Test mobilnego Internetu LTE z routerem Huawei B593

Coraz więcej osób, zwłaszcza w dobie szybkiego Internetu LTE, rezygnuje z usług stacjonarnych, zamieniając łącze dostępne w sposób tradycyjny (czyli zazwyczaj przez kabel) na dostęp do Internetu w formie bezprzewodowej. Firma Huawei postanowiła zaprojektować router WiFi, który w domyśle skierowany jest do osób, które planują wykorzystywać mobilny Internet w domu. Zapraszam do przeczytania testu tego urządzenia, oraz testu Internetu LTE sieci Plus.


Poniższy wpis podzielę na dwie części. W pierwszej części postaram się zrecenzować router Huawei, a w drugiej poświęcę kilka słów Internetowi LTE Plusa, którego przyjemność mam testować kolejny raz.

Po otwarciu przesyłki, zostałem mile zaskoczony widokiem ładnie prezentującego się urządzenia Huawei B593, a także designerskim zasilaczem sieciowym, którego śmiało możemy włożyć do kontaktu, który jest na widoku.

Obudowa routera wykonana jest z plastiku, który jest przeciętnej jakości – jest on dość giętki i niezbyt dobrze spasowany, ale patrząc na przeznaczenie urządzenia (router zazwyczaj stoi jako urządzenie stacjonarne, nie jest przenoszone z miejsca na miejsce) nie można uznać, aby to było wadą testowanego B593. Na rynku dostępne są dwa kolory: czarny z białą wstawką i biały z turkusową wstawką.

U góry i na spodzie urządzenia znajdziemy kratki wentylacyjne – które może na dole spełniają swoją rolę, lecz u góry będą powodować, że na podzespołach routera będzie osadzać się kurz. Wadą jest to tym bardziej, że urządzenie nie staje się gorące, nawet podczas długiej pracy.

Po prawej stronie znajduje się slot tradycyjnych kart mini-SIM, przycisk power (włącznik) oraz jeden z portów USB.

Po przeciwnej stronie znajdziemy panel z dwoma przyciskami: WLAN (jest to włącznik modułu WiFi) oraz WPS (służy on do prostego sparowania urządzeń WiFi obsługujących ten standard), a pomiędzy nimi znajdziemy malutki guzik reset (aby go wcisnąć, należy użyć jakiegoś cienkiego narzędzia; resetuje on wszystkie ustawienia urządzenia).

Z tyłu Huawei znajdziemy w górnej części klapkę zabezpieczającą dwa złącza antenowe.

Na środku jest naklejka z parametrami, poniżej złącza: power, USB, dwa gniazda telefoniczne oraz cztery LAN.

Dzięki temu możemy podłączyć do routera pendrive (pamięć masową), dwa telefony VoIP oraz cztery urządzenia kablem Ethernet (np. dodatkowy router, komputer lub dekoder DVB-T obsługujący połączenia z Internetem). Cztery ostatnie gniazda wyposażone są w kontrolkę LED.

Z przodu widać elegancką belkę z diodami informującymi o stanie urządzenia. Pierwsza z nich informuje o włączeniu routera, dalej kolejno: WiFi, uwierzytelnienie WPS, telefon 1, telefon 2, MODE (czyli tryb, w zależności od technologii lampka świeci się na różny kolor; dla LTE to kolor niebieski, dla 3G zielony, w przypadku braku połączenia – czerwony) oraz pięciopoziomowy wskaźnik zasięgu. Wszystkie kontrolki, poza MODE świecą mocnym, niebieskim światłem. Zmusi nas to do wyłączania routera na noc, a przynajmniej osoby, które nie lubią, gdy w pomieszczeniu w nocy jest jasno.

Router osadzony jest na nóżkach, które są przedłużeniem tylnego i przedniego panelu, co jest dość pomysłowym i eleganckim rozwiązaniem. Śmiało zatem możemy postawić Huawei na półce, która jest na bezpośrednim widoku, gdyż prezentuje się on bardzo elegancko.

