Plus Blog

Oferta w Plusie, Telefony, Telekomunikacja, Testy Telefonów, LTE

Pasqal powraca – kwiecień 2010

Witajcie, witajcie ponownie po dłuższej przerwie! Sporo rzeczy zmieniło się od mojego ostatniego felietonu na tym Blogu, począwszy od grafiki, poprzez ilość poruszanych tematów i na liczbie napisanych miesięcznie newsów kończąc. Nie zmieni się natomiast forma podsumowań tychże wpisów, o nie! Jedyne, co ulec może poprawie to regularność ich się pojawiania, której niestety ostatnio zabrakło, a do czego się przyznaję. Teraz jednak jest z czego wybierać, co streszczać i podsumowywać, zatem czas zakończyć początkowe wywody – kwiecień minął!

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca była nasza narodowa katastrofa samolotu rządowego z najważniejszymi osobami w naszym Państwie, a z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Pomimo, iż niekoniecznie byli oni ulubieńcami większości – cześć ich pamięci!
O samej katastrofie jako wydarzeniu można mówić długo i na wielu płaszczyznach ją rozpatrując. Tu jednak nie chcę roztrząsać tego tematu, gdyż jest to zbyt poważna materia na jakiegokolwiek rodzaju dywagacje. Przejdę teraz do przyjemniejszej części, mianowicie właściwego podsumowania kwietnia w telekomunikacji.

Wraz z początkiem miesiąca pojawiła się dobra informacja dla wszystkich użytkowników mobilnego Internetu w Polsce – oto iPlus ujawił się po zmianach w ofercie jako w istocie ta najlepsza! W połączeniu z wyższymi miesięcznymi limitami we wszystkich abonamentach, możliwości aktywacji iPlusopobieracza[1], a także (przy wyborze wyższego zobowiązania) technologii HSPA+ można śmiało twierdzić, że mocniejszych nie ma! Jedyne, do czego można się przyczepić, to ograniczoność dostępności technologii HSPA+, gdyż dostępna ona jest dopiero w kilku miastach. Mam jednak nadzieję, że sukcesywnie będzie się to zmieniać.

Masz w swoim telefonie blokadę SIM-lock? Zakupiłeś go przy podpisywaniu umowy z operatorem? A może by tak zdjąć sobie tę blokadę i przestać się ograniczać? Większość z Was odpowie zapewne:  „W zasadzie, to czemu nie?”. Pozostaje tylko jedna kwestia: za taką usługę trzeba niestety zapłacić… i właśnie z tą kwestią postanowił walczyć UOKiK – otóż chce on zakazać operatorom pobierania opłat za zdjęcie blokady. Moim zdaniem – bardzo dobrze. Może zmusi to co poniektórych do tego, aby przestali stosować praktyki paramonopolistyczne? Chciałem tylko zaznaczyć, że Plus umożliwia bezpłatne zdjęcie blokady SIM-lock, ale dopiero po wywiązaniu się z umowy.

Cóż ciekawego powiedzieć możesz o swoim operatorze komórkowym? Właśnie takie mniej-więcej pytanie zostało zadane respondentom, aby dowiedzieć się, która sieć obdarzona jest największym zaufaniem klientów. Nie mogło być inaczej – takie miano uzyskał Plus. W zasadzie to od ładnych paru lat marka ta cieszy się dobrą reputacją. Można postawić jedynie pytanie retoryczne: czy na postrzeganie tego operatora będą miały zabiegi, które podejmuje w ostatnim czasie?[2]

Sport, a w szczególności siatkówka – dla mnie bomba. A gdyby tak wziąć udział w rozgrywkach ligowych? Plus umożliwił to właśnie w tym miesiącu – oto ruszyła Amatorska PlusLiga, w której udział jest bezpłatny. Kto wie, może uda się w ten sposób znaleźć kolejne osoby, które będą mogły dołączyć do naszej narodowej reprezentacji w przyszłości? Miło by było 🙂

Wiele osób bulwersowało się, (a w szczególności użytkowników[3] usług pre-paid) kiedy byli określani mianem… użytkowników. Dlaczego? Odpowiedź jest trywialna w swej istocie: z przepisów prawa Użytkownik ma mniejsze uprawnienia niż Abonent. Przychodzę z dobrą wiadomością – Sejm RP przyjął ustawę, która wnosi poprawkę do tej terminologii; już niebawem (o ile już tak nie jest) będzie można się zwracać do Was per Abonent. Przyjemnie, prawda?

iPod, iPhone[4] iWkońcu… iPad – w tym miesiącu pojawiła się nowinka technologiczna oznakowana logiem nadgryzionego jabłka. Cóż to za ustrojstwo? Ano jest to taki blat, po którym można sobie przesuwać palcem, dotykać go, a on w efekcie zmieni kolorystykę i ewentualnie wyda z siebie dźwięk. Zbyt mało Wam powiedziałem o tym cudactwie? Nie martwcie się – w Plusie ruszył konkurs na testowanie tego dzieła marki Apple. Już niebawem zostanie on rozstrzygnięty, a trzech szczęśliwców będzie mogło dokładnie sprawdzić, co iPad potrafi robić. Jak już testy się zakończą, mam nadzieję, że zapoznam się ze szczegółowym sprawozdaniem wybrańców i w końcu się dokładnie dowiem, co ten sprzęt potrafi zdziałać.

Dowód osobisty, prawo jazdy, karta płatnicza, kredytowa, legitymacja studencka, karta biletu elektronicznego, karta SIM… Zdecydowanie za dużo tych plastików każdy z nas nosi przy sobie. Czy można to jakoś zmienić? Wydaje się, że tak: Plus ze współpracy z Visą Europe i bankiem BZWBK wdraża system płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Brzmi intrygująco? Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami, zajrzyj koniecznie tutaj.

Literatura piękna. Któż z nas tego nie lubi?[5] A gdyby tak móc zabrać ją praktycznie wszędzie? Z pomocą przychodzi po raz kolejny Plus – właśnie uruchomił nową usługę: Plusoczytelnia. Jest to serwis zawierający setki audiobooków, e-booków, najnowsze wydania e-prasy, a także materiały w obcych językach! Wprawdzie początkowo może nie ma zbyt dużego wyboru, jednak pamiętajmy o tym, że projekt dopiero co ruszył. Z pewnością będzie w nim jeszcze więcej dobrych towarów[6].

Hoppla… coś mało było tym razem takich stricte nowości. Zatem pragnę Wam, drodzy czytelnicy, na koniec przypomnieć o tym, że niebawem na naszym Blogu ruszy nowy cykl – będziemy testować telefony[7], a potem dzielić się z Wami wszystkim tym, co uda się nam z nich wyciągnąć. Jako pierwsze pod lupę pójdą Nokia E72 oraz HTC Hero. Jak tylko się pojawią, prosimy o opinie w tej sprawie – Wasze uwagi mile widziane!

Na dzisiaj to już koniec. Do następnego napisania! No i pogodnej majówki życzę!


[1] dla tych, co niekoniecznie wiedzą: usługa ta pozwala w godzinach nocnych na prawie że nieograniczone korzystanie z zasobów sieciowych (co jak co, ale 100 GB jest dla mnie raczej limitem nie do osiągnięcia, sam miesięcznie zużywam ok. 10 razy mniej).
[2] Gwoli ścisłości: nie podejmuje. A jeżeli już, to niestety bardzo słabe.
[3] Przepraszam – teraz już Abonentów.
[4] Nie, iPlus w tym miejscu nie wystąpi.
[5] Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: nie buntujcie się,  pamiętam o Was!
[6]A gdyby tak dodać tam podręczniki akademickie? Myślę, że studenci byliby wielce radzi 🙂
[7] Nie wiem, czy to trafne określenie. Może raczej kombajny multimedialne, albo maszyny do przeglądania Internetu?

Udostępnij

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x