowany w poprawę bezpieczeństwa nad wodą oraz w górach.” – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. – “W trakcie tegorocznej zimy w nowy sprzęt do ratownictwa lawinowego wyposażony został TOPR a dziś mamy okazję przekazać Mazurskiemu WOPR sprzęt do ratownictwa lodowego.”
Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone na wyposażeniu Mazurskiego WOPR znalazły się:
ˇ kombinezony suche (tzw. suchary) do ratownictwa lodowego, pozwalające na utrzymanie termiki ratownika przebywającego w wodzie o niskiej temperaturze;
ˇ buty neoprenowe;
ˇ specjalistyczne nakładki antypoślizgowe na buty do poruszania się po lodzie;
ˇ piła motorowa wraz z osprzętem do cięcia lodu;
ˇ kombinezony dla stermotorzystów oraz załóg poduszkowców;
ˇ bielizna termoaktywna;
ˇ kolce lodowe;
ˇ śruby lodowe;
ˇ lina statyczna 200 m;
ˇ lina dynamiczna 100 m;
ˇ szelki asekuracyjne;
ˇ latarki wodoodporne;
ˇ liny do zabezpieczeń nurkowych (100 m);
ˇ specjalistyczne worki ze sprzętem do ratownictwa wysokościowego potrzebnym przy akcjach przeprowadzanych z mostów czy ze śmigłowca.
“Sprzęt pozyskany dzięki wsparciu Fundacji Grupy Vodafone oraz będące na wyposażeniu Mazurskiego WOPR poduszkowce oraz skuter śnieżny z saniami lodowymi pozwalają na bezpieczne i sprawne prowadzenie akcji ratowniczych i poszukiwawczych w okresie zimowym. – mówi Prezes Mazurskiego WOPR Zbigniew Kurowicki. – Konieczny jest także częsty trening, by w sytuacji realnego zagrożenia życia działać odruchowo, bez straty czasu na wymyślanie metody.”

Wzorem lat minionych w okresie zimowym ratownicy Mazurskiego WOPR przeprowadzili cykl szkoleń dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzieli się jak bezpiecznie wypoczywać w trakcie zimy, jak postępować w przypadku załamania się lodu, jakie służby należy powiadomić w razie wypadku oraz pod jaki numer należy zadzwonić gdy chcemy wezwać pomoc. Mogli również zobaczyć sprzęt specjalisty do ratownictwa lodowego oraz nauczyć się korzystania z niego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments