Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

iPad w programie testowym plusa -pierwszy test na Telix.pl

iPad to urządzenie długo oczekiwane na rynku. Umiejętnie podsycane przed amerykański koncern plotki, wspierane tu i ówdzie przeciekami spowodowały że wśród wielu użytkowników wzrastała chęć do zakupu tego tabletu. Dla kogo jest iPad i jakie funkcje on nam oferuje ? Zapraszam do pierwszego z serii tekstów o iPadzie, które ukażą się na telix.pl. Nasza galeria zdjęć i screenshotów z testu dostępna jest tutaj: Galeria zdjęć Apple iPad i będzie stale rozwijana w ramach dalszych artykułów na temat iPada.

Zestaw testowy iPad w Plusie

Zestaw testowy iPad w Plusie

Ekran jest bardzo dobrej jakości. Dobrze reaguje na dotyk i ma podświetlany diodami LED panel IPS.

Ekran jest bardzo dobrej jakości. Dobrze reaguje na dotyk i ma podświetlany diodami LED panel IPS.

Nowy tablet Apple udostępniony został nam przez Plusa w ramach programu testowego. Plus wkrótce wprowadzi go do swojej oferty. Jednak zanim to nastąpi , w pierwszej fazie chętni będą mogli zapisać się na program testowy w którym dostaną iPada do użytkowania na określony czas. My taki zestaw dostaliśmy już teraz. W nowym zestawie dostajemy oprócz iPada szereg dodatków: neoprenowe etui firmy Caselogic z dodatkową kieszenią na ładowarkę lub inne akcesoria, kartę SIM oraz mobilny router WIFI firmy Novatel.

Etui do iPada

Etui do iPada

Router opiszemy nieco dokładniej. iPlus MIFI to router bezprzewodowy firmy Novatel oznaczony symbolem MiFi 2352.

Router mobilny – Novatel MiFi 2352

Router mobilny - Novatel MiFi 2352

Jest to router mobilny, wyposażony w baterię, która starcza na ok. 4 godziny ciągłej transmisji. Ponieważ Apple nie wprowadził jeszcze do sprzedaży modeli ipad 3G, więc takie rozwiązanie jest jak najbardziej sensowne – dzięki MiFi iPad może łączyć się z Internetem także poprzez sieć komórkową z prędkościami do 7.2 Mbit/s przy pobieraniu danych i 5.76 przy wysyłaniu. Urządzenie wyposażone zostało w slot na karty microSD o pojemności do 16GB. Dane z karty mogą zostać udostępnione na stronie domowej routera i współdzielone między użytkownikami sieci. Żeby połączyć się z siecią trzeba najpierw podać na stronie routera www.mifi kod PIN – nastąpi wtedy logowanie do sieci operatora. MiFi udostepnia sieć dla maksymalnie 5 komputerów w promieniu do 10 metrów. Po zalogowaniu się na stronę routera uzyskujemy dostęp do dalszych ustawień takich jak zabezpieczenia sieci WIFI, filtr adresów MAC czy przekierowania portów. Novatel 2352 wyposażony został także w moduł A-GPS. Szczegółowy test tego urządzenia opublikujemy wkrótce.

Wróćmy do iPada. Nie jest on ani telefonem ani komputerem PC, chociaż zawiera elementy każdego z nich. Z jednej strony iPad ma system operacyjny zbliżony do tego znanego z komórek – podobny jest interfejs użytkownika, dobrze znane ikonki do najważniejszych programów. Dzwonić się jednak przez iPada nie da… Z drugiej strony dobrze sprawdzi się w niektórych obszarach zastosowań komputerów PC. Przyznam, że od dawna szukałem sprzętu z którym wygodnie siądę sobie na kanapie i poszperam w sieci. Do tego iPad nada się znakomicie i z powodzeniem zastąpi netbooka – jest lekki, płaski, długo działa na bateriach a do tego ma rewelacyjny dotykowy ekran.

