Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

NFI Midas podpisał wstępną umowę kupna Areo2

Spółka NFI Midas(prowadzona przez Zygmunta Solorz-Żaka) zawarła z Litenite Limited przedwstępną warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów Conpidon Limited, większościowego udziałowca spółki Aero2 – poinformował fundusz w poniedziałkowym komunikacie. Za udziały NFI Midas zapłaci 548 mln zł, przy założeniu, że dług netto Aero 2 nie będzie wyższy niż 70 mln zł. Midas planuje emisję ok. 1,7 mld akcji.

W komunikacie podano, że sprzedający, czyli Litenite Limited z siedzibą w Nikozji na Cyprze, właściciel 80,95 proc. udziałów w spółce Aero2, do dnia podpisania umowy przyrzeczonej (do 16 października br.) wniesie do spółki Conpidon wszystkie udziały w Aero2 i w wyniku wykonania umowy przyrzeczonej NFI Midas nabędzie 100 proc. udziałów w Aero2.

W komunikacie podano też, że fundusz będzie, najpóźniej do daty zawarcia umowy przyrzeczonej, uprawniony do odstąpienia od umowy, gdy: Aero2 ostatecznie i prawomocnie utraci rezerwację częstotliwości w pasmach 885,1-890,1 oraz 930,1-935,1 MHz lub Aero2 ostatecznie utraci rezerwację częstotliwości w pasmach 2570-2620 MHz lub utrata tych rezerwacji będzie bardzo prawdopodobna.

W efekcie kupna NFI Midas będzie właścicielem trzech spółek: Mobylandu, CenterNetu i Aero2, dysponujących częstotliwościami 900 MHz, 1800 MHz (Mobyland i CenterNet) i 2600 MHz.

„To jest docelowa struktura Midasa i na razie nie widzimy potrzeby jej zmiany” – powiedział na konferencji prasowej Wojciech Pytel, prezes NFI Midas, ale nie wykluczył pozyskiwania kolejnych częstotliwości, jeśli pojawią się na rynku.

Pytel powiedział też, że NFI Midas planuje emisję ok. 1,7 mld akcji z prawem poboru jeden do sześciu, a emisja ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia tego roku. Środki z emisji zostaną przeznaczone nie tylko na zakup Aero2, ale też na budowę sieci szerokopasmowego internetu w technologii LTE oraz HSPA+.

„Cena emisyjna zostanie ustalona przez zarząd i myślę, że to będzie w drugiej połowie listopada. Środki z emisji zostaną przeznaczone na sfinansowanie akwizycji Aero2 i budowę sieci szerokopasmowego internetu w technologii LTE oraz HSPA+” – powiedział Pytel.

„Rozwój sieci to dużo większe inwestycje, dlatego część środków planujemy pozyskać z emisji, a reszta to będzie finansowanie dłużne. Prowadzimy już rozmowy w tej sprawie. Gdybyśmy sami budowali tę sieć to potrzebowalibyśmy ok. 2 mld zł, ale we współpracy z istniejącymi operatorami to będzie mniej i czas pokaże ile” – dodał.

„Budowa sieci w zależności od różnych scenariuszy zajmie od jednego do trzech lat. Niekoniecznie to zależy od kolejnego operatora, ale też od dostawców” – powiedział również.

Zygmunt Solorz-Żak, który ma blisko 66 proc. akcji NFI Midas planuje objąć akcje w ramach prawa poboru.

„Sprzedaż Aero2 do grupy NFI Midas to kolejny krok w procesie budowy mojej grupy telekomunikacyjnej. Konsolidacja spółek w ramach jednej grupy zwiększy jej przejrzystość działania i liczę, że dyskonto w cenie Aero2 bardzo szybko odrobię dzięki wzrostowi wartości fundamentalnej NFI Midas. Zamierzam w tę spółkę dalej inwestować i wyłożyć gotówkę na jej planowaną emisję” – powiedział Solorz-Żak, który jest przewodniczącym rady nadzorczej Midasa.

Po konferencji Solorz-Żak powiedział dziennikarzom, że jeśli nie będzie chętnych na objęcie pozostałych akcji z planowanej emisji NFI Midas, to on albo spółki z jego grupy mogą objąć akcje Midasa ponad przysługujące mu prawo poboru.

Kapitał akcyjny NFI Midas dzieli się obecnie na 295.933.350 akcji, a w poniedziałek na giełdzie ok. godz. 15.20 za jedną akcję spółki płacono 1,1 zł za sztukę.

Pytel powiedział też na konferencji, że obecne zadłużenie Aero2 sięga ok. 600 mln zł, ale zarząd zobowiązał się je zmniejszyć do końca października. NFI Midas podpisał umowę kupna Aero2 za cenę 548 mln zł, pod warunkiem, że zadłużenie tej spółki będzie mniejsze niż 70 mln zł.

„Zadłużenie Aero2 to ok. 600 mln zł, ale do października zostanie spłacone. Myślę, że duża część długu to będzie konwersja na kapitał” – powiedział Pytel.

Inwestycje Grupy NFI Midas mają na celu utworzenie najnowocześniejszego w Polsce operatora szerokopasmowego dostępu do Internetu czwartej generacji LTE, posiadającego własną infrastrukturę telekomunikacyjną, co dzięki min. połączeniu pasm częstotliwości (w tym z zakresu 1800 MHz), przyniesie realne korzyści dla rozwoju i wzmocnienia pozycji na rynku Grupy.

Grupa będzie operatorem hurtowym i nie planuje wchodzić na rynek detaliczny. Grupa Midas ma na celu zaoferowanie w Polsce dostępu do internetu mobilnego o przepustowości do 150 Mb/s.

Obecnie częstotliwości Aero2 (w technologii HSPA+ 900MHz) oraz Mobylandu i CenterNetu (LTE na paśmie 1800 MHz) wykorzystuje Cyfrowy Polsat i oferuje swoim klientom detalicznym dostęp do szerokopasmowego internetu, a Pytel powiedział, że NFI Midas prowadzi też rozmowy z kilkoma kolejnymi podmiotami na temat tego typu współpracy.

Cele strategiczne Midas będzie realizował m.in. poprzez budowę ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej w technologiach HSPA+ oraz LTE, hurtową sprzedaż usług dostępu od Internetu do operatorów detalicznych posiadających duże, własne bazy klientów, a także poprzez outsourcing usług do najlepszych pod względem cena-do-jakości dostawców usług.

Technologia czwartej generacji LTE pozwala dziś na przesyłanie danych drogą radiową przy maksymalnej prędkości pobierania danych do 100 Mb/s oraz maksymalnej prędkości wysyłania danych do 50 Mb/s.

Aero2, obok posiadanych częstotliwości 900MHz oraz 2600 MHz, pozwalających na oferowanie usług szerokopasmowego, mobilnego Internetu, w oparciu o bezprzewodową sieć telekomunikacyjną opartą na technologiach HSPA+ oraz LTE, posiada nowoczesną sieć telekomunikacyjną, na którą składa się obecnie około 540 stacji bazowych działających w wybranych lokalizacjach w Polsce.

Pytel powiedział też, że zgodnie ze strategią, liczba ta mogłaby wzrosnąć do ponad 600 do końca tego roku, a docelowo, w perspektywie do trzech lat, osiągnąć liczbę zapewniającą pokrycie całego terytorium Polski.

(ź)gpwinfostrefa.

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x