Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Mazurskie WOPR otrzymało sprzęt do ratownictwa na lodzie

Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone, akcjonariusza Polkomtel S.A. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratownictwa lodowego oraz wysokościowego (śluzy, tamy). Będzie on służył do działań doszkalających oraz w akcjach ratunkowych.

Ratownicy Mazurskiego WOPR pełnią dyżury 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Mazury bowiem to nie tylko łódki i kajaki latem, ale również miejsce uprawiania sportów zimowych na lodzie oraz bardzo popularnego wędkarstwa w przeręblach na skutych lodem jeziorach. Jednym najbardziej niebezpiecznym okresów jest przełom zimy i wiosny. Z dnia na dzień lód jest coraz cieńszy a amatorów połowu spod lodu i niedzielnych spacerowiczów jest wciąż dużo. W okresie zimowym całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach WOPR:

1) Harsz–Skłodowo nad jeziorem Mamry,
2) Giżycko nad jeziorem Niegocin,
3) Mikołajki nad jeziorem Mikołajskim,
4) Pisz–Łupki nad jeziorem Roś.
„Operator sieci Plus już od dziesięciu lat jest zaangażowany w poprawę bezpieczeństwa nad wodą oraz w górach.” – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. – „W trakcie tegorocznej zimy w nowy sprzęt do ratownictwa lawinowego wyposażony został TOPR a dziś mamy okazję przekazać Mazurskiemu WOPR sprzęt do ratownictwa lodowego.”
Dzięki środkom Fundacji Grupy Vodafone na wyposażeniu Mazurskiego WOPR znalazły się:
ˇ kombinezony suche (tzw. suchary) do ratownictwa lodowego, pozwalające na utrzymanie termiki ratownika przebywającego w wodzie o niskiej temperaturze;
ˇ buty neoprenowe;
ˇ specjalistyczne nakładki antypoślizgowe na buty do poruszania się po lodzie;
ˇ piła motorowa wraz z osprzętem do cięcia lodu;
ˇ kombinezony dla stermotorzystów oraz załóg poduszkowców;
ˇ bielizna termoaktywna;
ˇ kolce lodowe;
ˇ śruby lodowe;
ˇ lina statyczna 200 m;
ˇ lina dynamiczna 100 m;
ˇ szelki asekuracyjne;
ˇ latarki wodoodporne;
ˇ liny do zabezpieczeń nurkowych (100 m);
ˇ specjalistyczne worki ze sprzętem do ratownictwa wysokościowego potrzebnym przy akcjach przeprowadzanych z mostów czy ze śmigłowca.
„Sprzęt pozyskany dzięki wsparciu Fundacji Grupy Vodafone oraz będące na wyposażeniu Mazurskiego WOPR poduszkowce oraz skuter śnieżny z saniami lodowymi pozwalają na bezpieczne i sprawne prowadzenie akcji ratowniczych i poszukiwawczych w okresie zimowym. – mówi Prezes Mazurskiego WOPR Zbigniew Kurowicki. – Konieczny jest także częsty trening, by w sytuacji realnego zagrożenia życia działać odruchowo, bez straty czasu na wymyślanie metody.”

Wzorem lat minionych w okresie zimowym ratownicy Mazurskiego WOPR przeprowadzili cykl szkoleń dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzieli się jak bezpiecznie wypoczywać w trakcie zimy, jak postępować w przypadku załamania się lodu, jakie służby należy powiadomić w razie wypadku oraz pod jaki numer należy zadzwonić gdy chcemy wezwać pomoc. Mogli również zobaczyć sprzęt specjalisty do ratownictwa lodowego oraz nauczyć się korzystania z niego.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x