Pochwalić muszę firmę Huawei za to, że zarządzanie stroną www (z pozycji przeglądarki internetowej) jest bardzo proste, dostajemy tu nie tylko całą gamę ustawień, ale także poprawne tłumaczenie na język polski, co w przypadku sprzętu sieciowego nie jest często spotykane. Po zalogowaniu się na stronie, sprawdzimy wszelkie parametry naszego połączenia z Internetem, a także możemy zarządzać siecią bezprzewodową WiFi, ustawieniami modemu LTE/UMTS.

Dodatkowo, możemy uaktywnić serwer multimediów – przy użyciu podłączonego pendrive, możemy w łatwy sposób udostępnić pliki na różne urządzenia – np. na telewizor z modułem WiFi lub LAN, a także zapisywać pobrane pliki na dodatkowym nośniku. To wszystko traktuję jako ciekawostkę, gdyż w tej chwili zdecydowana większość osób nie posiada sprzętu w postaci odpowiedniego telewizora aby wykorzystać w pełni potencjał tego routera, ale na pewno warto zaznaczyć, że owe funkcje za jakiś czas mogą stać się standardem.

Teraz przyszła pora na kilka słów o LTE. Wcześniej miałem okazję testować LTE od Plusa z modemem Huawei E398 (tutaj znajduje się recenzja). Zmianie nie uległa jakość połączenia Internetowego, którą śmiałe mogę ocenić jako doskonałą. Zapomnieć możemy o ciągłym zrywaniu połączeń z siecią Internet, a także o traceniu zbędnego czasu czekając na wczytanie się stron www. Zmianie uległa nieco prędkość – wcześniej na modemie o tych samych parametrach, bez trudów udało mi się uzyskać prędkość ponad 30 Mbps w stronę użytkownika, oraz ponad 10 Mbps w stronę Operatora. Rok temu prędkość pobierania była nieco szybsza niż obecnie – teraz średnia prędkość pobieranych danych wyniosła 15 Mbps (do 20 Mbps), ale to i tak jest taką prędkością, że pobieranie filmów lub innych plików jest czystą przyjemnością. Pozytywną zmianą jest upload, który jest 2-3x szybszy od prędkości pobierania (wynosi 25-30 Mbps). Podczas ponad tygodniowego testu, nie odnotowałem, aby router rozłączał się z Internetem, co powoduje, że mamy bardzo stabilne łącze. Poniżej znajdują się wyniki tzw. speedtestów, ostatni z nich został zrobiony przy wykorzystaniu HSPA+ sieci Plus:

       

Podsumowując, router Huawei B593 zdecydowanie sprawdzi się u osoby, która planuje korzystać z mobilnego Internetu w domu zamiast łącza stacjonarnego. W prosty sposób za jego pomocą możemy rozdzielić łącze internetowe na sporą ilość komputerów (za pomocą kabla, jak i bezprzewodowo), a także wykorzystać jako domowy multimedialny serwer, o ile mamy możliwości na wykorzystanie tego potencjału w postaci kompatybilnego sprzętu RTV. Od strony technicznej nie mogę nic zarzucić Huawei B593, ponieważ podczas testów nie zdarzyło się, abym odnotował problemy ze stabilnością tego urządzenia, nawet przy pracujących jednocześnie kilku urządzeniach połączonych przez WiFi.

Cena tego routera, to w chwili pisania tego artykułu około 700 PLN (Allegro.pl), ale znacznie korzystniej wypada cena urządzenia przy kupnie Internetu w sieci Plus. Przy taryfie Codziennej za 59,90 zł miesięcznie, router dostaniemy już za 49 zł. W każdej wyższej taryfie koszt routera spada do 1 zł. W abonamencie za 59,90 zł dostaniemy 15 GB (17 GB kupując online), natomiast za 79,90 – 20 GB (23 GB online), 99,90 zł – 25 GB (30 GB online), a za 139,90 aż 35 GB. Dodatkowo, w godzinach nocnych (1:00 – 7:00) dostaniemy 50 GB niezależnie od taryfy, natomiast dla klientów Plusa powyższe abonamenty są dostępne z 15 złotowym rabatem. Również istnieje możliwość zwrotu urządzenia wraz ze zrezygnowaniem ze świadczenia usług (i rozwiązania umowy bez ponoszenia tego konsekwencji; zwracane są wszystkie koszty poza opłatą aktywacyjną w wysokości 9 PLN). Więcej informacji o ofercie Plusa znajduje się tutaj.