Ekran główny – Apple iPad. Ekran wygląda podobnie do tego na iPhone

Ekran główny - Apple iPad. Ekran wygląda podobnie do tego na iPhone

iPad należy do najbardziej płaskich tabletów na rynku.

iPad należy do najbardziej płaskich tabletów na rynku.

Dane techniczne iPada przedstawiają się następująco. Komputerek dostępny jest w wariantach z pamięcią flash od 16 do 64 GB, wyposażony został w szybki procesor A4, moduł WIFI do transmisji danych oraz opcjonalnie moduł HSDPA. Moduł GPS ma być dostępny wyłącznie w modelach z transmisją danych HSDPA. Testowany dzisiaj egzemplarz komunikowal się z netem przez WIFI poprzez mobilny Hotspot. Dotykowy, pojemnościowy ekran iPada ma rozdzielczośc 1024×768 i bardzo szybko reaguje na dotyk. Wykonany został w technologii SIPS, która gwarantuje z jednej strony żywe kolory a z drugiej, o wiele lepsze kąty widzenia niż w standardowych LCD-kach. Trzeba jednak dodać, że ślady palców są na nim widoczne.

Wbudowany czujnik położenia zmienia orientację ekranu w zależności od tego jak trzymamy iPada

Wbudowany czujnik położenia zmienia orientacje ekranu w zależności od tego jak trzymamy iPada

Obsługa iPada jest banalna, nawet dla osób które wczesniej nie miały w ręce nawet iPhona. W dolnej części obudowy umieszczono klawisz Home, złącze do komputera a u góry jest klawisz do włączania oraz blokady urządzenia a także złącze na słuchawki oraz alternatywnie dla słuchawek –wbudowane głośniczki. Na obudowie znajdziemy jeszcze klawisz do blokady obracania ekranu oraz przyciski do regulacji głośności. Wmontowana na stałe bateria powinna według producenta wystarczyć nawet na 10 godzin pracy przy aktywnym połączeniu WIFI. Podczas naszych pierwszych testów dane te wydają się być potwierdzone – iPad działa bardzo długo.

Tablet podpinamy do komputera przy użyciu dołączanego kabelka. Kabel ten można podłączyć także do znajdującej się w zestawie ładowarki. Jeżeli chcemy naładować iPada przez port USB komputera to trzeba sprawdzić jakie są jego możliwości w zakresie dostępnej mocy – większość dostępnych płyt głównych lub laptopów ma porty o mocy nieprzekraczającej 2.5 W a do ładowania iPada wymagane jest co najmniej 5W. Złącze iPada może też posłużyć do transmisji sygnału wideo. Jeśli tylko mamy odpowiednią przejściówkę ze złączem S-Video to tablet da się podłączyć do telewizora. W ustawieniach do wyboru są standardy transmisji PAL i NTSC.

ipad z tyłu

ipad z tyłu

Przyznam, że po pierwszych testach iPad urzekł mnie prostotą obsługi. Jest to taki mały, prosty i wygodny tablet z którego chce się skorzystać zarówno w domu podczas oglądania telewizora (żeby np. szybko sprawdzić pocztę) jak i podczas pracy lub w trakcie podróży. Dzięki długiemu czasowi pracy iPad nie przywiązuje nas go gniazdka zasilania. Apple od lat wyznacza standardy w dziedzinie ergonomii obsługi komputerów i elektronicznych urządzeń. A iPad na pewno wyznaczy standardy w dziedzinie tabletów. Jest łatwy w obsłudze, ma wystarczającą moc obliczeniową i będziemy go chcieli nosić w plecaku. Niemniej jednak nie zastąpi on nam telefonu. Będzie dodatkowym, przydatnym gadżetem po który sięgamy żeby umilić sobie czas lub szybko sprawdzić coś w sieci podczas pracy.

W dalszych częściach testów postaramy się opisać aplikację zainstalowane na iPadzie oraz sposób jego obsługi. Przygotujemy też więcej screenów z nowych, interesujących programów przygotowanych specjalnie na iPada. Zapraszam wkrótce.

Marcin Horecki

Test pochodzi z portalu telix.pl

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x