Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Duży współczynnik SAR emitowany przez najnowsze modele smartfonów

Environmental Working Group to amerykańska organizacja ekologiczna, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów z zakresu potencjalnej szkodliwości powszechnie używanych produktów, zarówno na zdrowie człowieka, jak i całe środowisko naturalne.

W najnowszym raporcie ( luty 2010 r.) specjaliści EWG przyjrzeli się jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi, jaką jest produkcja telefonów komórkowych i smartfonów.

Pod lupę wzięto współczynnik SAR (Specific Absorption Rate), przypisany do każdego dostarczanego na rynek urządzenia radiowego, ale często zupełnie marginalizowany podczas wyboru konkretnego modelu telefonu. SAR określa ilość energii absorbowanej przez organizm użytkownika komórki i jest bezpośrednio powiązany z maksymalną mocą wypromieniowywaną z działającego telefonu. Współczynnik ten mierzony jest w W/kg (Watach na kilogram) i według zaleceń amerykańskiej organizacji FCC nie powinien przekraczać 1,6 W/kg (na terenie Unii Europejskiej dopuszcza się 2,0 W/kg).

Specjaliści z EWG opublikowali raport, w którym „ekologicznej” analizie poddano ok. tysiąca telefonów komórkowych dostępnych na amerykańskim rynku, a więc spełniających bardziej rygorystyczne założenia dotyczące SAR niż te obowiązujące na terenie UE.

Należy jednak mieć świadomość, że badany przez EWG współczynnik SAR odnosi się do maksymalnej wartości mocy generowanej przez telefon komórkowy (SAR badany jest w warunkach laboratoryjnych). W codziennym użytkowaniu jest ona mniejsza i zależy od odległości aparatu od najbliższej stacji bazowej operatora (im bardziej oddalamy się od BTS-a tym większą moc emituje telefon, by nie stracić połączenia).

Eksperci zauważyli, że szczególnie dużo ciepła emitują najnowsze i najbardziej zaawansowane modele smartfonów: Motorola Droid, Blackberry Bold 9700, LG Chocolate Touch i HTC Nexus One (Google). Współczynnik SAR tych urządzeń wynosi odpowiednio: 1,50 W/kg, 1,55 W/kg, 1,46 W/kg i 1,39 W/kg.

Wśród modeli telefonów o najniższym indeksie promieniowania znalazły się między innymi: Sanyo Katana II (0,55 W/kg), Samsung Rugby (SGH-a837, 0,57 W/kg) oraz Blackberry Storm 9530 (0,57 W/kg).

Naukowcy na całym świecie prowadzą badania, mające na celu rozwiązania nierozstrzygniętych kwestii skutków dla zdrowia ludzkiego związanych z promieniowaniem o częstotliwości radiowej.

W międzyczasie, EWG zaleca użytkownikom zakup telefonów o niskiej emisji SAR.

Strona EWG oferuje inne wskazówki, tak aby użytkownicy telefonów komórkowych mogli zminimalizować promieniowanie. Wśród nich proponują korzystanie z zestawu słuchawkowego, ustawienie telefonu na głośnik(trzymanie z dala od głowy),lub nie przechowywanie aktywnych telefonów w przedniej kieszeni spodni .

Więcej informacji można przeczytać na stronie : www.ewg.org

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x