Written by: Piotr Kowalik

27 komentarzy Added

Join Discussion
 1. Anna 13-03-2013 |
  dla mnie i tak za drogo
 2. rlip 17-03-2013 |
  Dzięki za test. To chyba wina lokalizacji że transfery są tak niskie jak na LTE bo na tym teście wyniki są lepsze http://www.dinside.no/897798/4g-ruter-huawei-b593 Korzystasz może z anteny zewnętrznej bo się zastanawiam, czy dualna z 2 kablami będzie lepsza od takiej z 1 kablem?
 3. Piotr Kowalik 19-03-2013 |
  Być może wina lokalizacji, ja ten Internet testowałem tylko u siebie w domu, w mieście. A jak wiadomo, w mieście trochę obciążona jest infrastruktura, która ciągle jest rozbudowywana. Niestety na testy dostałem sam router bez anteny, więc myślę, że antena powinna sprawić, że transfery byłby odrobinę lepsze :)
 4. shark 20-03-2013 |
  Ruter Huawei b593 z LTE Plus. Pierwsze uruchomienie rutera i test na speedtest.net pokazał predkość pobierania 50.65 Mb/s a wysyłania 7,0 Mb/s opóźnienie 38 ms, odległość ~150 mi. Siła sygnału: 2 na 5 kresek. Lokalizacja: Poznań Centrum/Wilda godz 19.50 mieszkanie w bloku na I piętrze (sąsiedzi ze wszystkich stron) ok. 3 metrów od okna. Pomiar bez dodatkowej anteny. Kolejne wniki pobierania oscylują w granicach 28-42 Mb/s w wysyłania 6-11 Mb/s. Zdarzało sie jednak że, trafiałem na przeciążone łącza i upload był ledwo 2 Mb/s a upload normalnie ok. 7 Mb/s. Modem stabilny, szybki, nie zrywa połączeń. Ruter b. nowoczesny o dużych możliwościach konfiguracji. Polecam wszystkim ten model. Wcześniej testowałem LTE z Plusa na modemie usb ZTE MF821 i wyniki były nieznacznie gorsze. Rzadko ale jednak zdarzało się zerwanie połączenia z internetem. Jeśli ktoś nie potrzebuje rutera wifi to lepiej zaoszczędzić i kupic sam modem usb LTE. Prędkość LTE będzie prawie taka sama. Jeśli ktoś potrzebuje podłączyć dużo urządzeń pod LTE kablem czy przez wifi to moim zdaniem lepiej kupić ten ruter niż modem usb i inny ruter osobno. Koszt będzie podobny a lepiej mieć wszystko w jednym urządzeniu razem. Test bardzo dobrze opisuje ten ruter - wszystko się zgadza. Pozdrawiam.
 5. elmo 22-03-2013 |
  dzięki za IP 37.109.198.202 i MAC 00:1E:10:1F:06:03 routera :D
 6. lt 22-03-2013 |
  Mam lte, i chodzi super, dobrze ze już nie muszę meczyc z play
 7. ruterMAN 29-03-2013 |
  dlaczego router nie jest juz dostepny w ofercie Plusa, na ulotkch a w reklamie jest jako nowość a nigdzie go nie ma ! w obecnej chwili Plus nie ma zadnego routera w ofercie... koszmar....!!
 8. kamil 29-03-2013 |
  Słyszalem ze im brakło ale maja byc
 9. DM 23-05-2013 |
  Jaka karta SIM pasuje do tego routera? Zwykła czy micro?
 10. Marcin 26-06-2013 |
  Wszedzie w specyfikacjach jest podana informacja że router wspiera możliwość podłaczenia drukarki usb i udostepnienie jej w sieci, Jak to zrobić ? po podłaczeniu drukarki nic sie nie dzieje router nie wykrywa drukarki, Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie ?
 11. alek 28-06-2013 |
  również mam problem z drukarką. zgodnie z instrukcją naciskam i przytrzymuje przycisk WPS na routerze i nic się ni dzieje (lampka się nie świeci) Może ktoś pomoże
 12. Starababa 04-07-2013 |
  Recenzja rzeczowa, miejscami humorystyczna. Autor mógłby się zastanowić, zanim napisze coś w rodzaju wstawki "o traceniu zbędnego czasu".
 13. Admin 05-01-2014 |
  A ja zauważyłem jedną rzecz. Filtrowanie nie działa prawidłowo. Mam stację z XP oraz lapka w Win8. Jak wpisałem nazwy kilku witryn do filtrowania to XP nie wyświetlał (prawidłowe zachowanie) a Win8 jak najbardziej. Próbowałem blokować witrynę po nazwie oraz IP i nic.
 14. Marek 26-05-2014 |
  Wg specyfikacji-mikroSIM.
 15. Piotr 11-06-2014 |
  U mnie w domu ten router (ze względu na sprowadzenie kabli komputerowych do jednego miejsca) jest od strony "zawietrznej" w stosunku do nadajnika LTE. Czy można do niego skonfigurować antenę zewnętrzną (dachową), która poprawiłaby siłę sygnału?
 16. Wojtek 13-06-2014 |
  tak. Poszukaj na Allegro. Jest spory wybór.
 17. Marek 29-06-2014 |
  Jednak standardowa karta SIM ! Sprawdzone osobiście.
 18. God As 31-07-2014 |
  Karta mini-sim, ostatnio często błędnie nazywana kartą sim (zwykłą, standardową), przez co są często nieporozumienia. Standardowa karta sim jest wielkości karty kredytowej i na dzień dzisiejszy nie jest już nigdzie stosowana.
 19. Dom 27-08-2014 |
  lub w miejsce routera postaw switcha, a na jednym z wyprowadzeń kablowych wyprowadź router bliżej właściwego okna.
 20. rafal 25-11-2014 |
  jak zrobić taki myk z tym modemem, że wkładam tam kartę sim plush i będąc niedaleko modemu (może być też podłączony pod modem kablem, telefon, słuchawka), żebym mógł odbierać telefon spod nr plush swojego, z tej karty sin co siedzi w modemie i żebym mógł dzwonić i esemesować?
 21. Wojtek 09-01-2015 |
  Ile ci płacą plusowcy za marketing szeptany? Zobacz jak ja się "męczę" http://www.speedtest.net/my-result/4045396085 to jest wynik B593s bez zewnętrznych anten w LTE, a w 3G mam odpowiednio DOWN20Mb/s UP3Mb/s i płacę 30zł miesięcznie na kartę bez umowy hahaha i przynajmniej mam jasno napisane że prędkość może spaść po osiągnięciu 100GB transferu, a nie wtedy kiedy się plusowi zachce.
 22. jeersy 13-06-2015 |
  Jaka drukarka, czy ma wifi, czy ma isc po LAN, te wszystkie ustawienia drukarki dokonujesz na drukarce lub w programie drukarki. U mnie działa z dowolnego urządzenia, zdalnie, ze smartfona.
 23. jeersy 13-06-2015 |
  obecnie ma cyfrowy polsat i play
 24. Marek 11-01-2017 |
  Bzdury do kwadratu! Bzdury do kwadratu!
 25. GazUcYKA 20-01-2017 |
  Witam kurwy smiecie pizdy przenajorsze przejebalem juz przez was 20 ranked przez 2 sezony bo kurwa caly czasz rouuter wypierdala nie polecam elo

Leave Your Reply